AktivitetetKulturë/Argëtim

Duke dalë në Pragë

Opsionet e Argëtimit

Praga pas errësirës ofron një gamë të gjerë vendesh ku mund të festoni gjatë gjithë natës, ose të zgjidhni një mbrëmje më të relaksuar me një udhëtim në një teatër , kinema arti ose klub xhaz . Argëtimi gjithashtu merr formën e muzeve dhe galerive të artit, operave dhe orkestrave , koncerteve në arenë, me një vit kalendarik të mbushur plot me festivale që festojnë gjithçka, nga vjelja e verës deri te Techno, Rave dhe kërcimi afrikan. Ne kemi grumbulluar më të mirat e jetës së natës në Pragë, duke mbledhur këshilla, zgjedhje dhe këshilla nga udhëtarët për t’ju sjellë një udhëzues të brendshëm për një natë në qytet.

Pub -et dhe kafenetë hapen para drekës dhe mbyllen në orën 23:00. Klubet e vallëzimit dhe muzikës zakonisht qëndrojnë të hapura nga muzgu deri në agim. Baret kanë orë pune të ngjashme me klubet, megjithëse kazinoja qëndron e hapur 24/7. Shumica e muzeve janë të hapura të martën-të shtunën. Ditët e hyrjes falas të muzeut ndryshojnë nga një muze në tjetrin, megjithëse shumë heqin dorë nga tarifat e hyrjes një herë në muaj. Koncertet, si në klube muzikore ashtu edhe në ambiente më formale, zakonisht fillojnë në kohë dhe mbarojnë para ose në orën 22:00 në pikë për shkak të ligjeve gjithnjë e më të rrepta të zhurmës në Pragë.

Klubet muzikore

Klubet e vallëzimit të Pragës dridhen dhe ngrihen nga muzgu deri në agim. Adhuruesit e melodive të shijshme pop dynden në netët e viteve ’80 dhe ’90 në Lucerna Music Bar dhe Futurum . Pesë katet e Karlovy Lázně , secili kushtuar një stili të ndryshëm muzike, janë rregullisht shumë të zënë. Gjithashtu, në lumë, Klub Lávka mund të shihet nga Ura e Charles dhe, përveç kateve të shumta të vallëzimit, ofron një bar tekila. Klubi Duplex në Sheshin Wenceslas është i njohur për tarracën e tij në çati dhe ajrin e ekskluzivitetit – Mick Jagger pati festën e tij të gjashtëdhjetëvjetorit atje. Valltarët go-go i marrin gjërat në Retro Music Hall . Nebe , Yes Club i ri, www.lafabrique.cz , KU Bar Lounge dhe Double Trouble janë të vendosura në qendër.

Vendet më të frekuentuara të klubeve, megjithatë, ndodhen jashtë qendrës. Klubet më të mira përfshijnë Abaton, Mekën dhe Klubovna-n e re të stilit të Berlinit në Dejvice . Krijesat e natës (dhe mëngjesin e hershëm të ditës tjetër) tërhiqen si tenja nga një flakë në rrethinat e zbehta pas orarit të Le Clan , që hapet në orën 02:00 dhe Studio 54 . Techtle Mechtle është një nga baret më të mëdha të koktejve në Pragë dhe është i hapur gjatë gjithë natës.

Klubet me muzikë live

Klub Strahov 007 , një student i preferuar në mes të një blloku konvikti universitar, hapësira e artit dhe koncertit të artistit David Černý, Meet Factory dhe Žižkov Palác Akropolis janë vetëm disa nga shumë klube muzikore me birrë dhe amplifikatorë që specializohen në vesh -ndarja e kohëve të mira. Vende me kapacitet më të madh si ‘teatri alternativ kombëtar’ Divadlo Archa , e sapohapur kuti , Lucerna dhe SaSaZu janë të gjitha ambiente fantastike për muzikë live, DJ dhe kërcim, me muzikë botërore, gipsy punk, stripped-down alt-country, elektronikë të mjegullt dhe grupe ndërkombëtare që marrin faturat më të larta në çdo natë të caktuar. Klubi Chapeau Rouge , Dhoma e Kuqe , Bunkr Parukářka , Rock Café dhe Vagon shfaq grupet lokale dhe të ish-patit. Për DJ, shikoni Cross Club , Matrix Club , Wakata dhe Styx Smart Club .

