AktivitetetKulturë/Argëtim

Spas dhe masazh në Pragë

Spa-të janë gjetur në Pragë për shumë vite, dhe ato konsiderohen si një mënyrë jetike për të përmirësuar shëndetin dhe mirëqenien nga shumë njerëz në qytet. Në fakt, shumë punëdhënës shpesh kontribuojnë në kostot e stafit të tyre që i viziton ata, pasi ata besojnë se ato janë kaq të dobishme.

Për shkak se ka një sërë banjash në Pragë, çmimet mbahen gjithashtu mjaft të ulëta, gjë që është e mirë për ata me buxhet.

Massage in PragueZen City Spa

Kjo është banja e parë në Pragë që përfshin terapi tradicionale aziatike në ofertat e saj. Këtu përfshihen trajtime të tilla si masazhet tajlandeze, të cilat plotësojnë aromën e bukur të vajrave ekzotikë. Adresa e tij është Maximilian Hotel, Haštalská 14 dhe faqja e tyre e internetit është www.planetzen.cz .

Beer Spa Bernard

Njerëzit në mbarë botën kanë përdorur shpesh birrën për t’u çlodhur, por ajo madje ka arritur të gjejë rrugën e saj në vaska të përdorura në trajtimet spa në Pragë. Megjithatë, mos u shqetësoni; nuk është thjesht një banjë plot Pilsner; në vend të kësaj, është ujë i pasuruar me disa nga përbërësit kryesorë të birrës, si maja dhe HOPS. Ju zhyteni në këto për rreth 20 minuta – ato nxehen në rreth 35°C/89°F, kështu që janë të ngjashme me një xhakuzi birre! Mund ta gjeni Beer Spa Bernard në Týn 10 (oborri Ungelt), Qyteti i Vjetër. Faqja e tyre e internetit është www.pivnilaznebernard.cz

Spa në Mandarin Oriental

Ky spa u votua si më i miri nga lexuesit e Luxury Spa Finder. Për privatësi të plotë, të ftuarit mund të tërhiqen me rrobat e tyre përmes një kalimi nëntokësor të lidhur drejtpërdrejt me ndërtesën kryesore dhe dhomat e tyre. Do t’ju duhet një gjysmë dite këtu për ritualin luksoz Bohemian, por ia vlen të lini kohë jashtë planit tuaj për të. Kjo fillon me një banjë uji të mbushur me vajra, përpara se të bëni një dush të ngrohtë me avull. Më pas relaksohuni me një masazh përpara se të hani një kafshatë të shëndetshme për të ngrënë në drekë. Më në fund, do të trajtoheni me një fytyrë aromaterapie. Do të largoheni duke u ndjerë si një person i ri! Hapur: Hënë-Diell 10.00-20.30. Hoteli Mandarin ndodhet në Nebovidská 1, Lesser Town dhe faqja e internetit është www.mandarinoriental.com .

Mandarin Oriental Spa, Prague

Lily Wellness dhe Hotel Spa Hoffmeister

Ky është një nga spa-të më të mira në Pragë dhe ndodhet në një hotel të vogël butik. Ka shumë trajtime të ndryshme për të zgjedhur nga këtu, por më e mira konsiderohet nga shumë si banja me gurë. Kjo është një banjë me avull e ngrohur nga gurët vullkanikë të gjetur në një shpellë poshtë hotelit. Adresa e tyre është Pod bruskou 7 dhe faqja e tyre e internetit është www.hoffmeister.cz .

Thai World - Massage in PragueBota Tajlandeze

Shumë sallone të ndryshme masazhi tajlandez tani mund të gjenden në të gjithë Pragën, por një nga më të njohurit dhe më të mëdhenjtë është Thai World. Ndodhet pak larg Sheshit Wenceslas, kështu që është tepër e lehtë për të arritur (megjithëse ka një dalje tjetër në Karlova 22). Praktikuesit këtu janë jashtëzakonisht të aftë në terapinë tradicionale tajlandeze – disa madje janë trajnuar në shkollën e famshme të mjekësisë tradicionale Thai në Bangkok – dhe, për më tepër, ata ofrojnë shërbimet e tyre me çmime shumë të arsyeshme. Për shembull, një masazh tradicional i këmbëve tajlandeze do t’ju kushtojë vetëm rreth 420 CZK. Adresa është Na Můstku 1, Qyteti i Vjetër dhe faqja e tyre e internetit ndodhet në www.thai-world.cz .

