Aktivitetet

Ambiente sportive me shumë qëllime

Objektet me shumë qëllime janë të dizajnuara për të pritur ngjarje të shumta sportive në të njëjtën kohë. Në thelb, çdo objekt sportiv është mjaft i madh për të mbajtur ngjarje të shumta. Megjithatë, objektet e shumta sportive janë projektuar posaçërisht për t’u kujdesur për shumë aktivitete sportive. Koncepti ishte më popullor në Kanada dhe Amerikë, ku ngjarjet e bejsbollit dhe futbollit zhvilloheshin njëkohësisht dhe kishin nevojë për fusha të ndryshme loje. Këto dy sporte janë rrënjësisht të ndryshme nga njëri-tjetri. Fushat e futbollit janë drejtkëndëshe, ndërsa fushat e bejsbollit janë në formë diamanti. Koncepti i qendrave me shumë qëllime u përhap shpejt në Evropë pas disa vitesh. Ekipet sportive dhe qeveritë zakonisht ndajnë kostot për ndërtimin e objekteve të tilla.

Ndërsa gjithnjë e më shumë sporte filluan të luheshin në Republikën Çeke, qeveria filloi të prirej drejt ndërtimit të qendrave sportive më komplekse me shumë qëllime. Edhe pse Pragës nuk i mungojnë parqet, rrugët apo fushat e bukura për të plotësuar nevojën në rritje për zona lojërash, ndërtimi i qendrave të tilla siguroi që njerëzit të kishin ambiente të brendshme funksionale të duhura për t’u praktikuar. Shumë kolegje kanë pasur qendra sportive me shumë qëllime të ndërtuara rreth tyre. Këto qendra sportive kanë pishina me një sauna të brendshme dhe të jashtme, palestra për stërvitje, qendra bodybuilding për meshkuj, disa fusha volejbolli, fushë volejbolli në plazh, fusha tenisi balte, ambiente tenisi të brendshme dhe të jashtme, një zonë lëndinë me shumë qëllime për fëmijë dhe të rritur, një fushë futbolli dhe pista atletike. Përveç këtyre, afër janë ndërtuar edhe objekte për patinazh në akull. Të gjitha këto fusha dhe pista sportive bëjnë të mundur mbajtjen e shumë ngjarjeve sportive në një vend. Individët dhe familjet mund t’i përdorin këto qendra në mënyrë të barabartë dhe të shijojnë sportet e tyre të preferuara.

Sport klub U Divadla

Rytířská 22, Pragë 1 – Staré Město; www.sportklubudivadla.cz

Në qendrën historike të Pragës, një qendër moderne sportive shquhet për ambientin e saj të këndshëm dhe të pasur, natyra e së cilës garanton privatësi të qetë.

Informacion: një pishinë (9 × 5 m), not kundër rrymës, avionë masazhi, xhakuzi, sauna, shtrat për rrezitje, klub fitnesi.

Žluté lázně

Podolské nábřeží 3, Praga 4 – Podolí; www.zlutelazne.cz

Žluté lázně është një nga komplekset rekreative më të kërkuara në Pragë. Ky vend natyror në brigjet e lumit Vltava ofron zona me bar ose plazhe me rërë, një sërë objektesh sportive të gjithanshme, një shumëllojshmëri vendesh argëtimi dhe freskimi për t’u çlodhur me miqtë ose familjen.

Informacion: volejboll plazhi, futboll, futnet, petankë, pingpong, shah gjigant në natyrë, dërrasë e gjatë, skuterë, varka me dragua, slacklining, marrja me qira e pajisjeve sportive (përfshirë pedalet, varkat me vela, dërrasat me vozitje, etj.), një sërë pije freskuese, opsioni për të organizuar një piknik buzë lumit, një shesh lojërash për fëmijë me një pishinë dhe pishinë me vozitje, gjithashtu duke notuar në lumë (me rrezikun tuaj).

Sportovní areál HAMR – Braník

Vltavanů 1542, Pragë 4 – Hodkovičky; www.hamrsport.cz

Ky kompleks sportiv pranë lumit Vltava është ideal për relaksim sportiv në ajër të pastër.