Klubet e xhazit

Praga krenohet me rreth dhjetë klube xhazi, të gjitha në afërsi. Disa artistë dhe grupe solo e bëjnë një klub të caktuar shtëpinë e tyre: kitaristi i famshëm Luboš Andršt dhe grupi i tij reçelin çdo javë në Ungelt Jazz & Blues Club të qytetit të vjetër, ndërsa Stan the Man, Rene Trossman dhe Ondřej Plvec bëjnë të njëjtën gjë në U Malého të Malá Strana. Glena . Republika ka një atmosferë magjepsëse të sallës së vallëzimit të Republikës së Parë dhe Jazz Time fiton pikë për menunë e saj dhe pijet e lira dhe tërheqjen e zhytjeve në bodrum. Në bregdet, Jazz Dock është një pikë mjaft e re e nxehtë që shërben ushqime të lehta. Për një klub modest që nuk është aspak turistik, Balbínka rekomandohet shumë, siç është Malostranská Beseda . Koncerti vjetor i pranverës “Jazz at the Castle ” (Jazz na Hradě) bashkon talentet më të mirë nga e gjithë bota dhe lojtarë të rritur në shtëpi mes rrethinave madhështore të Sallës Spanjolle. Blues Sklep organizon një sesion të gjallë reçeli në rrethinat e bodrumit.

Bare

Qyteti i Vjetër, veçanërisht lagjja Josefov, krenohet me përqendrimin më të madh të bareve me koktej në modë dhe klubeve të natës vonë dhe tenton të jetë epiqendra e jetës së natës turistike. Edhe pse kini parasysh se çmimet këtu janë më të larta se diku tjetër. Bugsy’s , Tretters , Aloha , M1 Lounge dhe Bombay . Baret më pak të njohura me gurë të çmuar të fshehur në këtë lagje të mbushur me turistë janë + Čili Bárek , Orange Café , Hany Bany , Muzeu i Birrës në Pragë — të gjitha në barin/vendin e artit sekret të Pragës. Zona përreth Kishës Týnská ka një tre gropa ujitjeje për një trio stilesh: Týnská Bar dhe Books kujdeset për turmën e purove dhe skocezëve, Týnská literární kavárna është një vendstrehim simpatik buxhetor për adhuruesit e librave mes jush dhe Chateau Rouge tërheq adhuruesit e kafshëve gjatë gjithë natës. Jashtë Sheshit Wenceslas, Jet Set shërben një hamburger të madh, një përzgjedhje të gjerë mojitosh dhe një natë e kaluar në labirintin U Sudu , me dysheme kushtuar DJ-ve dhe futbollit të tavolinës dhe shtambave me verë të lirë, është një rit i vjetër i kalimit.

Më afër lumit, Hemingway Bar derdh absinthe të duhur dhe shumë pije të tjera alkoolike në raftet e sipërme, ndërsa fqinji Duende është argëtues i furishëm. Përtej urës në Lesser Town, Blue Light dhe PopoCafePetl ofrojnë pije të mira dhe një atmosferë xhaz; Mad Bar me ritëm të lartë ndihet si banesa e një miku dhe Club Ujezd , pikërisht poshtë Petřín, është me tre nivele argëtimi me pije alkoolike. Zona pas Teatrit Kombëtar pret një sërë bar-restorante që shërbejnë melodi kërcimi dhe ushqime në orët e vona të natës për pjesëmarrësit e uritur: Ultramarin , N11 dhe Solidní Nejistota (Pasiguri e fortë) e frekuentuar nga celebrat çekë. Lagjet Žižkov dhe Vinohrady janë pika të nxehta për t’u ndenjur—në fakt; këtu ka më shumë bare për frymë se në çdo qark tjetër të qytetit në Evropë. Në Vinohrady, në kufirin e Žižkov, klubi Radost FX , Zelená Zahrada , Zlutá Pumpa dhe bari i ri i koktejlit Dirty Dog janë të gjithë të njohur për ushqim, pije dhe argëtim. Hapu , i vendosur në mes të dy lagjeve, është një bar kokteji i thjeshtë me divane komode dhe shumë qëndrime. Zgjedhjet e Žižkov janë Bukowskí’s , Café Pavlač , dhe Blind Eye i sapo rinovuar, një ish-speakeasy që po zvarritet me hipsters.

