Aktivitetet

Moda dhe Pazar

Fashion and Shopping in PragueKa plot dyqane për turistët në Pragë dhe mund të blini gjithçka, nga kristali bohemian deri te bluzat e futbollit nga skuadrat më të mëdha të kryeqytetit. Rruga midis urës së Charles dhe Sheshit të Qytetit të Vjetër është e njohur për këto lloj dyqanesh, por nëse e ktheni këtë rrugë, do të gjeni të njëjtat dhurata me një çmim shumë më të ulët. Në fakt, për çdo suvenir të mirë, do t’ju duhet të largoheni nga zonat më turistike të qytetit. Ju gjithashtu mund të provoni shitësit ambulantë, pasi ata kanë disa suvenire të shkëlqyera për të blerë – ato janë veçanërisht të dukshme rreth zonës së Urës së Karlit.

Një nga suvenirët më të njohur për të blerë në Pragë janë pikturat, dhe këto ju lejojnë ta mbani mend Pragën në një mënyrë të përsosur. Turistët nuk duhet të blejnë kapele me gëzof dhe kukulla Matryoshka, megjithatë, pasi ato nuk kanë të bëjnë fare me Pragën – ato janë në të vërtetë rusë dhe shitësit thjesht shpresojnë të mashtrojnë turistët që nuk dyshojnë.

Pařížská ( Rruga e Parisit ) është vendi më i lartë për të shkuar për nevojat tuaja të blerjeve, ashtu si Fifth Avenue në NYC. Këtu do të gjeni plot dyqane butiqe që shesin kulmin e modës, si Acne, Miu Miu dhe Chloe, dhe dyqane kryesore për disa emra të mëdhenj si Fendi, Louis Vuitton, Burberry dhe Prada. Dy dyqane të tjera që ia vlen të vizitohen janë Simple Concept Store dhe Obsession, me këtë të fundit që shet rroba dhe aksesorë nga Stella McCartney, Jill Sander, Victor dhe Rolf.

Xhami çekNjë nga artikujt më të njohur të modës për të blerë në Pragë janë aksesorët, dhe shumë vende i shesin këto. Ju do të mund të gjeni çanta, ora dhe syze dielli në të gjithë qytetin dhe veçanërisht në qytetin e vjetër. Këtu do të gjeni butikë që u përkasin disa emrave të rëndësishëm të modës çeke, si Klára Nademlýnská, Tatiana, Jozef Sloboda, Navarila-Design, Timeure Et Group, Bohème, Ivana Follová dhe Hana Havelková.

Një nga kohët më magjike për të bërë pazar në Pragë është dhjetori, kur sheshet në qytet presin një sërë tregjesh të ndryshme të Krishtlindjeve. Këtu do të gjeni gjithçka nga artet, zanatet, ushqimet dhe suveniret e Pragës, dhe është një vend i mrekullueshëm për të marrë diçka vërtet unike për ta marrë me vete në shtëpi.

Nëse jeni duke kërkuar për qendra tregtare më të mëdha në Pragë , ka një numër për të zgjedhur. Do të ishte më mirë nëse fillimisht do të drejtoheshit në rrugën “Na Příkopě” – një nga rrugët më të shtrenjta në botë për sa i përket çmimit të pronës – pasi këtu do të gjeni dy qendra tregtare: Cerna Ruze (Trëndafili i Zi) dhe Palac Myslbek. Të dyja këto kanë shumë dyqane në to dhe ofrojnë shumë gjëra për të blerë.

Fashion ShoppingPër dyqanet e suvenireve, drejtohuni në qendrën historike të Pragës, më konkretisht zonat e Sheshit Wenceslas, Kalaja e Pragës dhe Sheshi i Qytetit të Vjetër. Këtu do të gjeni kristal bohemian, si dhe bizhuteri granate, që është një gjë vërtet e zakonshme për t’u blerë në Pragë. Gurët janë mbledhur pranë Turnov dhe janë prodhuar të gjithë nga e njëjta kompani, Granat Turnov . Duhet të siguroheni që të merrni një certifikatë origjinaliteti me çdo blerje, në mënyrë që të dini se jeni duke blerë një artikull origjinal.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button