Aktivitetet

Fitnes

Fitnes për ambiente të brendshme

Fitnesi është një pjesë thelbësore e jetës. Ju mund ta vlerësoni jetën në maksimum vetëm nëse jeni në formën më të mirë të jetës suaj dhe gëzoni një ekzistencë të shëndetshme. Më e rëndësishmja, të vizitosh qytetin e bukur dhe tërheqës të Pragës nuk do të ishte shumë argëtuese nëse jeni të rraskapitur mendërisht dhe fizikisht. Turne në qendrën historike dhe të mbushur me njerëz të qytetit mund të jetë mjaft rraskapitës; ka shumë punë me këmbë dhe udhëtime të përfshira. Është e mundur vetëm nëse dikush është në formë, i shëndetshëm dhe i aftë të qëndrojë energjik për periudha më të gjata. Përveç kësaj, për ata njerëz tepër të ndërgjegjshëm, ushtrimet dhe fitnesi nuk mund të braktisen, qoftë edhe për pushime. Prandaj, Praga ka disa programe dhe instalime të fitnesit të brendshëm për të mbuluar të gjitha nevojat tuaja të fitnesit. Shumica e hoteleve në Pragë janë të pajisura me palestra funksionale të teknologjisë së lartë, qendra fitnesi dhe pishina, ndërkohë që ofrohen edhe instruktorë shëndetësorë dhe ushtrimesh për shërbime. Hoteli Prague Marriott dhe Axa janë vetëm disa shembuj të hoteleve turistike që ofrojnë ambiente të brendshme fitnesi. Sportet e njohura të brendshme përfshijnë pingpong dhe kungull. Shijojeni qëndrimin tuaj në maksimum pasi të qëndroni në formë në të njëjtën kohë nuk do të jetë problem këtu në Pragë. Ndërsa ofron ushqime të shijshme dekadente, ai gjithashtu ka shumë mundësi shëndetësore dhe fitnesi të hapura për të gjithë.

Këshillë: Nëse doni të stimuloni pak adrenalinë dhe nëse keni një preferencë për sportet luftarake, Unioni Çek i Sporteve të Arteve Marciale ( www.cubu.cz ) ose Shoqata Çeke e Sporteve me kontakt të plotë dhe sporteve të tjera luftarake ( www . .csfu.cz ) përcaktojnë pikat e dobishme të nisjes.

Qendra e fitnesit R5

Růžová 5, Pragë 1 – Nové Město; www.ruzova5.cz

Trajtojeni veten me dozën tuaj të rregullt të ushtrimeve dhe relaksimit, pikërisht në qendër të Pragës.

Informacion: fitnes, rrotullim, stilim i trupit, yoga me fuqi, top, Pilates, hatha yoga, TRX, Bosu, badminton.

Fitness Kotva & Fitstudio Kotva

náměstí Republiky 8, Pragë 1 – Staré Město; www.fitnesskotva.cz

Ambiente fitnesi në katin e 4-të të dyqanit Kotva me një shumëllojshmëri makinerish ushtrimesh Cybex, sallë aerobike dhe dhomë me diell.

Informacion: palestër, ushtrime aerobike, dhomë me diell, trajnime të kryqëzuara, sallë sportive multifunksionale, shpellë kripe, zonë sauna.

Fitness Vagon

Národní 25 (Metro Palác), Pragë 1 – Staré Město; www.fitness-vagon.cz

Një qendër fitnesi moderne dhe popullore në qendër të qytetit të Pragës, afër stacionit të metrosë Národní třída.

Informacion: aparate fitnesi, rutine, stepper, simulator kanotazhi, dhomë me diell, infra sauna, bar.

HIT Fitness Flora

Chrudimská 2b, Pragë 3 – Vinohrady; www.hitfit.cz

Një qendër sportive tradicionale me më shumë se një prekje klasi, një atmosferë motivuese dhe dizajn origjinal. Ajo ofron një gamë të gjerë aktivitetesh sportive, si dhe shërbime rikuperimi dhe relaksi.

Informacion: palestër, gjimnastikë, kungull, spinning, solarium, zumba.

Olga Šípková Shëndeti dhe Fitnes

5.května 65, Pragë 4 – Nusle; www.sipkova.cz

Kjo është palestër e pajisur në mënyrë profesionale e një atleti kryesor çek dhe ithtar i një stili jetese të shëndetshëm, i vendosur pikërisht në Qendrën e Kongresit të Pragës.

Informacion: palestër, spinning, body step, Pilates, power yoga, TRX, aqua gjimnastikë, sauna dhe dhoma me avull, pishinë dhe vaskë me ujë, dhomë me diell.

