TransportiTurne nëpër qytet

Udhëtime vetëdrejtuese me tramvaj #22

Në vend që të shkoni në një turne me autobus në Pragë, bëni një turne falas në një tramvaj. Tramvaji #22 ofron një udhëtim të këndshëm për të njohur Pragën. Ai funksionon afërsisht çdo 5 deri në 10 minuta dhe pasagjerët mund të hipin ose zbresin sipas dëshirës (kërkohet një biletë standarde prej 32 CZK dhe e vlefshme për 90 minuta).

1. Hipni në tramvajin e qytetit të ri për të hipur mbi lumë në Lagjen e Vogël , më pas në kështjellë (ky tramvaj ndalon në Pohořelec). Do të vini re se sa e thjeshtë është të përdorni tramvajet, të merrni kushinetat dhe të udhëtoni me shpejtësi drejt në kështjellë (duke i kursyer vetes një udhëtim me taksi 250 CZK dhe shumë djersë).

2. Filloni në ndalesën e Národní Třída (përballë stacionit të Metrosë me të njëjtin emër, merrni tramvajin më të afërt me Metro, në anën identike të rrugës si supermarketi Tesco). Ky tramvaj do të tundet dhe do të kthehet përgjatë Národní Třída (Rruga Kombëtare). Ose, për shkak se shumë vende të rekomanduara për të fjetur dhe për të ngrënë janë afër ndalesës në Náměstí Míru (4 ndalesa përpara Národní Třída), ju mund të filloni turneun atje.

3. Národní Divadlo është ndalesa e mëposhtme dhe do të vini re Teatrin Kombëtar përballë Café Slavia, pak përpara tramvajit që kalon lumin. Provoni opsionet e marrjes me qira të varkave (ishulli ka porta me qira) dhe plazhet romantike dhe vëzhgoni pamjet e shkëlqyera të kështjellës. Katërqind metra në rrjedhën e sipërme, dhe më e vështirë për t’u parë, është Shtëpia e Vallëzimit , të cilën Frank Gehry e projektoi.

4. Ndalesa e mëposhtme, Újezd, është përballë një parku. Dëshmitarë të Monumentit të Viktimave Komuniste—figurinat spektrale prej bronzi zbresin në shkallët e parkut në qoshe. Një teleferik ju çon në Kullën në formë Petřín Eifel.

5. Më pas, tramvaji shkon drejt veriut nga ndalesa në Hellichova, duke udhëtuar paralelisht me ishullin Kampa në anën e djathtë (lumi). Në anën e majtë, tramvaji kalon pranë Kishës së Zojës Fitimtare , e frekuentuar nga pelegrinët për shkak të “Fëmijës Jezus të Pragës”. Më pas, tramvaji ngadalë ecën përpjetë dhe hyn në sheshin Little Quarter. Ju do të hidhni një sy në Urën e Charles në anën e djathtë në fund të rrugës.

6. Më pas, tramvaji ndalon në stacionin më të afërt të urës së Karlit, Malostranské Náměstí. Kjo është në sheshin kryesor të Lagjes së Vogël dhe karakterizohet nga Kisha e Shën Nikollës . Këtu mund të ecni deri në Kalanë e Pragës nga rruga Nerudova .

7. Në anën e majtë, 15 jard pas ndalesës në Malostranská, është hyrja në Kopshtet e Pallatit Wallenstein . Në anën e djathtë të parkut, dhe pas jush, është një memorial modern i luftëtarit të lirisë së Luftës së Dytë Botërore (pas kësaj, një urë kalon përtej lumit Vltava në lagjen hebraike , Josefov). Tramvaji hyn në itinerarin më të gjatë ndërmjet stacioneve – ideale që inspektorët e biletave të shfaqen për të kapur të gjithë ata që udhëtojnë pa bileta të vlefshme. Pasi tramvaji të përfundojë ngjitjen e tij përpjetë dhe të marrë një kthesë të fortë majtas, do të vini re Portën e Písek-ut ose Portën e Rërës (Písecká Brána) në të djathtë, e cila është një nga portat e pakta të sistemit të fortifikimit të Pragës barok që ruhet ende.

8. Královský Letohrádek është ndalesa e mëposhtme. Menjëherë përtej rrugës ndodhen Kopshtet Mbretërore dhe Pallati Mbretëror i Verës, të cilët me aroma të çojnë në një tualet publik dhe në Kalanë e Pragës .

9. Nëse jeni me nxitim për të parë pamjet e kështjellës, zbrisni në ndalesën në Pražský Hrad për të gjetur shtegun më të drejtpërdrejtë për në hyrje të kështjellës. Nëse keni kohë shtesë, qëndroni në bord për një udhëtim të preferuar nga Pohořelec, i përshkruar së shpejti.

10. Brusnice është ndalesa e mëposhtme. Nga këtu, ju mund të shihni lagjen Bota e Re (Nový Svět), një zonë e ngrirë nga koha e shtëpive të vogla dhe rrugëve me kalldrëm, pa turistë apo dyqane (për të arritur këtu nga ndalesa, shëtisni mbi parkun e vogël që ka një statujë- pak përpara në anën e majtë – më pas shkoni poshtë shkallëve).

11. Ky tramvaj tani negocion përmes një brezi të gjelbër të ndërtuar pranë mbetjeve të murit të qytetit. Ndalesa Pohořelec është një rrugë e preferuar për në kështjellë dhe ndalesa më e afërt me Manastirin në Strahov . Zbrisni këtu, dhe gjithçka është drejt greminës. Përndryshe, merrni tramvajin që shkon në drejtimin e kundërt dhe bëni këtë udhëtim në të kundërt.

12. Zgjatja e rrugës: Nëse dëshironi të dëshmoni Pragën në punë pa asnjë shenjë turistësh, qëndroni në tramvaj për 3 dyqane të tjera franceze të djathit dhe prodhimeve të detit, duke sugjeruar që familjet e reja kozmopolite tani banojnë në këtë lagje nga vitet 1930. Uluni për një vakt mjaft të lirë, por me cilësi të mirë në ” By the White Lion “, i cili ndodhet në të majtë sapo të dilni nga tramvaji, ose zgjidhni nga një gamë e gjerë pastash me fara lulekuqe të ofruara nga kafeneja e vogël me furrë buke në të gjithë rrugë. Ju gjithashtu mund të shëtisni, ose të merrni tramvajin, për (2 ndalesa më poshtë) në manastirin e qetë benediktin, Břevnovský Klášter . Kjo ndodhet 5 ndalesa duke ndjekur Pohořelec. Kjo është e ndërtuar në një stil të bukur, të drejtpërdrejtë barok dhe ka një restorant diskret, kopsht dhe hotelin e mirënjohur Adalbert. Për t’u kthyer në kështjellë dhe Manastirin e Strahovit në çdo kohë, kapni tramvajin #22, i cili kthehet në drejtim të kundërt.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button