Disa nga hotelet e mrekullueshëm të Pragës tërheqin klientelën e mprehtë me baret e tyre luksoze në lobi. Në dhe rreth qytetit të vjetër, bar-restoranti në tavanë në Hoteli U Prince është po aq i kushtueshëm dhe turistik sa duket, por krenohet me një pamje mahnitëse të kalamave dhe majave të gërryera të Pragës. Dekori aziatik i hotelit Buddha-Bar dhe muzika botërore vendosin ritmin për një mbrëmje me lumturi mai-tai. Bari Cloud-9 në krye të Hilton përzien kokteje të veçanta. Bari elegant i birrës në hotelin e sapohapur Augustine është bërë shpejt një i preferuar në mesin e fashionistëve të Pragës. Bari i harkuar me tavan Dy hapa në Mark Hybernská bën një orë të lumtur. Përtej lumit, BaReGo në Mandarin Oriental ofron një listë martini premium. Vendasit e Letná-s frekuentojnë Fraktal , një përzierje birre dhe hamburger gjatë natës vonë, që është gjithashtu një drekë e mëngjesit të nesërmen në mëngjes. Duke vazhduar poshtë Šmeralova, The Irish Club dhe disa xhevahire të tjera lokale si La Bodega Flamenco , një bar tapas, joshin. Në Holešovice, Cross Club fiton pikë për dekorin e tij fantastik të frymëzuar nga fantastiko-shkencore dhe SaSaZu është një shquar elegant.

Muzika Klasike dhe Opera

Vendet më të mira të shfaqjes së Pragës janë Teatri Kombëtar (Národní Divadlo), Teatri Estates (Stavovské Divadlo), Shtëpia Komunale (ObecnÍ Dům), shtëpia e Orkestrës Simfonike të Pragës, Opera Shtetërore e Pragës (Státní Opera Praha) dhe Rudolfinum. Filarmonia. Ndër kishat e shumta që organizojnë koncerte të rregullta janë Bazilika e Shën Gjergjit, Shën Nikolla dhe Sinagoga spanjolle. Vende të tjera të rekomanduara janë Pallati Lobkowicz në Kalanë e Pragës, Bertramka (Muzeu i Mozartit) dhe Klementinum, një vend që duhet parë për sallën e tij mahnitëse të pasqyrave. Biletat janë shpesh më të lira nëse i blini direkt nga arkat e vendit të ngjarjes. Agjencitë e biletave në internet shesin bileta për vendet më të shtrenjta dhe tarifojnë me një komision, kështu që ju mund të paguani shumë më shumë për një vend orkestre, ndërsa një vend në galeri nga arkat mund të kushtojë më pak. Thënë kështu, agjencitë e biletave janë të përshtatshme. Nëse dëshironi të kurseni, kërkoni ndenjëse një rresht përpara ose pas sediljeve më të shtrenjta.

Valle dhe Balet

Ansamblet e baletit në Operën Shtetërore të Pragës dhe Teatrin Kombëtar të Pragës vendosën një repertor mbresëlënës. Vendi kryesor i Pragës për kërcimin bashkëkohor është Divadlo Ponec. Kompanitë kryesore luajnë këtu dhe festivalet e vallëzimit dhe lëvizjes janë shpesh në linjë, duke përfshirë Festivalin vjetor Ndërkombëtar të Teatrit Bashkëkohor të Vallëzimit dhe Lëvizjes (Tanec Praha), një ekspozitë e baletit tradicional dhe kërcimeve eksperimentale progresive nga e gjithë bota. organizon shfaqje në Pragë dhe në mbarë vendin gjatë muajit qershor.

Shfaqje Teatrore

Gjithnjë e më shumë vende po titratojnë shfaqje, duke përfshirë Svandovo Divadlo, një teatër me një repertor të përhershëm të veprave çeke, suksese ndërkombëtare dhe klasike. MUZIKAT Karlin! Teatri bën interpretime çeke të hiteve të Broadway-it si Producers me titra anglisht. Teatri Black Light është një specialitet i Pragës; Laterna Magika është vetëm një nga shumë nga këto teatro eksperimentale në qytet. Teatrot çeke A Studio Rubin, Divadlo Inspirace dhe Divadlo na Prádle shpesh organizojnë shfaqje në gjuhën angleze.

