AktivitetetKulturë/Argëtim

Aktivitete për Familjet me Fëmijë

Praga Me Fëmijë

Ju mund të mendoni se të gjitha ndërtesat arkitekturore, muzetë dhe galeritë do të kenë pak interes për fëmijët tuaj. mos u shqetësoni; ka shumë aktivitete argëtuese që do t’i mbajnë fëmijët të lumtur dhe ndoshta edhe do t’i argëtojnë prindërit e tyre. Výstaviště, Petřín Hill dhe Zoo janë ndër zgjedhjet më të mira se ku të filloni.

Në lagjen periferike të Holešovice ndodhet kompleksi i panaireve Výstaviště. Terrenet e panairit u ndërtuan në kthesën e arkitekturës së Art Nouveau të shekullit të 20-të. Edhe pse kompleksi është paksa i rrënuar, ai ka një park të vogël argëtimi me një shëtitje gazmore, një shatërvan këndues (me ujë dhe ndriçim të përshtatur me muzikën klasike dhe popullore pas perëndimit të diellit) dhe një akuarium të vogël të stilit të Detit Botëror të quajtur ” Mořský svět.” Hyrja në parkun argëtues është falas, por hyrje të veçanta paguhen për shatërvanin dhe Akuariumin Botëror të Detit.

Parku Petřín Hill që ngrihet mbi Qytetin e Vogël, është i mbushur me gjëra të mrekullueshme për fëmijët. Mund të merrni trenin e teleferikut në majë dhe të endeni përreth që andej. Përveç Kullës së Eiffel-it, të cilën mund ta ngjitni në majë, do të gjeni një labirint pasqyre të modës së vjetër, si dhe Observatorin.

Nëse po mendoni t’i çoni fëmijët tuaj në restorante, është mirë të dini se një numër në rritje i restoranteve tani ofrojnë menu për fëmijë. Një vend i mrekullueshëm për t’u drejtuar kur jeni me fëmijë është Výtopna ( www.vytopna.cz ), ku pijet këtu shërbehen nga trenat model që qarkullojnë nëpër restorant. Një tjetër vend argëtues për të përjetuar Epokën e Gurit, si në restorant ashtu edhe në menu, është Pravěk ( www.pravek.cz ).

Shëtitja me fëmijët në Pragë është e lehtë dhe nëse fëmijët tuaj janë nën gjashtë vjeç, hyrja në shumicën e muzeve dhe transportit publik është pa pagesë.

Kopshti Zoologjik i Pragës

E vendosur në lagjen e qetë të Trojës, është ndoshta zgjidhja më e mirë. Ai përfshin një ashensor karrige të hapur nga prilli deri në nëntor çdo ditë, përveç të hënës dhe të premtes, nga ora 10:00 deri në 18:00. Faqja e internetit / Lexo më shumë .

Shfaqje kukullash

Ekziston një teatër kukullash me shfaqje të përditshme për fëmijë, por të gjitha shfaqjet janë në gjuhën çeke – Teatri i Kukullave Jiskra, Klapkova 26, Pragë 8 (merrni tramvajin numër 10, 14, 17, 24 ose 5 dhe zbritni në Ke Stírce). Ekziston edhe Teatri i famshëm Špejbl dhe Hurvínek – shihni më shumë në www.spejbl-hurvinek.cz . Teatro të tjerë të rekomanduar që janë përgjithësisht zgjedhje të mira përfshijnë Don Giovanni Marionette Opera dhe National Marionette Theatre, Žatecká 1, Josefov.

Udhëtim me pedale me varkë

Lumi Vltava është vendi i përsosur për të kaluar një ose dy orë me pedale me fëmijët nëse moti është i mirë. Kaluam shumë mirë duke pedaluar nën çdo urë dhe duke eksploruar lumin. Mund të merrni me qira varka me pedale në Urën e Charles, Urën Mánesův dhe ishullin Žofín (në anën e qytetit të vjetër, i quajtur edhe ishulli Slovanský).

Speculum Alchemiae (Muzeu i Alkimisë)

Është një përvojë magjepsëse, magjike dhe magjepsëse. Shikoni zbulesën nga mesjeta e vonë deri në kohët e hershme moderne, kur shkenca dhe misticizmi ishin të lidhura ngushtë. Studiuesit po kërkonin një “qëllim më të lartë” dhe “harmoninë e sferave”, që mund t’i ndihmonte ata të zbulonin sekretet e natyrës. Ky atraksion do të tërhiqte një gamë të gjerë vizitorësh, nga fëmijët e moshës rreth shtatë vjeç e deri tek njerëzit e pjekur aktivë. Megjithatë, nuk do të ishte i përshtatshëm për fëmijët e vegjël ose personat me probleme të caktuara lëvizëse (për shkak të shkallëve mjaft të pjerrëta, të errëta dhe dyshemeve të pabarabarta në katakombe). Vizitorët që dëshirojnë vetëm një përvojë lehtësisht të disponueshme dhe jo shumë kohë të historisë dhe legjendave të mrekullueshme të Pragës, do të zbulojnë se ky atraksion është një zgjedhje e përsosur. faqe interneti