BodyBody Fitness Revolution

Plzeňská 16, Pragë 5 – Smíchov; www.bodybody.cz

Stërvitja më efikase për kohën e sotme. BodyBody është një metodë stërvitore e bazuar në stimulimin elektrik të muskujve, ku trupi vihet vetëm përmes lëvizjes natyrale. Çdo përgjigje muskulore përforcohet nga impulset elektrike, duke rritur dhe thelluar shumë efektivitetin e ushtrimeve. Gjatë një seance stërvitore 20-minutëshe, ju do të ushtroni deri në 90% të muskujve tuaj.

Klubi i zonjave

Stroupežnického 21, Pragë 5 – Smíchov; www.ladiesfitclub.cz

Fit Club ofron një gamë të gjerë aktivitetesh fizike, kryesisht për femra. Ushtrimi zhvillohet si në studio ashtu edhe në ambiente të jashtme aty pranë.

Informacion: stërvitje qarkore, TRX, vrapim në natyrë, zumba, Pilates, kikboks, ushtrime shëndetësore, port de bra.

Fabrika PRO Pragë

Nádražní 32, Pragë 5 – Smíchov; www.factorypro.cz

Shijoni një rritje të energjisë dhe shijoni ushtrimet me pajisjet e markës më të mirë, Gym80 dhe Precor. Përveç palestrës së pajisur në mënyrë profesionale, mund të provoni mësime joga dhe gjimnastikë nën drejtimin e instruktorëve me përvojë.

Sportcentrum Evropská

José Martího 31, Pragë 6 – Veleslavín; www.sportcentrumevropska.cz

Në këtë qendër moderne sportive multifunksionale ju presin një mori aktivitetesh sportive.

Informacion: gjimnastikë, alpinizëm, mur ngjitjeje, makina me kanotazh, palestër, pjatë elektrike, dhomë me diell, çiklizëm, kungull, masazh.

Këshillë: Pragën mbulojnë një mori zinxhirësh të njohur fitnesi. Qasja në to sigurisht që i nënshtrohet anëtarësimit. Për më shumë informacion, vizitoni faqet e tyre të internetit: Solárium Fitness BBC ( www.fitnessbbc.cz ), Holmes Place ( www.holmesplace.cz ) ose World Class ( www.worldclass.cz ).

Pilates

Pilates është një sistem fizik dhe ushtrimesh që synon të ushqejë trupin dhe mendjen. Është një import amerikan dhe po fiton popullaritet të qëndrueshëm këtu në Pragë. Me një ton intrigash dhe shumë kurse funksionale Pilates, kjo formë e ushtrimeve ka zënë vend këtu në kryeqytetin çek. Instruktorë të trajnuar dhe profesionistë tani po e administrojnë këtë teknikë ndërsa studiot moderne të Pilates dhe qendrat e fitnesit janë krijuar. Pilates ka të bëjë me tre C-të: përqendrimi, kontrolli dhe përqendrimi. Ajo ka për qëllim balancimin ose harmonizimin e rrjedhës së energjisë në trup. Është një mënyrë e shkëlqyer dhe argëtuese për të forcuar trupin dhe mendjen tuaj; popullariteti në rritje i Pilatit nuk është befasi. Praga jo vetëm që ofron lehtësira të shkëlqyera për Pilates, por kurset dhe programet janë gjithashtu të hapura për të gjitha llojet e njerëzve, qofshin vendasit apo turistët. Tarifat janë të detyrueshme për shërbimet e përdorura dhe ofrohen mësime për të sapoardhurit. Studioja më e madhe dhe më e gjatë e specializuar e Pilates në Republikën Çeke ndodhet në lagjen Smíchov të Pragës.

Akademia Pilates

Senovážné náměstí 23, Pragë 1 – Nové Město; www.pilates.cz

Ushtrimi Pilates zhvillon forcën, ekuilibrin, koordinimin, fleksibilitetin dhe frymëmarrjen. Ju ndihmon të punoni muskujt e shpinës, të barkut dhe gluteal, gjë që është baza e qëndrimit të mirë. Mësimet zhvillohen në

gjuhët çeke dhe angleze.

MyPilates Academy

Ostrovského 3, Pragë 5 – Smíchov; www.myPilates.cz

Studioja më e madhe dhe më e gjatë e specializuar e Pilates në Republikën Çeke ndodhet në lagjen Smíchov të Pragës. Studio ka 4 salla moderne, një përzgjedhje të gjerë aksesorësh (Foam Roller, Magic Circle, BOSU, Arc Barrel, etj.) dhe makina Pilates nga SHBA.

