Turne në këmbëTurne nëpër qytet

Fantazmat dhe legjendat në Pragë

Ghosts and Legends PraguePërsëri ne mund të pretendojmë një rekord botëror – numrin më të madh të fantazmave për kilometër katror. Çdo pallat i respektuar ose kështjellë mesjetare në Evropë ka të paktën një fantazmë që endet nëpër korridore, por Praga ka dhjetëra shtëpi dhe vendndodhje të tilla. Mund të ndeshesh me ndonjë fantazmë ose shfaqje pothuajse në çdo hap të rrugës në Qytetin e Vjetër; gjithçka që duhet të bëni është të shikoni dhe të dini se ku të shikoni.

Ghosts in Prague

Monument për një fantazmë

Legends PragueNjerëzit e Pragës vërtet i vlerësojnë fantazmat e tyre. Madje njërit prej tyre i kanë vendosur edhe një monument! Ky është Iron Man, statuja e të cilit mund të gjendet në cep të ndërtesës së Bashkisë së Re.

Fantazma e Jáchym Berka vuan, dhe me të drejtë. Pasi u kthye në shtëpi nga lufta, ai i besoi thashethemet e liga dhe e hodhi poshtë të fejuarën e tij. Vetëm kur u martua me një vajzë të lagjes e kuptoi se çfarë gabimi kishte bërë. Jo vetëm që e fejuara e tij e refuzuar dhe babai i saj vranë jetën, por gruaja e tij doli të ishte një alkoolike dembel.

Ai e zgjidhi situatën si burrë; e mbyti gruan dhe u vetëvar në bodrum. Por edhe atëherë ai nuk gjeti qetësi. Fantazma e tij endet rreth Platnéřská, duke shpresuar për shpëtim. Ai ka një shans për këtë çdo njëqind vjet, pas një bisede një ore me një virgjëreshë të paprekur. Por këto ditë nuk janë të lehta për t’u arritur dhe biseda me botën e vajzave më me përvojë nuk do ta ndihmojë Jáchym-in.

As Katedralja Týn nuk fle natën

Në oborrin e Katedrales Týn, në të ashtuquajturën “Ungelt”, mund të takoni turkun në netët me hënë, duke tërhequr kokën e prerë të një vajze pas vetes nga bishtat e saj gështenjë në dorën e djathtë. Ky oriental i pasionuar kërkoi dorën e vajzës së hanxhiut. Por para se të martohej me të, ai u kthye në shtëpi. Kur u kthye katër vjet më vonë, nusja e tij e ardhshme sapo u martua. Turk e vlerësoi menjëherë situatën dhe vendosi të veprojë. Kur ai nuk arriti të godiste me thikë dhëndrin – i cili u fsheh në tualet – ai vendosi të paktën t’i priste kokën ish të dashurës së tij. Megjithatë, ai nuk e kishte parashikuar se do ta dënonte veten për ta ndjekur këtë tokë të huaj duke e bërë këtë përjetësisht.

“Sněžibaba” (“Zonja fantazmë e borës”) gjithashtu ndjek zonën përreth Katedrales Týn. Do ta hasni vetëm kur të bjerë borë. Ajo është fantazma e gruas së vergerit, e cila ishte aq dembele saqë burri i saj duhej të bënte të gjitha punët në famulli, duke përfshirë gatimin dhe pastrimin. Një herë, në dimër, ai u sëmur dhe gruaja e tij nuk arriti të gatuante ose të largonte borën që kishte rënë thellë atë ditë. Pra, jo vetëm që famullitari mbeti i uritur, por ai theu femurin dhe vdiq nga lëndimi brenda një jave. Që nga ajo kohë, sa herë që bie borë, një grua e moshuar me një fshesë shfaqet pranë Katedrales Týn dhe fshin dhe fshin…