Akuariumi i Botës së Detit

Seaworld është një hapësirë e madhe ekspozite që ofron një përvojë të mrekullueshme të botës nënujore. 50 tanke përmbajnë më shumë se 150 lloje peshqish shumëngjyrësh të kripur dhe ujërave të ëmbla nga e gjithë bota dhe një zonë të madhe të mbuluar me korale prej 1000 metrash katrorë. Një tank ka, supozojmë, për nder të Gjetja e Nemos , një peshk klloun dhe një tang. Akrepi vdekjeprurës, por i bukur dhe peshqit e gjelit të detit lëngojnë, duken si galionë të lundruar plotësisht dhe koralet e buta që fryjnë në rrymë. Nuk është vetëm një vend i mrekullueshëm për ta vizituar fëmijët; të rriturit gjithashtu do ta shohin atë shumë interesante. faqe interneti

LOJA E DHOMËS

Nëse fëmijët tuaj më të mëdhenj janë të lodhur nga ecja gjatë gjithë ditës ose dëshirojnë të argëtohen, provoni The Room. Është një lojë aventureske arratisjeje që teston aftësitë tuaja, të menduarit logjik, aftësinë për të improvizuar dhe rezistencën ndaj stresit. Ekipi juaj prej 2 deri në 5 lojtarë është i mbyllur në një dhomë misterioze. Keni vetëm 66 minuta për të dalë. Përdorni inteligjencën dhe shpikjen tuaj, përpunoni kodet, gjeni çelësat dhe hapni 10 bravë që do t’ju nxjerrin jashtë. Përndryshe, ju mund të qëndroni në Pragë përgjithmonë. http://www.theroom.cz/en/

Dětský Ostrov

Një shesh lojërash i mbyllur në një ishull të vogël pranë anës së qytetit të vogël të lumit Vltava. Hyrja është e mundur nga Janáčkovo nábřeží (Jiráskův brisge), Qyteti i Vogël.

Plazhi i Verdhë (Žluté lázně)

Siç e di çdo prind me përvojë, një nga mënyrat më të mira për t’i mbajtur fëmijët të zënë dhe të lumtur është t’i lini të spërkasin në ujë. Për fat të mirë, Plazhi i Verdhë ofron pak argëtim në natyrë. Ky plazh popullor me bar buzë lumit është në jug të qytetit në anën e qytetit të vjetër të Vltava. Ka një zonë noti në natyrë dhe shumë aktivitete për fëmijët e mëdhenj dhe të vegjël. Një restorant i mirë në vend do të thotë që ju mund të bëni një ditë prej tij. Pranimi është 80 CZK. Është e hapur nga qershori deri në shtator nga ora 9 e mëngjesit deri në 8 pasdite. www.zlutelazne.cz

Panairi i Shën Mateut

Panairi i Shën Mateut, i njohur si Matějská pouť për vendasit, është një traditë çeke e nderuar me kohë; festivali më i hershëm i regjistruar filloi mbi 410 vjet më parë, dhe megjithëse kohët kanë ndryshuar, udhëtimet vetëm sa janë përmirësuar. Në total, ka rreth 130 atraksione në mjediset e ekspozitës, duke përfshirë trole, shtëpi tmerri, karusele, ujëvara, makina të realitetit virtual, topa, një botë uji dhe një rrotë Ferris. Panairi i Shën Mateut mbahet në mjediset e ekspozitës Vistaviste të Pragës. Data e hapjes do të ndryshojë çdo vit, por zakonisht, është nga fundi i shkurtit deri në fund të marsit. faqe interneti

Muzeu i lodrave

Muzeu i Lodrave (Muzeum Hraček) ndodhet brenda kompleksit të Kalasë së Pragës (në ish-Dhomat e Kontit të Kalasë së Pragës). Është koleksioni i dytë më i madh i lodrave në botë, që daton nga Greqia e lashtë deri në ditët e sotme. Ai përmban lodra nga e gjithë bota dhe është një vend i mrekullueshëm për të marrë fëmijët.

Muzeu Teknik Kombëtar

Nëse emri jo frymëzues ju largon, atëherë mos u bëni, pasi një vizitë në Muzeun Teknik të Pragës është një përvojë shpërblyese. Pa dyshim, ekspozitat më mbresëlënëse gjenden në Sallën e madhe të Transportit, e mbushur plot me trena, aeroplanë dhe automobila të vjetër. Adresa: Kostelní 42, Praha 7, Holešovice. faqe interneti

Mirror Maze në Petřín

kodrën e Petrinit ndodhet një labirint me mure të ndërtuara me pasqyra. Ekziston një fotografi dioramike që përkujton betejën e studentëve me suedezët në Urën e Karlit në 1648 dhe një labirint pasqyrë i ndërtuar së fundmi.

