Ushqimi çek

Ushqimi tradicional çek është tmerri i vegjetarianëve, një meny e mishit e ngarkuar me kolesterol i shoqëruar me shuk buke me kalori të shumta dhe më mirë e shërbyer me sasi birre. Pyetni cilindo banor të Pragës për ushqimin tipik dhe pothuajse të gjithë do t’ju tregojnë juve që ai është “mish derri, lakër, shuk buke” (vepřo-knedlo-zelo). Por nëse ju i lëni mënjanë idetë tuaja të të ushqyerit të shëndetshëm për pak ditë, juve do t’ju duket ushqimi tradicional çek si shumë i shijshëm. Vendi mund të mburret me prodhim të nivelit të lartë, nga kafshët e gjahut deri në peshk tek mishrat e tymosur tek kërpudhat e egra, dhe kuzhinierët më të mirë çek po fillojnë të rizbulojnë kuzhinën çeke me një prekje më të ndritshme dhe më zbuluese. Ka një llojllojshmëri të restoranteve për të zgjedhur, nga ato aziatike, frënge, italiane tek ato më pak të njohura si afgane dhe natyrisht mos të harrojmë baret dhe restorantet që shërbejnë ushqim klasik çek.

Ushqimi çek

Nëse duhet të dihet e vërteta, ushqimi çek mund të jetë thjesht aq i shijshëm, madje edhe më i shijshëm, se ushqimet e ngjashme të shteteve të tij fqinje: Austrisë dhe Gjermanisë. Çekët kanë shumë receta të ngjashme me kuzhinën polake, hungareze dhe gjermane.

Shumica e gatimit çek nuk është tepër e përshtatshme për vegjetarianët sepse shumica e ushqimit përmban suxhuk të mishit të derrit dhe biftek të pastërmës së derrit. Mishi i derrit është i gjithpranishëm, ndonjëherë madje në ushqime që shkruan që nuk kanë fare mish në to. Megjithatë, i parapëlqyeri i parë i shtëpisë publike shpesh është djathi i skuqur pa mish (smažený sur), i cili shërbehet me bukë dhe në stilin e shnizelit. Zakonisht shërbehet me patate të skuqura dhe pak majonezë.

Ushqimet vendore të pëlqyera shumë përfshijnë řízek (shnizel), nganjëherë e bërë nga kuřecí (pula) ose vepřоvý  (mishi i derrit). Të dyja këto janë të skuqura dhe me bukë dhe zakonisht ofrohen me një copë trekëndëshe të limonit e shoqëruar nga patatet dhe rostoja e mishit të derrit, copa buke dhe gullashi. Mishi i derrit është gjithmonë i pranishëm dhe koleno (noçka) shpesh është një triumf i thjeshtësisë në kuzhinë, me një lëkurë të freskët dhe të lëngshme, pjesë të buta të mishit që largohen lehtë nga kocka. Noçka shpesh përgatitet në një birrë të errët, për t’i shtuar një shije sheqeri në lëkurën e saj. Noçka e tymosur shijon madje më mirë dhe kjo shërbehet, shpesh, me turshi të vogla së bashku me sallatë. Qartë, kjo kombinohet në mënyrë shumë të kënaqshme me një që është e ftohtë.

Birra çeke

Birra çeke. Nuk është vetëm fakti që çekëve iu pëlqen birra aq shumë por është gjithashtu çështje çmimi, një pintë gjysmë litri është më lirë se një gotë pije joalkoolike ose një filxhan kafe. Llojet më të njohura  janë Plzensky Prazdroj (Pilsner Urquell) dhe Budejovicky Budvar (Budweiser), por po aq të mira janë Gambrinus, Krusovice, Radegast, Velkopopovický kozel ose Staropramen. Në përgjithësi, cerne pivo (birra e zezë) është e ëmbël kurse svetle pivo (një birrë e lehtë, ngjyrë ari) është e hidhët.

Back to top button