Kulturë/Argëtim

Kinema

Czech CinemaPraga ka kinema të shumta, shumë të vendosura në qendra tregtare të sapondërtuara, disa që shfaqin shfaqjet e para të filmave ndërkombëtarë, disa që shfaqin filma çekë. Pranimi është nga 90 CZK në 200 CZK. Bllokbusterët e Hollivudit mund të dublohen në çekisht, por filmat e tjerë shfaqen kryesisht në gjuhën e tyre origjinale. Zakonisht filmat shfaqen dy herë në mbrëmje; megjithatë, kinematë multiplekse shfaqin filma gjatë gjithë ditës.

Listimi i kinemave

Atlas Art Kino www.atlascinema.cz

Flora e qytetit të kinemasë www.cinemacity.cz

Cinema City Galaxie www.cinemacity.cz

Cinema City Letňany www.cinemacity.cz

Cinema City Nový Smíchov www.cinemacity.cz

Cinema City Slovanský dům www.cinemacity.cz

Cinema City Zličín www.cinemacity.cz

Cine Star Anděl www.cinestar.cz

Cine Star Černý Most www.cinestar.cz

Evald www.evald.cz

Kino Aero www.kinoaero.cz

Kino Mat www.mat.cz

Lucerna www.lucerna.cz

Modřanský biograf www.modranskybiograf.cz

Premierë Kinema Park Hostivař www.premierecinemas.cz

Ponrepo – Bio Konvikt www.bio-ponrepo.cz

Světozor www.kinosvetozor.cz

Vetëm 130 km nga Praga në Karlovy Vary mbahet çdo vit në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në korrik. Festivali i Karlovy Vary fitoi njohje mbarëbotërore gjatë viteve të fundit dhe është bërë një nga ngjarjet kryesore të filmit në Evropë. Në kolonadë, ju mund të takoni yjet e filmit, si dhe turmat e shikuesve të emocionuar të filmit që erdhën për të shijuar atmosferën e festivalit. Shfaqjet zhvillohen në hotele spa dhe kinema lokale.

Historia e kinemasë çeke

Nëse kthehemi në të kaluarën – ishte viti 1932 kur kinemaja çeke u bë globale me publikimin e filmit “Ecstasy” ku luante një Hedy Lamarr me fytyrë të freskët duke u larë nudo. Gjatë disa dekadave në vijim, vetëm një numër i vogël filmash të tjerë çekë, si “Bota e mrekullueshme e Zhyl Vernit” (1958) nga Karel Zeman, fituan njohje ndërkombëtare.

E gjithë kjo ndryshoi pas Valës së Re Çeke nga viti 1963 deri në 1968, e cila pa daljen e Ivan Passer, Jiří Menzel dhe Miloš Forman në skenën botërore.

Në vitin 1967, filmi i Menzel “Trenat e vëzhguara nga afër” fitoi një Oscar. Megjithatë, pushtimi rus i vitit 1968 e pengoi krijimtarinë dhe do të duheshin edhe tridhjetë vjet që gjërat të përmirësoheshin përsëri.

Pas vitit 1989, një grup producentësh të ardhshëm të filmave të quajtur ‘Brezi Kadife’ kanë qenë përgjegjës për rindezjen e tërheqjes globale të filmave çekë me filma si Loners, Kolya dhe Divided We Fall, të cilët u nominuan për një Oscar. Filmat si Pusinky nga Karin Babinská dhe Václav nga Jiří Vejdelek janë vlerësuar nga kritika, juritë e çmimeve të festivaleve dhe audienca, ashtu si filmat si “Bukuria në telashe” nga Jan Hřebejk dhe “Diçka si lumturia” nga Bohdan Slama, të cilët janë të dy filma të udhëhequr nga personazhet. Këta filma shfaqen në kinematë e artit brenda vendit dhe tërheqin një bazë fansash të zgjedhur, por të përkushtuar jashtë shtetit.

