AktivitetetKulturë/Argëtim

Klubet Rock

Rock Kafe

Ky është një disko i këndshëm me muzikë live. Në katin e parë të klubit ndodhet Jim Beam Bar, një internet kafe, sallë koncertesh, pazari i CD-ve dhe një dyqan që shet pajisje regjistrimi dhe zëri. Bari Absolute që ofron një shumëllojshmëri të plotë të vodkës Absolut, një kinema dhe një galeri janë të vendosura në bodrum.

Vendndodhja: Národní Třída 20, Qyteti i Vjetër; Hyrja: falas – 150 CZK. www.rockcafe.cz

Hapur: Hënë-Premte 10-03:00; Shtunë 7 pasdite-3 pasdite.

Malostranská Beseda

Pallati katërkatësh i kënaqësisë në Malá Strana u rihap në vitin 2010 pas një ndërprerjeje prej pesë vitesh rindërtimi. Klubi fantastik i muzikës në katin e 2-të është rikthyer dhe më i mirë se kurrë, me një listë të gjallë aktesh kabare, xhaz dhe rocker të vjetër çekë. Tani ka një galeri arti në katin e fundit dhe një sallë të madhe birre në bodrum. Kati i parë ofron një kafene tërheqëse – nëse është paksa shumë e vogël – në njërën anë dhe një restorant të mirë konceptual Pilsner Urquell nga ana tjetër.

Vendndodhja: Malostranské náměstí 21, Sheshi i Qytetit të Vogël; www.malostranska-beseda.cz ; Hyrja për shfaqje 150-250 CZK.

Klubi Vagon

Me hyrjen e mbyllur në një arkadë tregtare, Vagon është më shumë si një bar i bashkimit të studentëve sesa një klub si i tillë, por gjithmonë ka një atmosferë miqësore dhe të qetë. Ka muzikë live pothuajse çdo natë, nga artistë lokalë bluz, përmes grupeve të nderit të Pink Floyd dhe Led Zep, deri te grupet klasike të rock-ut çek, duke përfshirë shfaqje të rregullta nga Plastic People of the Universe. Nga mesnata në orët e vogla, vallëzimi vazhdon si një ‘rockothèque’ i organizuar nga DJ.

Vendndodhja: Národní 25 (Metro Palace), Pragë 1. Hyrja: falas pas orës 23:00 përndryshe 100 CZK.

Hapur: HËN-SAT 19:00-5:00; DIEL 19:00-01:00.

Klub 007 Strahov

Klub 007 është një nga disa klube studentore të rënda në bodrumet e blloqeve të mëdha të konvikteve të kolegjit në Strahov. Legjendar 007 ka ekzistuar që nga viti 1987 kur u fokusua në muzikën underground dhe tani është i famshëm për përkushtimin e tij ndaj hardcore, punk, ska, ragga, xhungël, ambient dhe tinguj të tjerë alternativë.

Adresa: Blloku 7, Chaloupeckého 7; Pranimi 50-250 CZK; www.klub007strahov.cz

Klubi i Muzikës Fatal

Ky është klubi thelbësor i Žižkov-it – i shkretë, i qetë, eklektik dhe argëtues i shkëlqyeshëm. Ka një bar të gjallë në nivelin e rrugës, të gjitha harqe me tulla të kuqe dhe kabina prej druri dhe lëkure, plus një lokal klubi në formë shpelle që pret DJ vendas dhe muzikë live (nga hardcore rock deri tek kantautorët akustikë).

Adresa: Rokycanova 29, hyrje pa pagesë; www.fatalclub.cz

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button