AktivitetetKulturë/Argëtim

Sportet më të njohura të Pragës

Futbolli është një obsesion në Republikën Çeke

Pasi fitoi Kampionatin Evropian të vitit 1976 (si Çeki – Sllovaki) dhe arriti në finalen e 1996 dhe gjysmëfinalen e 2004, skuadra çeke ka arritur shumë në turnetë ndërkombëtare. Fatkeqësisht, ata bombarduan pas raundit të parë të Kupës së Botës në 2006 të mbajtur në Gjermani. Lojtari më i fundit në zhvillim është Tomas Rosicky, i cili filloi të luante për Sparta Praha në 1998 dhe më pas nënshkroi për Arsenalin në 2006. Skuadra humbi përsëri në finalen e Euros në 2008, që ishte përpjekja e tyre e fundit në pjesët e fundit të një turneu ndërkombëtar.

Qyteti i Pragës ka 3 ekipe futbolli që luajnë në divizionin e parë çek – Slavia Praha, Viktoria Zizkov dhe Sparta Praha. Sparta është aktualisht skuadra më e vlerësuar, pasi shpeshherë kualifikohet në Champions League. Sezoni i futbollit zgjat midis gushtit dhe dhjetorit dhe midis shkurtit dhe qershorit.

Prague Football

Hokej mbi akull është sporti i dytë më i shikuar në mesin e çekëve

Është në fakt e vështirë të thuhet nëse hokej mbi akull apo futbolli ngjall më shumë emocion në zemrën e sportdashësve të Pragës, por hokej mbi akull ndoshta e zbeh atë. Skuadra çeke e hokejve në akull ka qenë pjellore gjatë kohëve të fundit, duke pretenduar Kampionatin Botëror për 3 vjet rresht (nga 1999 në 2001) dhe duke fituar këtë titull edhe një herë gjatë 2005. Ata arritën në finalen e 2006, por e humbën këtë ndeshje nga Suedia. Ata gjithashtu fituan një medalje të artë olimpike në Lojërat Olimpike të 1998 duke pushtuar ekipin e frikshëm rus në ndeshjen finale.

Dy skuadrat më të mëdha të hokejve në Pragë janë HC Slavia Praha dhe HC Sparta Praha, të cilët marrin pjesë në ligën me katërmbëdhjetë ekipe në nivel kombëtar. Edhe pse të talentuar, lojtarët e rinj në zhvillim janë tunduar shpesh nga kjo ligë me premtimet për më shumë para në Ligat Kombëtare të Hokejve të Amerikës së Veriut. NHL përmban një prani të madhe çeke.

Arena masive, e re T-Mobile në Vistaviste, Holesovice pret ndeshjet e Spartës; ndeshjet janë të shpejta dhe intensive, dhe është një atmosferë e nxehtë – sigurisht që ia vlen udhëtimi për të parë një ndeshje. Sezoni funksionon nga shtatori deri në prill.

Czech Football

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button