Aktivitetet

Praga me pak fjalë

TË ngrënit

Praga, si kryeqytetet e tjera, ka një përzgjedhje të gjerë restorantesh, por gjetja e një vendi të mirë për të ngrënë dhe pirë nuk është gjithmonë e lehtë. Disa kafene madhështore të epokës së Habsburgëve mbijetojnë në kryqëzimet kryesore të qendrës së qytetit, por në pjesën më të madhe, kafenetë dhe restorantet më të mira janë të fshehura në rrugët e pasme. Ka një mungesë veçanërisht të mprehtë të vendeve të mira brenda dhe përreth Kalasë së Pragës dhe Hradčany, ndërsa restorantet e shtrenjta mbizotërojnë në Lesser Town (Malá Strana) dhe Josefov. Për një zgjedhje shumë më të gjerë të kafeneve dhe kuzhinës, drejtohuni në Qytetin e Vjetër (Staré Město) dhe rrugët e qytetit të ri (Nové Město) në jug të Národní. Jashtë rrethit të qendrës së qytetit të Vinohrady dhe Žižkov ofron ushqime me çmime shumë më të arsyeshme. Zona rezidenciale e Dejvices – e njohur në mesin e ish-paqve – është gjithashtu një zgjedhje e mirë.

duke pirë

Duke qenë se çekët kryesojnë tabelën e ligës botërore të konsumit të birrës, është një surprizë e vogël të zbulosh se Praga është parajsa e pijanecëve. Kudo që të jeni në qytet, nuk jeni kurrë shumë larg një pubi apo bari ku mund të shuani etjen. Qyteti i Vjetër (Staré Město) ka përqendrimin më të lartë të bareve dhe bareve. Megjithatë, nëse jeni duke kërkuar për një nga mikrobirraritë e reja të qytetit ose një pijetore tradicionale çeke (pivnice), do t’ju duhet të eksploroni rrugët e banimit të Nové Město, Vinohrady ose Holešovice. Kujdes, gjithashtu, për pikat e shumta për të pirë afresk buzë lumit, në një nga ishujt ose në një nga parqet e shumta publike të qytetit.

JETA E NATËS

Teatrot dhe koncertet e Pragës shpesh janë të vendosura në qendër të qytetit të vjetër (Staré Město) dhe qytetit të ri (Nové Město); e njëjta gjë është e vërtetë për shumicën e vendeve të xhazit dhe rock-ut në shkallë të vogël dhe të mesme. Žižkov ka më shumë pub-e dhe bare të natës vonë se kudo tjetër, plus një mori lokalesh për homoseksualët dhe lezbiket. Një zonë që është në rritje për jetën e natës është Holešovice, veçanërisht zona e vjetër industriale dhe e tregut në lindje të linjës së metrosë – hapësirat e magazinës këtu tashmë strehojnë disa nga klubet dhe vendet më të reja të qytetit. Sheshi Wenceslas mbetet qendra tradicionale e anës më të zakonshme të Pragës.

BLERJE

Pařížská, në Josefov, është shtëpia e dyqaneve më të bukura të qytetit, midis degëve të shtëpive ndërkombëtare të modës. Celetná në qytetin e vjetër (Staré Město) dhe Na příkopě në kufirin e qytetit të ri (Nové Město), gjithashtu specializohen në mallra luksoze. Dyqani më modern i qytetit është Tesco My národní në Národní shumëkatëshe. Çekët kanë pasur qendrat e tyre të vogla brenda pasazheve të arkadave që nga vitet 1920, dhe të reja vazhdojnë të mbijnë. Më e madhja nga të gjitha qendrat tregtare është Palladium, në náměstí Republiky, e vendosur në një ish-kazermë të ushtrisë. Një tjetër qendër shumë e njohur është Nový Smíchov në Anděl. Për më shumë dyqane të pavarura, të lira, duhet të eksploroni rrugët anësore me kalldrëm të qytetit të vjetër (Staré Město) dhe qytetit të ri (Nové Město).

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button