AktivitetetKulturë/Argëtim

Dance and Music Clubs in Prague

Ka shumë klube vallëzimi dhe muzike në Pragë, por shumica e lokaleve të njohura të klubeve natën vonë ekzistojnë jashtë qendrës së qytetit në krahasim me baret. Shikoni disa nga klubet më të mira në Pragë që kemi renditur këtu për ju.

Dita më e mirë për të goditur klubet e natës është e enjtja deri të shtunën, por në qendër nuk do të gjeni kurrë një klub bosh. Mos mbërrini para orës 22:30; kjo është këshilla jonë.

Palac Akropolis

Ky është vendi më i mirë i qytetit me muzikë të mrekullueshme dhe shpesh të pazakontë live dhe DJ. Performancat variojnë nga muzika klasike vendase deri te grupet moderne të huaja (përzgjedhja e house, hip hop dhe reggae). Ka dy bare plus një kafene. Bari i teatrit ka grupe të vogla DJ dhe pistë vallëzimi argëtues, por të ngushtë.

Vendndodhja: Kubelíkova 27, Pragë 3; Pranimi: nga 30-400 CZK. www.palacakropolis.com

Sasazu - Dance/Music Club in Prague

Sasazu

Vendi më i madh dhe më i ri i Pragës është vendosur në kompleksin e tregut të Holesovice. Nëse ju pëlqen njerëzit e bukur, pistat e mëdha të vallëzimit dhe radhët e gjata te dera, ky është vendi juaj. Klubi gjithashtu përfshin një restorant pan-aziatik, një vend kryesor për ngjarje të drejtpërdrejta me emra të mëdhenj dhe klub vallëzimi. Klubi është i popullarizuar në mesin e elitës në modë të qytetit. Kontrolloni faqen e internetit ose posterat në qytet për ngjarje të herëpashershme live me emra të mëdhenj (si Fun Lovin’ Criminals dhe Nina Hagen, ndër të tjera).

Vendndodhja: Bubenské nábřeží 306, Smichov; Pranimi: nga 100-1000 CZK. www.sasazu.com

Le Clan

Një klub i njohur pas feste me theks francez, me DJ në dy kate, shumë bare, kolltuqe komode dhe një mori dhomash të mbushura me njerëz që duan të festojnë deri në agim. Zakonisht ka një atmosferë të mirë, dekadente dhe ka tendencë të bëhet më shumë, jo më pak, e mbushur me njerëz ndërsa nata kalon.

Vendndodhja: Balbínova 23, Vinohrady; Pranimi: 50-160 CZK; www.leclan.cz

Salla e Muzikës Retro

Ky është një klub i madh me shfaqje striptizi. Ngjitur me klubin është një restorant dhe bar muzikor. Klubi ofron një listë të larmishme të grupeve dhe DJ-ve vendas dhe ndërkombëtarë që lëkunden në dyshemenë e mirë.

Vendndodhja: Francouzská 4, Prague 2; Hapur: E enjte-Sat 17:00-5:00. www.retropraha.cz

Klubi i Kryqit

Si mbreti aktual i skenës indie, skenës alternative të klubit në Pragë, Cross Club përzien një ambient të brendshëm fantastik të moshës industriale – tela dhe tuba të varur nga tavani i tij (dhe shumë më tepër) – me muzikë vallëzimi elektronike dhe trance të drejtuar nga DJ. Ajo tërheq një përzierje të udhëtarëve të shpinës, studentëve të universitetit dhe kujtdo tjetër që kërkon një natë jashtë, gjë që ndihet pak më autentike se shumë klube në qendër të qytetit. Vendndodhja e tij e largët në Holešovice (Shtatë e Pragës) i mban turistët larg. Megjithatë, në fakt janë vetëm disa minuta shëtitje nga stacioni i metrosë Line C në Nádraží Holešovice, që do të thotë se mund të arrini atje nga Sheshi Wenceslas në më pak se njëzet minuta.

Adresa: Plynární 23, Prague Seven. Tarifa e hyrjes: 100 CZK. Stacioni i metrosë: Nádraží Holešovice. www.crossclub.cz

Termix

Terimx është një nga klubet më të njohura të vallëzimit të homoseksualëve dhe lezbikeve në Pragë, me një atmosferë industriale të teknologjisë së lartë (shumë divane prej çeliku dhe xhami me shkëlqim dhe prej pelushi) dhe një turmë të re që përmban po aq turistë sa vendasit. Pista e vogël e vallëzimit mbushet shpejt gjatë festës më të mirë të viteve ’80 dhe ’90 të së enjtes, kur mund t’ju duhet të bëni radhë për të hyrë.

Vendndodhja: Třebízckého 4a, Vinohrady; Hyrja falas; www.club-termix.cz

Zlatý Strom

Vend i bukur me një pistë kërcimi të ndriçuar që tërheq adoleshentë të rinj çekë.

Vendndodhja: Karlova 6, Qyteti i Vjetër. www.zlatystrom.com

Lucerna Music Bar

Një vend tradicional pranë sheshit Wenceslas, Lucerna Music Bar & Club është klubi më i mirë i viteve ’80 në Pragë. Ai pret të gjitha llojet e grupeve dhe koncerteve të njohura çeke gjatë javës. Të premten dhe të shtunën në mbrëmje zakonisht ka festa të viteve ’80 dhe ’90 të shoqëruara me videoklipe.

Vendndodhja: Vodičkova 36, New Town. www.musicbar.cz

Lavka Bar & Club

Lavka është një vend i mirë për të pirë dhe për të kërcyer gjatë netëve të ftohta të dimrit, dhe në mbrëmjet e nxehta të verës, është vendi më i mirë për daljet e natës me gjithçka në një vend. E vendosur në brigjet e lumit Vltava, ngjitur me Urën e Karlit, ofron një pamje të bukur të Kalasë së Pragës me muzikë feste që tërheq të gjithë në pistën e vallëzimit.

Vendndodhja: Novotneho Lavka 1, Qyteti i Vjetër, Pragë 1. www.lavka.cz

Klubi Futurum

Ky është një klub me një ndryshim. Gjatë javës, klubi tërheq dëgjues të xhazit dhe shpirtit dhe ndonjëherë shfaq edhe shfaqje filmash ose lançime diskografike. Klubi zakonisht bëhet më i ngarkuar në fundjavë me një përzierje hitesh muzikore të vjetra dhe të reja. Futurum është i hapur nga ora 21:00 – 03:00.

Vendndodhja: Zborovska 7, Pragë 5 Smichov. www.futurum.musicbar.cz

Styx Smart Club

Ka një klub dhe bar-Trans, xhungël, techno, shtëpi.

Vendndodhja: Sokolovská 144, Karlín. Arritja atje: midis ndalesave të metrosë Invalidovna dhe Palmovka. www.clubstyx.cz

Artikuj të Lidhura

Back to top button