Aktivitetet

Aktivitete të lira në Pragë

Nëse jeni me një buxhet të ulët, Praga është një vend i mrekullueshëm për ju që të vini. Është në thelb një muze i madh në ajër të hapur, i cili është i hapur çdo ditë të vitit dhe është plotësisht falas!

Njerëzit që shikojnë

Njerëzit që shikojnë është diçka që shumë njerëzve u pëlqen të bëjnë në Pragë, dhe vendi më i mirë për këtë është Monumenti Jan Hus, i cili ndodhet në Sheshin e Qytetit të Vjetër . Turistët grumbullohen këtu dhe mund të jeni në gjendje të dëgjoni disa nga komentet nga një prej grupeve të shumta turistike që gjenden në zonë. Për një eksperiencë më edukative, bashkohuni në turin falas , duke filluar nga ora 11:00 nga Ora Astronomike . Megjithatë, një vend edhe më i mirë për njerëzit që shikojnë është Ura e Charles . Do të dëgjoni të gjitha llojet e bisedave të ndryshme – duke filluar nga linjat e bisedave e deri te taktikat e dyshimta të shitjes – dhe gjithashtu do të merrni pjesë me interpretuesit e rrugës që gjenden atje. Hidhni atyre disa ndryshime dhe mund t’i shikoni për aq kohë sa të doni.

Hapësira të gjelbra paqësore

Ndonjëherë do të dëshironi të gjeni një vend ku mund të pushoni dhe të pushoni, dhe ka shumë të tilla në Pragë. Një nga këto vende janë kopshtet në rrugën për në kodrën Petřín , të cilat janë pothuajse pa turistë dhe për këtë arsye të qetë dhe relaksuese. Pamja është gjithashtu mahnitëse, duke parë nga qyteti i Pragës. Vende të tjera të shkëlqyera për t’u çlodhur janë Letenské Sady, kodrat me bar të Riegrovy Sady dhe Havlíčkovy Sady e mbuluar me hardhi. Megjithatë, për pamjet më të mira, shkoni te Kulla e Vëzhgimit Petříin ose Bashkia e Vjetër.

Vizitoni kishat

Kishat janë gjithashtu një vend i mrekullueshëm për t’u vizituar nëse jeni duke kërkuar gjëra të lira për të bërë në Pragë. Meqenëse ka shumë koncerte që mbahen nëpër kisha, provat mund të gjenden gjatë gjithë kohës. Thjesht futuni në kishë dhe mrekullohuni me talentin e këngëtarëve dhe akustikën e mahnitshme të ndërtesës.

Shikoni në histori

Nëse i doni muzetë , shumë në Pragë ofrojnë hyrje falas të hënën e parë të muajit. Muzeu Kombëtar është më i popullarizuari prej tyre, megjithëse aktualisht është i mbyllur për rinovim. Gjithashtu, sigurohuni që të shikoni nëpër Postën e Pragës për çdo ekspozitë të galerisë në qytet. Gjithashtu, vlen të kujtohet se shumica e atraksioneve në Pragë ofrojnë zbritje për studentët dhe OAP-të.

sinagogat

Sinagogat janë të shumta në Pragë dhe ato shpesh paguajnë një çmim të lartë për pranimin – ndonjëherë deri në 300 CZK. Megjithatë, shumë udhëtarë kanë gjetur një mënyrë për të kapërcyer këtë tarifë – ata ndjekin një nga shërbimet e mbajtura të premteve dhe të shtunave në orën 20:00. Megjithatë, morali pas kësaj është paksa i dyshimtë, pasi këto supozohet se janë të hapura vetëm për hebrenjtë praktikues.

Wi-Fi falas

Shumë njerëz duan të qëndrojnë të lidhur me shtëpinë kur janë jashtë vendit, dhe për këtë, ata duhet të kenë akses në internet. Për fat të mirë, Praga ofron disa zona Wi-Fi falas , që zakonisht gjenden në restorantet e ushqimit të shpejtë, baret dhe kafenetë në qendër të qytetit. Nga ju pritet të blini diçka për të ngrënë ose pirë ndërsa jeni atje!

Vizitë me tramvaj

Për një pamje më intime të qytetit dhe një pamje që do t’ju bëjë të ndiheni si vendas, zbrisni në Urën e Charles dhe ushqeni mjellmat atje. Përndryshe, hidhuni në tramvaj dhe bëni një udhëtim nëpër qytet. Do t’ju kushtojë 32 CZK për ta bërë këtë, por ju mund të hipni deri në 90 minuta. Tramvaji më i mirë për të vizituar ndonjë gjë është, pa dyshim, Numri 22.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button