Aktivitetet

Pragë Hyrje

Zemra e Evropës, një nga qytetet më të bukura në botë dhe një ëndërr arkitekturore në lumin Vltava – kjo është Praga, kryeqyteti i Republikës Çeke. Është gjithashtu një frymëzim i përjetshëm për artistët në mijëra piktura dhe reflektime. Praga e Artë është një qytet me qindra maja, një vend i UNESCO-s, një qytet madhështor dhe pak misterioz me një atmosferë unike.

Çfarë duhet të shihni në qytetin e një atmosfere unike

Mos humbisni një vizitë në Kalanë e Pragës, selia e princave dhe mbretërve çekë. Është një kompleks i madh pallatesh, kishash, oborresh dhe rrugicash të të gjitha periudhave stilistike, me Katedralen gotike të Shën Vitusit në ballë. Kështjella e Pragës, së bashku me qendrën historike të Pragës, është renditur ndër monumentet e UNESCO-s.

Kalaja, Katedralja, kopshtet historike dhe zona të tjera mund të shihen gjithashtu si një thesar unik dhe një galeri, që ilustron zhvillimin e historisë çeke. Mund të shihni Galerinë (Obrazárna) dhe thesarin e Shën Vitusit, ekspozitën e bizhuterive dhe objekteve liturgjike në kapelën e Shën Kryqit (kaple svatého Kříže) në oborrin e dytë të Kalasë. Me fëmijët, bëhuni gati për Historinë e Kalasë së Pragës në Pallatin e Vjetër Mbretëror në oborrin e tretë, më pas ecni në kopshtin e Mbretit në Veroren e Mbretëreshës Anne – dhe patjetër mos harroni Korsinë e Artë piktoreske (Zlatá ulička) me shtëpi të vogla – një nga vendet më romantike në zonën e Kalasë.

Prague introduction

Çfarë duhet të dini për historinë e Pragës

Nëse dëshironi të njiheni me pamjet më të famshme të Pragës dhe një pjesë të madhe të qendrës historike, ecni përgjatë Rrugës Mbretërore (Královská cesta), një rrugë përmes së cilës procesionet e kurorëzimit të mbretërve dhe mbretëreshave çeke kaluan në katedralen e kurorëzimit të Shën Vitus. Udhërrëfyesi juaj mund të jetë, për shembull, Madhëria e Tij, mbreti çek dhe perandori romak Charles IV, emrin e të cilit do ta takoni në një sërë kishash dhe vendesh interesante në Pragë. Ndoshta ai ka lindur në Shtëpinë Stone Bell (Dům u Kamenného zvonu) në Sheshin e Qytetit të Vjetër. Kjo shtëpi përdoret si një zonë ekspozite e Galerisë së Qytetit të Pragës. Më pas keni disa hapa drejt Bashkisë së Vjetër me orën e saj të famshme astronomike, ose, në anën e kundërt, në rrugën Celetná në Prašná brána dhe Shtëpinë Komunale (Obecní dům), ku fillon Rruga Mbretërore (Královská cesta). .

Ju mund të ecni në Urën e Charles përmes labirintit të rrugicave të qytetit të vjetër. Dy kulla plotësojnë Urën e Karlit; Kulla e Qytetit të Vjetër konsiderohet porta më e bukur gotike e Evropës. Ju gjithashtu do të gjeni Muzeun e Urës së Charles në anën e qytetit të vjetër, vetëm një distancë e shkurtër nga fillimi i vetë urës. Në anën e kundërt të urës, mund të takoni shkallët për në ishullin e vogël romantik të Kampa ose të vazhdoni rrugën Mostecká në Malá Strana, ku do të mahniteni nga bukuria e kishës barok të Shën Nikollës. Rruga Nerudova më pas ju çon në tarracën përballë Kalasë së Pragës, e cila hap pamje mahnitëse të qytetit.

Kënaqësia e udhëtarëve dhe përvojat e shkëlqyera në Pragë

Eksperiencat e paharrueshme të Pragës përfshijnë lundrimet me varkë në lumin Vltava ose një udhëtim në kullën e vëzhgimit në kodrën Petřín, e cila i ngjan Kullës Eifel të Parisit; ndodhet pranë labirintit të pasqyrës. Një numër i qosheve piktoreske të Pragës mund të zbulohen kur enden nëpër lagjen hebraike. Për të pirë një filxhan kafe, shkoni në kafenenë e Slavia ose në kafenenë e vetme kubiste në botë – Grand Café Orient në Shtëpinë e Madonës së Zezë (dům U Černé Matky Boží) në rrugën Celetná. Birra tradicionale çeke dhe një shumëllojshmëri birrash specialiteti mund të shijohen në restorantin U Fleků, ku mund të shihni ekspozitën e Muzeut të Birrarisë. Në Pragë, do të zbuloni kuvertën më të lartë të vëzhgimit në Republikën Çeke, e vendosur në Kullën e Televizionit Žižkov 216 metra të lartë. Është një vend me pamje fantastike mbi Pragën dhe Boheminë Qendrore, dhe për më tepër, ka një restorant dhe një suitë me pamje, si një hotel unik me një dhomë teke.

Artikuj të Lidhura

Back to top button