Aktivitetet

Malet Çeke dhe vendpushimet e skive

Republika Çeke mund të mos ketë male me pista masive skish, por ajo që ka janë male që ende ofrojnë një sasi të madhe për vizitorët gjatë muajve të dimrit. Vendpushimet malore po përmirësojnë vazhdimisht pajisjet e tyre për t’u ofruar vizitorëve përvojën më të mirë të mundshme dhe për të tërhequr më shumë njerëz në malet e bukura të Republikës Çeke.

Krkonoše

Krkonoše është mali më i famshëm në Republikën Çeke dhe është shtëpia e Špindlerův mlýn – një vendpushim skish i konsideruar vazhdimisht si më i miri në të gjithë vendin. Për shkak të kësaj, përdoret gjithashtu për disa ngjarje të rëndësishme sportive dimërore. Lejet e skive tre-orëshe janë të disponueshme për vizitorët, dhe ato gjithashtu mund të blihen përmes internetit, gjë që shpesh çon në një zbritje. Do të vini re gjithashtu sinjalistikën elektronike shumë mbresëlënëse kur hipni në ashensorët e skive në Hromovka dhe Svatý Petr-Pláň, të cilat ofrojnë informacion mbi kushtet për skiatorët.

Krkonoše

Šumava

Vendpushimi më i madh dhe më i njohur i skive në Šumava është Špičák , dhe ky vendpushim kohët e fundit e rriti madhësinë e tij me një çerek tjetër – megjithëse çmimet nuk u rritën kur ndodhi kjo. Është gjithashtu e mundur të merrni një autobus nga Praga për në këtë resort çdo të shtunë, duke e bërë atë një nga vendpushimet turistike më të aksesueshme. Turnetë ndërkombëtare mund të shikohen herë pas here në Špičák, falë pistave të zgjeruara së fundmi.

Vendpushimi tjetër i madh i skive në Šumava është vendpushimi i skive Lipno , i cili ka pasur një sërë përmirësimesh të bëra në të në vitet e fundit. Tashmë është një vendpushim që u shërben kryesisht familjeve me fëmijë, si dhe shkollimi për ski. Mund të blihen leje për ski dhe fëmijët nën 18 vjeç mund të kenë çmime shumë më të ulëta.

Klinovec

Klinovec ka disa vendpushime të shkëlqyera skijimi, ku i pari është i përsosur për familjet me fëmijë ose ata që duan të shkollohen për ski. Këtu kohët e fundit është përmirësuar edhe ashensori i skive, që do të thotë se pista e skive është bërë shumë më e gjatë dhe për këtë arsye më emocionuese për të gjitha aftësitë.

Vendpushimi tjetër i skijimit në Klinovec është vendpushimi i skive Bublava , dhe ky është një nga vendet më relaksuese për të skijuar në Republikën Çeke – kryesisht për shkak se nuk ka kohë që të pritet ndonjëherë për të hipur në pistë. Ka gjithashtu një park bore, perfekt për ata që kërkojnë të përmirësojnë kërcimet dhe truket e tyre. Në momentin e shkrimit po përgatitet edhe “Klingenthal – Bublava Skiregion”, i cili shtrihet në kufirin ndërmjet Republikës Çeke dhe Gjermanisë.

Malet Jizerské

Brenda maleve Jizerské, maja kryesore është Ještěd, e cila ofron pamje deri në Liberec dhe më gjerë. Resorti i skive Ještěd është gjithashtu shumë i lehtë për t’u arritur dhe mund të arrihet me makinë ose duke përdorur sistemin e shkëlqyer të transportit publik. Ndoshta aspekti më emocionues i resortit të skive Ještěd është shërbimi Skyline, pasi kjo u lejon skiatorëve të përcaktojnë se sa larg kanë bërë ski dhe gjithashtu u tregon atyre se sa herë është përdorur një ashensor specifik skish. Ekziston edhe një park ujor për ata që kërkojnë një pushim nga skijimi.

Resorti është i hapur nga ora 8:30 deri në 16:00, dhe çmime të mira mund të fitohen kur blini një biletë të kombinuar për ski dhe parkun ujor (i cili është i hapur nga ora 10:00 deri në 20:00).