Informacion: 9 fusha tenisi, një fushë futbolli sintetike, 5 fusha golfi, një fushë volejbolli në plazh, 1 fushë volejbolli ose futnet, një sallë sportive shumëfunksionale (fusha badminton, futboll, futsal), marrja me qira e pajisjeve sportive.

Cinda – Císařská louka

Císařská louka, Pragë 5 – Smíchov; www.fun-island.cz

Një ishull relaksi aktiv, plot me aktivitete sportive tradicionale dhe të reja, të shkëlqyera për familjet me fëmijë, është një shumëllojshmëri e gatshme e aktiviteteve argëtuese.

Informacion: gjuajtje me hark, qendër me litar, hobi, fushë balte për futnet ose tenis, volejboll plazhi, aktivitete për fëmijë, varka me dragua, kanoe.

Ladronka

Pragë 6 – Břevnov; www.ladronka.com

Zona sportive-rekreative Ladronka ofron ambiente të ndryshme sportive për të gjitha moshat. Falë asaj që ka pistën më të gjatë të ndriçuar në linjë në Pragë (një qark 4,2 km), atletët janë veçanërisht të dashur për të.

Informacion: shtigje të specializuara për biçikleta dhe in-line, volejboll plazhi, futboll në plazh, bowling, marrje me qira e pajisjeve sportive (patina në linjë dhe me rul, patina mbrojtëse, skuterë, topa, badminton, petanque, Frisbee), slacklining, golf me disk, spikeball, një restorant i stilit barok me pamje nga Praga, bodrum vere, restorant kopshti.

Sport Centrum Praha

Tupolevova 710, Pragë 9 – Letňany; www.sport-centrum-praha.com

Një Qendër Sportive shumëfunksionale, gama e aktiviteteve të së cilës u kushton sportistëve profesionistë dhe amatorë, lejon familjet sportive me fëmijë, të moshuar ose atletë me aftësi të kufizuara.

Informacion: badminton, skermë, futboll, basketboll, joga, ushtrime ekuilibri në litarë, palestër kërcimi, Pilates, akses për personat me aftësi të kufizuara.

Sportcentrum HAPI

Malletova 6, Pragë 9 – Libeň; www.sportstep.cz

Një kompleks multifunksional i pajisur modern me ambiente të cilësisë së lartë për sport, relaksim dhe argëtim.

Informacione: golf shtëpie, tenis, kungull, badminton, pingpong, bota e ujit dhe saunës, palestër, Wellness, bowling, restorant, shitje me pakicë e mallrave sportive.

Parku i kohës së lirë Gutovka

Gutova 39, Pragë 10 – Strašnice; www.gutovka.cz

Një objekt i gjerë sportiv-relaksues për të gjitha grupmoshat, vetëm tre minuta larg nga stacioni i Metro A – Strašnická.

Informacion: volejboll plazhi, futboll me pesë veta, fushë me shumë qëllime, mur ngjitjeje, qendër me litar, shesh patinazhi në akull (gjatë sezonit të dimrit), minigolf, shesh lojërash për fëmijë, park skate, bota ujore, sauna, pije freskuese.

Kompleksi sportiv HAMR – Záběhlice

Záběhlická 48, Pragë 10 – Záběhlice; www.hamrsport.cz

Kompleksi i parë dhe më i madhi HAMR mbulon 15 hektarë (6 hektarë) gjelbërim në përroin Hamerský.

Informacion: 18 fusha tenisi të jashtme (të mbuluara me çati në dimër), 6 fusha të jashtme për volejboll plazhi (gjithashtu të mbuluara në dimër), 8 fusha kungujsh, pingpong, gjimnastikë dhe salla të tjera ushtrimesh, palestër, studio fitnesi, çiklizëm në ambiente të mbyllura.

Qendra Sportive Hector

Malešická 59c, Pragë 10 – Malešice; www.hector.cz

Një qendër sportive dhe argëtuese ngjitur me Parkun Malešický të sapo rinovuar që ofron një gamë të gjerë aktivitetesh sportive dhe argëtimi.

Informacion: kungull, tenis, badminton, volejboll plazhi, pingpong, palestër, bowling, sauna, dhomë me diell, restorant.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button