Në kullën e Katedrales Týn mund të takoni “murgeshën e ziles”. Kjo është fantazma e një fisnike të keqe që terrorizoi nënshtetasit e saj shumë e gjerë. Një herë, ajo madje e mbyti shërbëtoren e saj sepse nuk pranoi t’i kalonte një krehër gjatë namazit. Kur kuptoi se ndoshta kishte tejkaluar kufirin, hyri në një manastir dhe ia kushtoi pjesën tjetër të jetës kujdesit për të varfërit. Ajo gjithashtu dhuroi të gjithë pasurinë e saj për të varfërit dhe dhuroi një zile të re për katedralen. Ajo shfaqet herë pas here e veshur si murgeshë dhe i bie ziles së Ave këtu.

Qyteti hebre

Lagjja Hebraike e Pragës është një tjetër vend ku zakonisht nuk ka shumë qetësi gjatë natës. Një orë para mesnatës, mund të hasni në një figurë të veshur me një kapelë pranë Varrezave Hebraike që shkon drejt Vltava. Ish-organisti është një hebre i pagëzuar, i cili ishte i hutuar për besimin e tij. Ai u kthye nga komuniteti hebre te të krishterët, madje u bë një nga kapelanët më të njohur në Katedralen e Shën Vitusit. Pak para vdekjes së tij, ai u kthye në judaizëm dhe u varros në tokën hebraike. Kjo është arsyeja pse ai nuk gjeti qetësi as pas vdekjes së tij. Ai ngrihet nga varri në njëmbëdhjetë të natës. Një skelet në një varkë e pret atë pranë Vltava për ta transportuar dhe shoqëruar në Katedralen e Shën Vitusit. Pra, prifti çifut luan organin dhe skeleti punon shakullin për të. Në një të mëngjesit, ata të dy kthehen më pas.

Hebreu që vallëzon është një fantazmë jashtëzakonisht e rrezikshme. Detyra e saj është të kërcejë deri në vdekje për këdo që do ta lejojë atë. Kjo vajzë ishte një nga dhjetë zonjat e natës që punonin në shtëpinë “u Kučerů” në Ozerova. Ky ishte një institucion i gëzuar dhe më i padrejtë. Ndërsa institucione të ngjashme u mbyllën të Premten e Mirë, gjërat ishin më të gëzuara këtu atë ditë. Dhe vajza më e egër ishte një çifute e bukur. Në orën njëmbëdhjetë të natës, dyert u hapën dhe hyri një figurë e veshur me të zeza, me një kapelë të kuqe në kokë dhe një kamxhik në dorë. Ai filloi t’i fshikullonte të gjitha vajzat dhe t’i ndiqte në rrugë. Hebreu mori shumicën e goditjeve dhe pas rrahjes, ai e urdhëroi atë të kërcente deri në Ditën e Gjykimit.

Një tjetër hebre që ndjek Qytetin e Vjetër njihet si Hebreu që mbytet. Fati i saj u vulos kur zgjodhi Anselmin, një murg nga Manastiri i Shën Nikollës, si të dashurin e saj. Një kalim i fshehtë çoi nga shtëpia e prindërve të saj në kriptin e manastirit, ku u takuan edhe të dashuruarit. Por, sigurisht, abati i kapi pas disa kohësh dhe i dha fund lidhjes së tyre. Anselmi u zhvendos në heshtje në një manastir të largët dhe nuk e pa më kurrë të dashurën e tij. Vajza e re u çmend nga pikëllimi dhe vazhdoi të ikte drejt kriptit, ku vajtoi dhe thirri të dashurin e saj me zë të lartë. Abati dashamirës zbriti për të qetësuar vajzën, por ajo e rrëzoi dhe e mbyti për vdekje me forcë mbinjerëzore. Ajo shfaqet edhe sot e kësaj dite në vendin ku ndodhi tragjedia, duke kërkuar dikë që të hakmerret. Nëse nuk ka klerik në dorë, ajo nuk do ta kthejë hundën drejt një njeriu të thjeshtë.