Për ata që kërkojnë një vendpushim më të madh, vendi më i mirë për t’u drejtuar është Tanvaldský Špičák, i cili krenohet me një pista masive skish prej 6 km, me të gjitha aftësitë e ndryshme të kujdesura. Tanvaldský Špičák II është vendi i përsosur për të mësuar edhe të rinjtë, me një ashensor skish për fëmijë, qilim magjik dhe disa objekte të tjera miqësore për fëmijët.

Beskidët

Beskids dëshmon se edhe në Vllahi (Valašsko), ju mund të shijoni ski të mirë, me një nga vendpushimet më të njohura në zonë që është Řeka , e cila është afër Třinec. Vendpushimi Skialpin Pustevny ka prezantuar së fundmi autobusët e skive, duke u lejuar skiatorëve qasje të shpejtë dhe të lehtë në pistën kryesore. Zbritje janë gjithashtu të disponueshme për fëmijët dhe ata të moshës mbi 65 vjeç.

Një tjetër resort skijimi në zonë, Razula , kohët e fundit filloi të ofrojë një paketë “Ski dhe Not”, e cila u lejon vizitorëve të marrin një leje kalimi falas për një orë në pishinat termale që gjenden në hotelin Horal Wellness kur rezervojnë për ski. Kjo do të thotë se një ditë e ftohtë në shpatet mund të rrumbullakoset me një zhytje relaksuese në ujë të kripur të ngrohur në 36°C.

Malet Orlické

Malet Orlické ofrojnë disa nga vendpushimet më të bukura të skive në Republikën Çeke, dhe vendpushimi më i vlerësuar këtu është resorti Čenkovice . Ky është vlerësuar me markën “Top Resort Çeke” të cilësisë dhe është gjithashtu resorti më i madh në rajonin e Pardubices. Në total, ka mbi 4 km pista skijimi, të cilat të gjitha kanë shkallën e tyre të vështirësisë, duke filluar nga fillestari deri te mesatarja. Ka gjithashtu një zonë për snowboarding, si dhe mundësinë për të skijuar natën – plus ski lifts mund të trajtojnë 4,400 njerëz në orë, kështu që nuk ka kurrë kohë pritjeje!

Një vendpushim tjetër që shpesh konsiderohet si një nga më të mirët në Republikën Çeke është vendpushimi i skive Říčky , që gjendet në kodrën Zakletý. Ajo ofron objekte të nivelit të artit dhe është gjithashtu një nga më të lartat në vend, që do të thotë se ka shumë pista të ndryshme. Ekziston edhe vendpushimi i skive Červená Voda në zonën e hapur së fundmi dhe ka marrë vlerësime të shkëlqyera. Ata aktualisht janë duke punuar në zbatimin e një sistemi radar që do t’i lejojë skiatorët të zbulojnë se sa shpejt po udhëtojnë!

Jeseníky

Në Jeseníky mund të gjendet vendpushimi i skive Kouty nad Desnou , i cili është vendpushimi më i madh i skive në zbritje në Moravia. Ka dy pista që janë mbi 2 km të gjata dhe 50 m të gjera, dhe gjithashtu ka pajisje moderne, duke përfshirë një ashensor karrige me 6 vende. Ka gjithashtu një sërë restorantesh në këtë resort skish, njëri prej të cilëve shërben një shuplakë të shijshme alpine.

Malësitë Bohemio-Moraviane

Skijimi nuk ka të bëjë vetëm me drejtimin tatëpjetë – disa nga rrugët më të mira të skive në Republikën Çeke janë ndër-vend, dhe shumë mund të gjenden në malësitë Bohemian-Moraviane. Në fakt, ka mbi 3000 km shtigje të kryqëzuara në Republikën Çeke, dhe më të bukurat janë ato në Malësi. Ski ndër-vend mund të kombinohet gjithashtu me ski në zbritje këtu, madje ekziston mundësia për të bërë rrëshqitje me rrëshqitje dhe rrëshqitje.

Artikuj të Lidhura

Back to top button