Fitnes në natyrë

Në krahasim me palestrën e brendshme, aktivitetet e fitnesit në natyrë janë të rrënjosura thellë në përkufizimet e vjetra të shëndetit fizik dhe mendor. Vrapimi, ecja, vrapimi, ecja, noti dhe çiklizmi janë vetëm disa nga aktivitetet e panumërta të fitnesit për të marrë pjesë në natyrën e mrekullueshme. Për fat të mirë, bukuria piktoreske dhe peizazhi i gdhendur i Pragës ofrojnë mundësinë e përsosur për çdo aktivitet fitnesi në natyrë. Duke bërë një vrap rreth qytetit historik, sigurisht që do t’ju mbushë me habi dhe çudi të pastër, të gjitha ndërkohë që jeni duke djersitur. Vrapimi është thjesht një vrapim në çdo qytet tjetër, por këtu në Pragë, një vrapim nëpër qytet është një udhëtim historik nëpër kohë. Aktivitetet e fitnesit në natyrë të ofruara në Pragë janë të gjera dhe të ndryshme; ka diçka për të gjithë. Edhe ata që janë krijesa të ambienteve të brendshme do të duan të bashkohen në palestër në natyrë. Është më argëtues sesa thjesht ushtrim i vjetër, por vjen me një avantazh të dyfishtë. Aktivitetet në Pragë variojnë nga udhëtimet aventureske deri te sportet aksion, nga hedhja me parashutë te gjuajtja me pistoletë, e shumë më tepër. Fitnesi në natyrë është më shumë një kalim kohe e lirë sesa ushtrimi aktual këtu në Pragë; e tij në asnjë mënyrë nuk do të thotë se nuk është produktive. Praga është vendi i përsosur për të qenë për ata që e duan natyrën dhe synojnë të qëndrojnë gjithmonë në formë dhe të shëndetshëm.

Kompleksi sportiv Na Františku

Rr. Kozí, Pragë 1 – Staré Město; www.hristenafrantisku.cz

Një shesh lojrash i aksesueshëm nga publiku pikërisht në qendër të Pragës ju lejon të ushtroheni në shufra dhe shkallë horizontale dhe struktura të tjera për këtë qëllim. Për një tarifë, ju mund të merrni me qira një fushë të tërë me shumë qëllime ose të luani mini-golf. Gjatë stinës së dimrit, aty mbahet një shesh patinazhi në akull.

Kublov

Pragë 4 – Podolí

Në Kublov, do të gjeni një park të projektuar që Parkour të ushtrojë në shufra horizontale dhe paralele ose në makineri për stërvitjen e ekuilibrit. Parku është i mbyllur nga nëntori deri në mars.

Park Sacré Coeur

Rruga Kartouzská, Pragë 5 – Smíchov

Një park më i vogël, piktoresk në një vend të ngritur, i peizazhuar pas vitit 2004, në vendin e një ish-vreshti. Gjatë orëve të mëngjesit, me siguri do të takoni vrapues këtu. Përveç uljes në stola, ju mund të bëni një stërvitje në makinat e jashtme të dizajnuara kryesisht për brezin e vjetër. Fëmijët, nga ana tjetër, me siguri do ta vlerësojnë rrëshqitjen e gjatë.

Parku Stromovka

Pragë 7 – Holešovice

Nëse dëshironi të forcoheni në një mjedis natyror, shkoni në Stromovka. Këtu mund të kombinoni vrapimin me stërvitjen e forcës. Fitnesi i parë në natyrë ofron shufra horizontale të tre lartësive të ndryshme, duke përfshirë një shirit të lartë, një tra ekuilibër dhe pengesa në hark. E dyta ofron shufra paralele hekuri dhe stola për forcimin e muskujve të barkut dhe të shpinës.

Shtegu i fitnesit Rokytka

Pragë 9 – Vysočany; www.devitkavpohybu.cz

Një shteg fitnesi i pajisur shumë mirë i përbërë nga stacione me 25 drejtime të plotësuara nga tabela të ekranit informativ. Ka, p.sh. stola, shtangë dore për shtytje të squat, zgjatje të këmbëve, shkallët e palestrës dhe sigurisht, shufra horizontale dhe paralele. Ka seanca të rregullta praktike me stërvitje – pa pagesë.

Podvinný mlýn

Pragë 9 – Libeň

Opsionet e ushtrimeve të fitnesit në natyrë me shufra horizontale në tre lartësi, një shkallë horizontale për gërvishtje, shufra paralele të shkurtra dhe të gjata dhe pengesa relativisht të larta. Ka edhe makineri përforcuese (të destinuara kryesisht për të moshuarit).

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button