Aktivitetet

Pishina të jashtme dhe Lidos në Pragë

Pishinat e jashtme, të njohura ndryshe si lidos në Republikën Çeke, janë të përhapura në Pragë. Ato janë ndërtuar jashtë në krahasim me komplekset e brendshme, ndërkohë që shërbejnë për të njëjtat qëllime. Republika Çeke është një vend pa dalje në det, që do të thotë se qytetarët e saj nuk kanë akses në ndonjë trup të madh ujor si oqeani për të ndjekur ndonjë hobi ujore apo sport. Ndërsa ka një lumë në qytetin e Pragës, ai nuk është saktësisht i qëndrueshëm për sportet ujore. Kështu, një numër i madh i pishinave të brendshme dhe të jashtme janë krijuar. Lidos ose pishinat e jashtme janë një atraksion vendas dhe i huaj. Ka edhe rezervuarë artificialë që shërbejnë si bazë për rekreacion ujor. Nuk ka gjë më freskuese në ditët e nxehta dhe të nxehta të verës sesa të notosh në ujë të pastër dhe të ftohtë. Pavarësisht se nuk ka burime natyrore uji, qyteti i Pragës ka shumë për të ofruar për ata që duan hobi të ujit si noti. Lidos janë një pjesë e opsioneve të notit dhe banjës që Praga ofron. Përveç këtyre pishinave tradicionale dhe konvencionale, qyteti i Pragës dhe zonat ngjitur me të kanë vende të tjera noti. Ka shumë parqe ujore, pishina dhe rezervuarë uji për të zgjedhur. Me pak fjalë, arenat e notit janë të vështira për t’u humbur në Pragë. Rezervuari i krijuar nga njeriu përmban një park të madh të vendosur në mes të një zone të dendur pyjore. Është vendi i përsosur për t’u çlodhur dhe për të shijuar disa aktivitete në natyrë, duke përfshirë banjën dhe notin. Ndërsa ky rezervuar ndodhet pak minuta larg qendrës së qytetit të Pragës, megjithatë është një pamje që nuk duhet humbur, veçanërisht pasi nuk është shumë larg. Ky park është një vend popullor si për vendasit ashtu edhe për turistët që pëlqejnë pak diell dhe ujë dhe shijojnë emocionet e të qenit jashtë. Banjat e notit në natyrë janë zakonisht të hapura çdo ditë nga qershori deri në shtator, në varësi të motit.

Zona sportive dhe rekreative Pražačka

Za Žižkovskou vozovnou 19, Pragë 3 – Žižkov; www.prazacka.cz

Kompleksi sportiv Pražačka është i popullarizuar në mesin e entuziastëve të notit dhe banjës. Në verë, ai ofron një pishinë të hapur freskuese të këndshme me terrene ngjitur me bar. Ne rekomandojmë veçanërisht notin në mbrëmje me dritë artificiale.

Informacion: një pishinë të hapur (25 m), pishinë të brendshme (16.6 m), sauna, palestër, pistë vrapimi me sipërfaqe sintetike, fusha tenisi, një fushë futbolli.

Banjat e notit Radotín ‘Biotope’

K Lázním, Pragë 5 – Radotín; www.biotopradotin.cz

Një rezervuar uji artificial i ndërtuar pranë lumit Berounka ka një sistem filtrimi natyror, ku zonat bioaktive pastrojnë ujin pa përdorur kimikate.

Informacion: një livadh i madh për banja dielli, sauna, pije freskuese.

Banjat e notit Petynka

Otevřená 4, Pragë 6 – Střešovice; www.koupalistepetynka.cz

Zonat e bollshme me bar, një pishinë e gjatë dhe e nxehtë me ujë të pastër të cilësisë së lartë – janë objektet kryesore të kompleksit të notit, i cili ka akses me aftësi të kufizuara.

Informacion: një pishinë (50 m), rrëshqitje, fushë volejbolli në plazh, bar plazhi, pishinë me vozitje, shesh lojërash për fëmijë.

Koupaliště Stírka

Pod Statky 14 Praha 8 – Kobylisy 182 00; www.koupaliste-stirka.cz

E vendosur pranë stacionit të metrosë Kobilisy, në zonën e banimit, është një pishinë 42.5 m e gjatë, 2.3 m e thellë, me një pishinë ekstra të vogël për fëmijë.

Informacion: volejboll, sauna, masazh, studio thonjve.

Banjat e notit Divoká Šárka

Divoká Šárka 41, Pragë 6 – Liboc; www.koupaliste-sarka.webnode.cz

Një nga pishinat më të qeta të Pragës, e ushqyer nga uji i ftohtë por i pastër i burimit.

Informacion: dy pishina (30 m), rrëshqitje, shesh lojërash për fëmijë, tenis, volejboll, bowling, pije freskuese.

Rezervuari Hostivař

K Jezeru, Pragë 10 – Hostivař; www.hostivarskaprehrada.cz

Diga ndodhet në një vend të bukur dhe të qetë në mes të parkut Hostivař. Këtu do të gjeni plazhe me bar dhe rërë, duke përfshirë një plazh naturistësh.

Informacion: marrja me qira e varkave, pedalos, kajakëve, varkave me vela, volejbollit në plazh, tenisit, futnetit.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button