AquaPalace

Ky park ujor i brendshëm ndodhet vetëm rreth 10 minuta me makinë nga Praga-Opatov me transport publik. I shpallur si ‘parku më i madh ujor në Evropën Qendrore’, objekti përmban sauna, një kompleks spa dhe një qendër fitnesi, së bashku me një shumëllojshmëri pishinash dhe nëntë rrëshqitje uji. Është një destinacion tërheqës për familjet që kërkojnë pak argëtim veror. Drejtimet: autobus nga Praga-Opatov për në Čestlice; distanca: 8 km në jug të Pragës. faqe interneti

Cirku Berousek

Nëse jeni në kohën e duhur në Pragë me fëmijët tuaj, mund të dëshironi të vizitoni këtë cirk të mrekullueshëm. Është një shfaqje me një unazë që do të tërheqë si fëmijët ashtu edhe të moshuarit, pasi përfshin shumë akrobatë, kllounë dhe shfaqje kafshësh, duke përfshirë elefantët, kuajt dhe devetë. Ai gjithashtu paraqet shfaqjen popullore të arinjve që ngasin motoçikleta. Biletat mund të rezervohen në internet dhe çmimet variojnë nga 200 në 350 CZK për të rriturit dhe 150 deri në 200 CZK për fëmijët. www.berousek.cz

Muzeu i qytetit

Fëmijëve u pëlqejnë historitë për kalorësit dhe princeshat, kështu që Muzeu i Qytetit të Pragës është vendi i duhur për të parë historinë e qytetit, për të parë se si jetonin banorët origjinalë dhe sesi fortifikimet më të vogla u bënë shtëpi madhështore dhe sesi qyteti u shndërrua gradualisht në të sotmen. metropol. Me interes të veçantë është modeli i dixhitalizuar i letrës i Pragës. www.muzeumprahy.cz

Pamje nga Kullat e Pragës

Pamja më e bukur e qytetit është nga kulla e Bashkisë së Vjetër. Kulla Žižkov duket si një raketë dhe ka foshnja që ngjiten mbi të (dizenjuar nga David Černý), dhe ju mund të hipni me ashensor deri në majë. Petřín View Tower në kodrën Petřín, e cila është një kopje në miniaturë e Kullës Eifel, ka 299 shkallë dhe nëse fëmijët tuaj janë mjaft energjikë, ia vlen të ngjiteni.

Muzeu i Lodrave të Hekurudhave

Në Mbretërinë e Hekurudhave, do të shihni modelin më të madh të hekurudhës në vend. Ata janë gjithmonë duke shtuar gjëra të reja – në të ardhmen, ajo do të mbulojë një sipërfaqe prej mbi 1008 m2. www.kralovstvi-zeleznic.cz

Lodra Blerje

Sparkys, Havířská 2, Prague 1, www.sparkys.cz

Një nga dyqanet më të mëdha të lodrave në Pragë – lodra origjinale çeke prej druri dhe më shumë për të blerë.

Muzetë

Toka e kukullave

Rytířská 6, Pragë 1, www.dollsland.eu

Ky koleksion privat përmban mbi 1200 kukulla Barbie, një koleksion kukullash Monster High dhe mbi 155 modele makinash.

Kabineti i kurioziteteve

Manastiri Strahov, Pragë 1, www.strahovskyklaster.cz

Ky paraardhës i muzeve të sotëm ka paraqitur ekspozita misterioze dhe të çuditshme që nga viti 1800.

Muzeu Ajror Kbely

Mladoboleslavská 902, Pragë 9, www.vhu.cz

Shfletoni këtë ekspozitë të avionëve dhe mësoni për historinë e aviacionit në muzeun më të madh të këtij lloji në Evropë.

Muzeu i çokollatës

Celetná 10, Pragë 1, www.choco-story-praha.cz

Dëshironi të dini sekretet e përgatitjes së çokollatës dhe pse të gjithë mendojmë se është kaq e shijshme? Ky muze për adhuruesit e çokollatës ju çon në historinë e kësaj delikatesë.

Muzeu Privat i LEGO

Národní 31, Pragë 1, www.muzeumlega.cz

Mbi 2500 modele Lego.

Muzeu i fantazmave dhe legjendave të Pragës

Mostecká 18, Prague 1, www.muzeumpovesti.cz

Ndiqni gjurmët e misterit; takohen me fantazmat dhe fantazmat e Pragës.

Muzeu i Transportit Publik

Patočkova 4, Prague 6, www.dpp.cz

Tramvajet dhe autobusët historikë i presin vizitorët në shkëlqimin e tyre origjinal.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button