Filmat

Kinematë e Pragës shfaqin filma në gjuhën e tyre origjinale me titra çeke, përveç filmave për fëmijë (ose filmave që synojnë audiencën më të re, si filmat Harry Potter dhe 3D), të cilët dublohen. Cinema City Slovanský dům ose CineStar Anděl ndonjëherë prodhojnë versione në gjuhën origjinale. Filmat e huaj luajnë në gjuhën e tyre origjinale me titra çeke, por ato shpesh shfaqen me titra në anglisht gjatë ngjarjeve të veçanta ose festivaleve të filmit. Multiplekset e Pragës (Cinema City dhe CineStar janë dy nga zinxhirët më të njohur) shfaqin filmat e parë të filmave të Hollivudit të lëshuar zakonisht në Republikën Çeke disa muaj pas debutimit të tyre në SHBA, me përjashtim të premierave mbarëbotërore të varietetit Star Wars . Cinema City Flora përmban teatrin e vetëm IMAX të Pragës (megjithëse shumica e filmave të shfaqur nuk janë miqësorë me anglishten). CineStar Anděl’e ‘Gold Class’ le të ndjekin filmat të vegjojnë në një pjerrësi me shërbim të plotë të ushqimit dhe pijeve.

Pesë kinematë më të njohura të shtëpive të artit të pavarura të Pragës janë Kino Mat (Rruga Lazarská), Kino Evald (Národni třída), Kino Lucerna (Václavské náměstí), Kino Aero (Rruga Biskupcova) dhe Kino Světozer (Václavské námětí), të gjitha nga ekranet. Filma çekë me titra anglisht, klasikë dhe importe me buxhet të ulët, si dhe organizojnë mini festivale filmash dhe ngjarje dhe ekspozita të lidhura me filmin. Bio Oko është një gur i çmuar retro në një ndërtesë funksionaliste të restauruar, që tregon një përzierje të shfaqjeve të dyta dhe lëvizjeve artistike. Kino Lucerna, e cila kohët e fundit festoi ditëlindjen e saj të 100-të, është kinemaja më e vjetër që funksionon vazhdimisht në Evropë, duke shfaqur filma të shfaqjes së dytë dhe premierë të herëpashershme.

Shfaqjet e Stadiumit

Aktet kryesore ndërkombëtare – Sting, Kylie Minogue, Madonna – luajnë rregullisht në stadiume si Arena 02, Tesla Arena ose Qendra e Kongresit të Pragës. Biletat për interpretuesit e klasit botëror zakonisht kanë gjithashtu çmime të klasit botëror, rreth 1,000-1,500 CZK për vendet e mira. Kini parasysh se disa artistë dihet se janë tërhequr nga shfaqjet e Pragës në minutën e fundit; nëse kjo ndodh, ju duhet të jeni në gjendje t’i ktheni paratë tuaja nga vendi i ngjarjes.

Muzetë

Tre muzetë kryesorë, City Gallery Pragë, Muzeu Kombëtar dhe Galeria Kombëtare e Pragës, secila kanë poste të shumta nëpër qytet që specializohen në një shumëllojshmëri formash arti. Duke filluar me Galerinë e Qytetit Pragë: Shtëpia e Unazës së Artë shfaq artin e gjysmës së dytë të shekullit të 20-të si dhe artin bashkëkohor; veprat e artit bashkëkohor dhe modern mund të gjenden në Shtëpinë Stone Bell; Biblioteka Komunale ofron ekspozitat më të mira të përkohshme; ndërsa Old Town Hall tradicionalisht fokusohet në veprat e artistëve të rinj. Përtej lumit ndodhet Troja Chateau, ku kopshte të bukura, një galeri fotografish të artit çek të shekullit të 19-të dhe një ‘Dhomë kineze’, një shfaqje murale intriguese e peizazhit dhe arkitekturës kineze, përzihen në mënyrë harmonike për një përvojë krejtësisht të qetë.

Dega kryesore e Muzeut Kombëtar është e specializuar në historinë natyrore, paleontologjinë dhe antropologjinë; aktualisht është i mbyllur për publikun për rinovime. Dashamirët e muzikës duhet të eksplorojnë tre vendet muzikore të NM: Muzeu i Muzikës Çeke, Muzeu Antonin Dvořák dhe një kushtuar Bedřich Smetana në Novotného Lávka, pikërisht pranë urës së Charles. Koleksioni i afreskeve në Pallatin Lobkowicz magjeps; Të apasionuarit pas skulpturës do të shijojnë Lapidárium.

Koleksioni i Galerisë Kombëtare të Pragës është i shpërndarë në tetë vende. Pallati Schwarzenberg dhe Pallati Sternberg ekspozojnë artin evropian nga periudha klasike deri në barok. Veprat e manieristëve të artistëve të oborrit të Rudolf ll-it varen në Manastirin e Shën Gjergjit; arti i çmuar mesjetar që gjendet në Manastirin e Shën Agnes të Bohemisë rrjedh nga Bohemia dhe Evropa Qendrore. Për artin modern, shkoni në Pallatin Veletržní; Pallati Kinský i bën homazh artit çek të shekujve 17-20 . Muzeu Kubist Çek në Shtëpinë në Madonën e Zezë është një haraç i bukur për lëvizjen kubiste çeke në vetvete dhe në vetvete.