Tre filma çekë që fituan çmimin e Akademisë për filmin më të mirë në gjuhë të huaj ishin “Dyqani në rrugën kryesore” (Obchod na korze) nga Ján Kadár dhe Elmar Klos në 1965, “Trenat e shikuar nga afër” (Ostře sledované vlaky) nga Jiří Menzel në 1967 dhe Kolya (Kolja). ) nga Jan Svěrák në 1996.

Regjisorja çeke dhe dramaturgja Alice Nellis ka tërhequr një vlerësim të gjerë për tregimet e saj unike rreth jetës familjare dhe mënyrën se si ndryshimet pas vitit 1989 kanë ndikuar në të.

Ajo fitoi çmimin kryesor në industrinë e filmit çek kohët e fundit, Golden Kingfisher, për filmin e saj fantastik “Little Girl Blue”, një përrallë e një dite makthi për një amvise dhe nënë nga Praga që besonte se i kishte të gjitha.

Historitë e suksesit si këto kanë qenë të rralla, megjithatë, dhe ata në industri besojnë se nuk ka asnjë kërkesë për to.

Ashtu si me shumë audienca globale, adhuruesit e filmave çekë janë të kënaqur të dëshmojnë veten në ekranin e madh, kështu që filmat vendas nuk kanë pse të aspirojnë më tej se televizioni për të krijuar një kthim të vlefshëm nga investimi. Merrni prodhime si Gympl nga Tomáš Vorel, një kazan i bazuar në një shkollë të mesme, ose Bestiář, një ekzaminim i qytetarëve të pasur të Pragës, jetës së tyre të përditshme dhe modës së tyre.

Imazhet e Pragës shfaqen vazhdimisht në kulturën perëndimore, megjithëse ambientet lindore më pak të shtrenjta po fitojnë një pjesë të kohës së ekranit kohët e fundit. Praga nuk është vetëm popullor për turistët, por edhe shumë filma ndërkombëtarë janë xhiruar këtu: Mission Impossible, The League of Extraordinary Gentlemen, Amadeus, Everything is Illuminated, Oliver Twist, Hellboy, por filmi Casino Royale, në 2006, e vuri vërtet Pragën në harta. Filmat që erdhën pas, me pothuajse asnjë përjashtim, ishin çështje me buxhet të ulët që arritën të arrinin ndikimin e rivalëve me buxhet shumë më të lartë: Last Holiday, Hostel, The illusionist dhe Young Hannibal: Behind the Mask.

Megjithatë, ka edhe një element tjetër për të bërë filma në Pragë: statusi që gëzojnë krijuesit e filmave si GI Joe, Prince Caspian dhe Wanted, të cilët tentojnë të pushtojnë Studiot Barrandov në qytet për shumë muaj me radhë. Kjo është diçka, për ironi, që kineastët çekë nuk mund ta përballojnë ta bëjnë.

Festivalet e Filmit

Nje bote

Festivali One World fokusohet në dokumentarë mbi të drejtat e njeriut. Ai sjell dëshmi rrëqethëse për jetën e atyre njerëzve, të drejtat e të cilëve janë shkelur ose janë aktualisht në një situatë të vështirë. Shumë filma janë udhëtime investigative ku kineastët rrezikojnë jetën e tyre, megjithatë ideja për të informuar botën për padrejtësinë i shtyn ata. Ndoshta do të habiteni kur zbuloni se histori të fuqishme nuk ndodhin vetëm jashtë vendit, por ato mund të jenë në banesën e fqinjit tuaj.

Febiofest

Festivali Febiofest ishte fillimisht një festival i pavarur për fansat dhe është bërë një ngjarje e madhe ndërkombëtare gjatë njëzet viteve të ekzistencës së tij. Regjisorë si Roman Polanski apo Tom Tykwer kanë pasur një shans të prezantojnë filmat e tyre. Festivali paraqet më të mirën e prodhimit ndërkombëtar, retrospektivat dhe profilet e kineastëve dhe eksploron territore të reja dhe kineast të rinj. Megjithatë, organizatorët ende fokusohen në qëllimin dhe profilin origjinal të festivaleve: gjithçka për shikuesit. Pra, ejani dhe shikoni vetë.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button