Health Club & Spa, InterContinental

Duke ofruar pesëmbëdhjetë lloje të ndryshme masazhi – nga masazhi suedez te masazhi kiropraktik – ky spa është një nga më të kompletuarit në Pragë. Kur të keni mbaruar me trajtimet tuaja, mund të pushoni edhe në saunën finlandeze ose në shezllonet në kopshtin e hotelit. Ekziston edhe një palestër e mrekullueshme në vend, plus një pishinë dhe xhakuzi. Ndodhet në Pařížská 30. Faqja e internetit është www.icfitness.cz .

Cybex Spa, Hilton

Hilton është vendi i përsosur për t’u çlodhur ose për të djersitur stërvitjen – varet vërtet nga ju! Nëse qëndroni në hotel, spa është falas, megjithëse ata që nuk qëndrojnë mund të blejnë një leje ditore. Shumica e njerëzve hyjnë fillimisht në palestër, përpara se të përfundojnë me një nga trajtimet, si p.sh., një lëvore me kripë në Detin e Vdekur, një masazh këmbësh me xhel mente të egër ose një masazh fytyre me mjaltë dhe kastravec ose një mbështjellës balte orientale. Ju gjithashtu mund të merrni klasa gjimnastike dhe joga këtu dhe të bëni një zhytje në pishinë. Cybex gjithashtu ka një stilist dhe kozmetik në shtëpi, kështu që ju mund ta përfundoni vizitën tuaj duke u dukur aq përrallore sa ndiheni. Hapur: 07:00-22:00. Adresa është Pobřežní 1, Karlin dhe faqja e internetit është www.cybex-fitness.cz .

Spa Augustine

Ky gjendet brenda një hoteli luksoz, dhe luksi vazhdon me spa, pasi është një nga më të mirët në qytet. Trajtimet bazohen në kura natyrale dhe janë përcjellë me kalimin e viteve nga urdhri Augustinian i murgjve, që do të thotë se është një përvojë gjithëpërfshirëse. Ju mund ta rigjallëroni lëkurën tuaj me produktet Anika Organic Luxury, por trajtimi më i njohur këtu është Trajtimi Ushqyes dhe Relaksues i Trupit, i cili zgjat 90 minuta. Kjo fillon me një zhytje në banjën turke përpara se të përfundojë me një masazh të plotë të trupit. Adresa është Letenská 33/12/33, Qyteti i Vogël, dhe mund të vizitoni faqen e tyre të internetit në www.theaugustine.com .

Qendra e fitnesit të klasit botëror

Pavarësisht nëse ju duhet të rriteni për sezonin e plazhit ose thjesht të humbni disa kilogramë shtesë, World Class është plotësisht i pajisur me të gjitha pajisjet standarde të stërvitjes me peshë dhe kardio që ju nevojiten. Ata gjithashtu kanë një shumëllojshmëri të gjerë të klasave të fitnesit në grup, ose nëse vërtet duhet të shkoni me ritmin tuaj, ata kanë trajnerë personalë në staf. Përfitimet shtesë përfshijnë një dhomë me diell, trajtime masazhi dhe një studio kozmetike.

Hapur: 08:00-21:00. Adresa: Sheshi Wenceslas 22, www.worldclass.cz

Miracle Spa

Me menunë e tyre të mirëqenies dhe trajtimeve të flokëve dhe fytyrës, ka të ngjarë të kryhet një mrekulli. Nëse asgjë tjetër, do të ndiheni të mrekullueshëm kur gjithçka të përfundojë. Miracle Spa ofron mbështjellje dhe peeling për trupin, një shumëllojshmëri trajtimesh kundër plakjes së fytyrës dhe, natyrisht, banja relaksuese, masazh dhe talasoterapi shumë të rëndësishme. Ah, është një mrekulli!

Hapur: Hënë-Premte 8.30-20.30; E shtunë ora 10:00-17:00. Diell i mbyllur. Adresa: , Janáčkovo nábř. 7, Pragë 5 – Anděl. www.miracleclinic.cz

Tempulli Mistik

Theksi është te ekuilibri dhe harmonia. Dhomat individuale ofrojnë privatësi shtesë dhe anglishtfolësit e bëjnë jetën më të lehtë për çdo udhëzim. Përveç masazhit Thai, ato ofrojnë masazh klasik, trajtime kozmetike, sallon flokësh, manikyr dhe pedikyr. Provoni gurët e nxehtë. Një masazh tajlandez për një orë kushton 950 CZK.