Karlova dhe zona e saj rrethuese

Legends of PragueEdhe këtu do të takoni shumë gjëra të çuditshme. Për shembull, mund të habiteni nga një berber i çmendur në mesnatë. Nën sundimin e Rudolfit II, ai dikur ishte një qytetar me famë që bënte një jetesë të mirë. Por shkurtimi i mjekrës nuk ishte i mjaftueshëm për të dhe ai filloi të flirtonte me alkiminë – ai u përpoq të bënte ar në shtëpi. Ai dështoi dhe varfëroi të gjithë familjen e tij. Vajzat përfunduan në shtëpi publike dhe gruaja e tij u hodh nga muret e kështjellës. Ai vetë u çmend dhe sulmoi kalimtarët me brisk. Ai i sulmoi disa ushtarë aq keq sa iu desh gjithë natën të vdiste dhe askush nuk e ndihmoi. Ai endet rrugëve edhe sot e kësaj dite, duke shpresuar se dikush do ta lërë t’i rruajë, por duke parë buzëqeshjen e tij të çmendur, me shumë mundësi do të presë ta bëjë këtë më kot.

Shtëpia “U Zlaté studny” (Tek Pusi i Artë) ka gjithashtu fantazmën e saj. Kjo shërbëtore fatkeqe besonte se kishte një thesar të fshehur në pusin pas shtëpisë. Të gjithë menduan këtë, por vetëm ajo u përkul mbi buzën e pusit, duke u përpjekur të gjente diçka. Fatkeqësisht, ajo ra brenda dhe u mbyt. Pas këtij aksidenti, pronari i shtëpisë duhej të gjente një shërbëtore të re dhe të pastronte pusin. Dhe ndërsa bënte këtë, ai vërtet e gjeti atë thesar mitik. Por kjo nuk e ndihmoi shumë shërbëtoren – ajo u bë një fantazmë jotërheqëse duke pritur deri në këtë ditë që dikush ta shpëtonte. Gjithçka që duhet është një monedhë e vetme nga ai thesar. Por ku ka përfunduar kjo sot?

Është mbi të gjitha kur ka një zjarr që ne mund të shohim Njeriun Flakërues. Ai ishte një koprrac i madh që nuk kishte asgjë më të mirë për të bërë gjatë jetës së tij sesa të shijonte shkëlqimin e numrit të tij në rritje të monedhave të arit. Kur shpërtheu zjarri në një shtëpi fqinje, ai mendonte vetëm për pasurinë e tij. Ai kapi një çantë të rëndë dhe u largua me të. Por ai ka pësuar një atak kardiak te Kaprova. Çanta u zhbë vetë dhe të gjithë kalimtarët filluan t’i merrnin paratë e tij në vend që ta ndihmonin. Ky koprrac nuk ka as qetësi pas vdekjes së tij dhe deri më sot, ai mund të shihet duke u munduar me çantën e tij. Ai mund të shpëtohet vetëm nga dikush që e ndihmon me ngarkesën e tij deri në Malý Rynek.

Ka shumë më shumë fantazma në Pragë

GolemKëto janë vetëm disa shembuj të fantazmave që mund të takoni në kryeqytet. Pothuajse çdo cep i qytetit, çdo rrugë dhe çdo shtëpi – shumë në Pragë – ka fantazmën e vet. Manastiri Emauzy ka djallin, ziljakun dhe murgun e tij. Fantazma e një majori francez banon në Vyšehrad, dhe turku i shndërruar në qen. Do të hasni në një gjeldeti të zjarrtë në ishullin Kampa, një sprite uji dhe një Anežka të ndrojtur ose një shfaqje lundruese me një foshnjë. Fantazma e një doktori shaka përndjek Kalanë, ashtu si një ujk, një konteshë krenare dhe shumë të tjerë.

Nëse kjo temë ka tërhequr interesin tuaj, rezervoni Ghost Walk Tour në internet .

Artikuj të Lidhura

Back to top button