Hapësirat ekspozuese të Kalasë së Pragës janë të shumta. Shkolla e Kalërimit (Jízdárna), Stallat Perandorake (Císařská konírna), Shtëpia e Lojërave me Ball (Míčovna) dhe Shtëpia Verore e Mbretëreshës Anna e Rilindjes Letohrádek Královny Anny, e njohur gjithashtu si Belvedere) kurojnë të gjitha një shumëllojshmëri ekspozitash të përkohshme. Galeria e Kalasë së Pragës strehon koleksionin e Perandorit Rudolf dhe vepra nga shkollat holandeze, gjermane dhe italiane. Përveç Pallatit Veletržní, arti bashkëkohor çek dhe ndërkombëtar janë në pamje në Qendrën e sapohapur Dox për Artin Bashkëkohor. Galerie Rudolfinum është një nga vendet më emocionuese të artit në Pragë. Një valë e fundit e ekspozitave të suksesshme të fokusuara në fotografinë dhe mediat e përziera nga Damien Hirst, Cindy Sherman dhe Andy Warhol kanë siguruar pozicionin e galerisë si një sukses në shkallë ndërkombëtare. Muzeu Kampa mban një koleksion mbresëlënës të pikturës moderne të Evropës Qendrore. Muzeu Arthanka i sapohapur i Artit të Ri (AMoYA) emocionon. Galeria Leica Prague, Atelier Josef Sudek (një koleksion i punës së fotografit të famshëm, si dhe fotografi të tjera moderne çeke, të vendosura në apartamentin e dikurshëm të artistit) dhe Galeria Manes meritojnë një vizitë nga fansat e fotografisë.

Muzetë e tjerë që duhen parë në Pragë: Muzeu Hebre, Muzeu i Arteve Dekorative (UPM), i cili fokusohet në zanatet historike dhe bashkëkohore dhe artet dhe dizajnet e aplikuara; Muzeu Teknik Kombëtar i sapohapur, një nga më të vjetrit në Evropë; dhe Memorialin Kombëtar në Vítkov. Muzeu Franz Kafka, Muzeu Mucha dhe Muzeu Komunist janë të orientuar drejt turistëve, por patjetër që ia vlen të shikohen, ndoshta me vizitorë në tërheqje.

Performanca në ajër të hapur

Kinemaja e hapur në Střelecký Ostrov zakonisht fillon në fillim të korrikut dhe zgjat deri në fund të shtatorit. Të gjithë filmat çekë shfaqen me titra në anglisht dhe shiten pije freskuese. Bandat shpesh performojnë para shfaqjeve. Sezoni i operës dhe koncerteve të Pragës tradicionalisht mbyllet gjatë verës, por shfaqja duhet dhe vazhdon, me prodhime në ajër të hapur në vende të lavdishme. Kopshti Maltese (Maltézská zahrada), Kopshti Lebedour (Ledeburská zahrada), Kopshti i Pallatit Wallenstein (Valdštejnská zahrada), Kopshtet Vyšehrad dhe Kopshti Na Valech planifikojnë mbrëmje të rregullta me muzikë falas, ndërsa Festivali Veror i Shekspirit (Letní Shakespearovsk sjell) te kalaja. Megjithëse shumica e shfaqjeve janë në gjuhën çeke, magjia e përjetimit të ëndrrës së një nate vere në skenën e një nate mes vere në territorin e Kalasë së Pragës është e mjaftueshme për t’ju bërë të harroni këtë detaj të parëndësishëm.

Faqe Alternative

MeetFactory – Ke Sklárně 15, Prague 5, www.meetfactory.cz

Inkubatori për kulturën alternative të Pragës dhe idetë origjinale të artit, MeetFactory është një klub, teatër dhe galeri në një – një vend për artet performuese ku artistët janë të pranishëm.

Náplavka – Rašínovo nábřeží, Pragë 2

Náplavka është një vend kulturor i gjallë kryesisht në muajt e verës kur ofron një tepricë të ngjarjeve të të gjitha llojeve. Valle tradicionale në bregun e lumit Vltava, koncerte, teatro, kafene dhe bare, por edhe biçikleta me qira – të gjitha në ajër të hapur nën panoramën magjepsëse të Pragës.

Artikuj të Lidhura

Back to top button