Hapur: 10:00-22:00. Orari i dimrit 9:00-21:00. Adresa: Washingtonova 17, Prague 1 (hyrja Politických vězňů 25). www.mystic-temple.cz

Tantra Spa

Kjo është një përvojë unike për ata që kërkojnë të pushojnë dhe ndoshta të zgjerojnë energjinë e tyre seksuale. Një masazh tantra kombinon një masazh klasik me elementë të tantrës. Prekja e vëmendshme dhe e respektueshme e masazhatorit ju fton të relaksoheni, ndihmon në rritjen e ndjeshmërisë së trupit dhe rrit energjinë dhe gëzimin e jetës. Rezervimet bëhen vetëm me termin.

Hapur: 09:00-10:00. Adresa: Velehradská 10, Prague 3. www.tantramasaze.cz

Masazhet Tawan Thai

Tawan ka trajtime të ndryshme, duke përfshirë një masazh klasik tajlandez, një masazh me vaj aromatik dhe një masazh detoksifikimi, plus trajtime të trupit si peeling dhe mbështjellje. Terapitë e tyre më të njohura përdorin pako të nxehta bimore. Disa nga specialitetet e tyre janë gjithashtu interesante, si masazhi me këmbë dhe duar prej një ore e gjysmë ose Ëndrra e kokosit që paraqet një masazh me aromë duke përdorur vaj kokosi. Ata ofrojnë certifikata dhuratash, në mënyrë që të mund të jepni dhuratën e qetësisë. Tawan ndodhet në Hotel President dhe ata kanë tre vendndodhje të tjera: një brenda Qendrës së Kongresit Holiday Inn Prague, tjetri në Pragë 1 në Salvátorská 10 dhe i treti në Golf Yacht Prague në Pragë8, U Libeňského Mostu 1. Çmimet variojnë nga 450-2190 CZK.

Hapur: e hënë, e martë, e mërkurë, e enjte dhe e premte 7.30-10 pasdite; E shtunë dhe e Diell 9:00-21:00. Adresa: Náměstí Curieových 100. www.tawan.cz

Përshtatje Thai

Një nga më të vjetrat në Pragë. Aroma e restorantit ngjitur Siam Orchid shton ambientin e këtij vendi të mrekullueshëm dhe ju frymëzon se çfarë të bëni pas masazhit. Hani! Gjithsesi, masazhatorja këtu ishte e fortë dhe arriti një sasi të pabesueshme të shfaqjes së rruazave: pikërisht atë që i duhej qafa. Është i qetë, i qetë dhe i rekomanduar. Ata gjithashtu mashtrojnë shqisat me masazhe bimore, vaj, çokollatë dhe gurë llavë, dhe pasi të jeni të çliruar, mund të bashkoheni në një nga kurset e tyre të jogës ose thjesht të rrini pak më gjatë në saunë. Çmimi është 600 CZK për një masazh tradicional tajlandez njëorësh.

Hapur: 09:00-21:00. Adresa: , Na Poříčí 21; www.thaifit.cz

Orkidea Thai

Të lodhur shpinën apo këmbët? Rigjallërojini në Thai Orchidea. Profesionistët këtu do të përqendrohen në pikat tuaja të lënduara, ose për një trup të plotë, zgjidhni masazhin e tyre tradicional tajlandez ose masazhin Thai me vaj të veçantë. Do të lini pa stres dhe do të jeni gati për të përballuar qytetin. Një masazh tradicional tajlandez për një orë fillon nga 600 CZK.

Hapur: 10-9 pasdite. Adresa: , Jindřišská 5, Prague 1. www.thai-orchidea.cz

Zen Studio

Qetësi dhe qetësi është emri i lojës këtu. Zen Studio ofron masazh tajlandez, masazh me vaj aromatik dhe masazh bimor, si dhe xhakuzi dhe sauna. Terapistët e tyre të certifikuar do të ulin tensionin duke relaksuar trupin tuaj. Merrni një moment për Zen tani.

Hapur: Hënë-Premte pasdite deri në orën 22:00; E shtunë dhe e Diell 10:00-22:00. Adresa: Široká 11, Qyteti i Vjetër. www.zenstudio.cz

Sabai

Ndodhet në Hotel Maximilian dhe gjithashtu në Slovansky Dům. Çmimet nga 600 CZK për një orë masazh. www.sabai.cz

Këshillë: Më tej, banja e mirënjohur në Chateau Mcely ofron mjedise qetësuese dhe produkte spa të bëra nga kopshtet barishtore në fakt në terren.

Artikuj të Lidhura

Back to top button