Aktivitetet

Aquaparks në Republikën Çeke

Republika Çeke është, pa dyshim, një nga vendet më të mira në botë për të shijuar një ditë në ujë, pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për relaksim apo diçka pak më emocionuese!

Aquaparqet, për të rritur dhe fëmijë në të gjithë botën, janë një tipar i zakonshëm në shumicën e vendeve. Kënaqësitë ujore janë ndër aktivitetet më të njohura në Republikën Çeke. Të njohura edhe si parqe ujore, ato janë parqe argëtimi që paraqesin zona lojërash dhe aktivitete të ndërtuara rreth ujit, të tilla si rrëshqitje uji, kënde lojërash, jastëkë dhe mjedise të tjera që inkurajojnë aktivitetet ujore. Këto përfshijnë notin, banjën, relaksimin dhe surfimin. Aquaparqet nuk ngatërrohen me dukuritë natyrore të trupave ujorë. Ato janë rreptësisht artificiale dhe të ndërtuara me teknologjinë më moderne për qëllime rekreative. Ato shërbejnë për të imituar trupat ujorë natyrorë. Avantazhi i akuaparqeve është se edhe kur është shumë ftohtë jashtë, ju mund të shijoni sportet tuaja të preferuara ujore, siç është noti. Praga nuk është e huaj për raste të tilla të parqeve ujore. Në fakt, disa nga akuparqet më të mëdha dhe më të bujshme në të gjithë Evropën janë vendosur në qytet. Ato tërheqin një numër të madh turistësh dhe vendasësh çdo ditë, çdo stinë. Në Pragë, atraksionet më të zakonshme në akuaparqet janë rrëshqitjet, rrëshqitjet e ujit, stolat e masazhit, avionët e ujit, vorbullat dhe lumenjtë e egër. Më shpesh sesa jo, mund të gjeni gjithashtu tarraca relaksi, dhoma me avull, xhakuzi, sauna, qendra shëndetësore dhe fitnesi, sallone për rrezitje dhe restorante që ofrojnë ushqim dhe pije freskuese. Është një opsion i lehtë dhe i zbatueshëm nëse kërkoni të kaloni një ditë të këndshme me të gjithë familjen pa asnjë shenjë dhe tendosje mërzie. Në Pragë, akuaparqet janë të hapura gjatë gjithë vitit. Qoftë në verë, kur temperaturat rriten dhe bëhen shumë të nxehta për t’u përballuar, ose në muajt e dimrit, kur Spa-të ofrojnë terapi të nxehtë në ditët e ftohta. Me pak fjalë, akuaparqet janë forma më e mirë e relaksimit.

Parqet ujore në Pragë

Aquapalace Pragë

Aquaparku më i madh argëtues në Evropën Qendrore me të drejtë i përket atraksioneve më të vizituara të kohës së lirë. Ajo do të kënaqë jo vetëm të droguarit e adrenalinës, por edhe adhuruesit e surfimit në det, notarët e fitnesit dhe veçanërisht familjet me fëmijë.

Informacion: 8 rrëshqitje deri në 250 metra të gjata, valë artificiale, xhakuzi, tarraca relaksi, një lumë me ujë të egër 450 m të gjatë, një anije pirate për fëmijë, zona të brendshme dhe të jashtme, bota e saunës, spa – Wellness, fitnes, fizioterapi.

Pražská 138, Průhonice – Čestlice; www.aquapalace.cz

Aquadream

Kjo qendër e sporteve ujore në Pragë 5 kujdeset për një gamë të gjerë objektesh sportive dhe relaksi. Informacion: një pishinë 25 m, 2 kanale rrëshqitëse, lumë i egër me kundër rrymë artificiale, një lëndinë në natyrë, sauna dhe dhomë me avull, dhomë fitnesi, dhomë me diell.

K Barrandovu 8, Pragë 5 – Hlubočepy; www.aquadream.cz

Aquacentrum Šutka

Në këtë botë ujore të hapur së fundmi, do të gjeni një nga dy pishinat e mbuluara 50 metra në Pragë. Të gjitha objektet janë të aksesueshme për persona me aftësi të kufizuara.

Informacion: një pishinë 50 m, xhakuzi, lumë i egër, 2 kanale rrëshqitëse, një ujëvarë, një pishinë me vozitje, një bar uji, sauna finlandeze, banja me avull.

Čimická 41, Pragë 8 – Kobylisy; www.sutka.eu

Parqet ujore në pjesën tjetër të Republikës Çeke

Karlovy Vary është zemra e traditës çeke të spa, dhe një nga më të mirat këtu është spa Zámecké lázně , që gjendet në zemër të qytetit. Ajo ka një pishinë luksoze të mbushur me ujë mineral të nxehtë dhe është gjithashtu e vendosur në disa nga mjediset më mahnitëse që mund të shpresoni. Pak jashtë, do të gjeni gjithashtu “Shpirtin e Burimeve”, i cili është një gur i madh që thuhet se mbron burimet e qytetit.

Për një ditë më emocionuese, duhet të shkoni në Aquaforum në Františkové Lázně , i cili ka gjashtë pishina gjithsej – tre jashtë dhe tre brenda. Sigurisht, ekziston edhe mundësia për t’u çlodhur kur fëmijët argëtohen, ndoshta në shpellën e ujit ose në pishinën e masazhit me ajër. Mund të kënaqeni edhe me volejbollin e plazhit nëse ndiheni veçanërisht energjik.

Mund të gjenden qendra të tjera të jashtëzakonshme akua në Republikën Çeke, por Liberec ( Aquapark Babylon ) është ndoshta më i miri. Në fakt, ju mund të kaloni lehtësisht një ditë të tërë këtu, duke u hedhur poshtë lumit të egër ose duke u fshehur në shpellën romantike. Ju madje mund të shkoni edhe në Aquazorbing këtu, e cila është një përvojë një herë në jetë!

Për ata që kërkojnë argëtim dhe emocione në Pragë, destinacioni ideal është Aquapalace Průhonice , objekti më i madh i këtij lloji në Evropën Qendrore. Këtu ka plot atraksione të ndryshme, të tilla si pishina me valë, por tërheqja më e madhe është Spacebowl – një gyp masiv uji me fuqi centrifugale! Ka edhe një akuarium pranë pishinës që strehon të gjitha llojet e krijesave nënujore – duke përfshirë një peshkaqen – për ata që kërkojnë të pretendojnë se po notojnë në një klimë më ekzotike.

Artikuj të Lidhura

Back to top button