Turne në këmbë

Vyšehrad Walk

Bazilika e Shën Pjetrit dhe e Shën Palit në Vyšehrad, e ngritur dhe e frikshme në një shkëmb të pjerrët mbi bregun e djathtë të Pragës, është një pamje mbresëlënëse, e cila rivalizon kështjellën e Pragës në anën tjetër të Vltava.

Nuk është rastësi që Vyšehrad përkthehet në “Kështjellë në lartësi”. Mendohet se vendi i Vyšehrad mund të ketë qenë vendbanimi i parë i asaj që u bë e njohur si Praga. Por, duke u mburrur me Bazilikën e saj, një amfiteatër të vogël dhe vreshta, ndoshta veçoria mahnitëse e Vyšehrad janë varrezat e saj; vendi i fundit i pushimit të shumë çekëve të mëdhenj, duke përfshirë Karel Čapek, Emmy Destinn, Alphonse Mucha dhe Antonín Dvořák.

Pika e nisjes: Stacioni i metrosë Vyšehrad, vija e kuqe C. Gjatësia: 1,5 km (pak më pak se 1 milje). Arritja atje: Fillon në stacionin e metrosë Vyšehrad dhe përfundon në stacionin e tramvajit Výtoň. Tramvajet 3, 17 dhe 21 kthehen në qendër të qytetit.

Pikat e ndalimit: Relaksohuni në parkun pranë Bazilikës nëse moti është i mirë. Nëse jo, do të gjeni kafene dhe bare të ngrohta me pika rreth zonës.

Turneu i listuar më poshtë mund të bëhet vetë (turne i drejtuar vetë), ose ne mund të organizojmë për ju një udhërrëfyes profesionist anglishtfolës. Udhërrëfyesi turistik mund ta përshtat këtë shëtitje sipas nevojave tuaja të veçanta; për shembull, rekomandoni një vend për të ndaluar për drekë, duke përfshirë një lundrim në lumë ose udhëtim me tramvaj nëse jeni të lodhur nga ecja, etj. Guida mund t’ju marrë në hotelin tuaj, ose mund të organizoni takime kudo në qytet. Ju lutemi na dërgoni me email të dhënat tuaja për një kuotë çmimi.

1. V Pevnosti. Duke zbritur në metro Vyšehrad C, gjeni daljen për në Qendrën e Kongresit në Pragë, ngjitni shkallët dhe vazhdoni drejt përpara, duke mbajtur luginën e thellë Nusle në të djathtën tuaj. Shkoni poshtë pjerrësisë dhe drejt përpara në Na Bučance. Kaloni rrugën, kthehuni djathtas në fund dhe tani jeni në V Pevnosti. Nuk ka mënyrë më të mirë për të hyrë në kështjellën e vjetër Vyšehrad se kjo, sepse ajo ju çon përmes një sërë hyrjesh të vjetra, e para prej të cilave është Porta Tábor e shekullit të 17-të. Ndërsa kaloni poshtë kësaj, mund të mendoni të ndaloni në qendrën e informacionit turistik, ku mund të gjeni literaturë të mëtejshme për zonën, për të mos përmendur zjarrin e zhurmshëm të trungjeve gjatë muajve të dimrit. Përtej portës së Tábor, gjithashtu, mund të gjenden rrënojat e fortifikimeve të shekullit të 14-të të Charles IV. Pak më lart, do të arrini mbetjet e portës gotike, Špička, dhe përtej kësaj, portën e mrekullueshme të Leopoldit, e cila ruhet nga një palë luanësh dhe një shqiponjë me pamje sfiduese. Në hënën e plotë, porta përndiqet nga ushtarët francezë, të cilët pushtuan për pak kohë Pragën në 1741.

2. K rotundě në rrugën Soběslavova. Në të djathtën tuaj pas Portës së Leopoldit është Shën Martin Rotunda e shekullit të 11-të, ndërtesa më e vjetër ekzistuese në Vyšehrad. Për fat të keq, kjo është rrallë e hapur për publikun, dhe më shumë është për të ardhur keq sepse arkitektët kanë zbuluar kohët e fundit një kat të fshehtë nëntokë këtu. Duke u kthyer majtas në K rotundě, do të mund të dalloni – pas mureve të saj shumë të larta – Dekanatin e Ri, të zbukuruar me një stemë që mban emblemën e çelësave të kryqëzuar të Kapitularit të Vyšehrad.

Ktheni majtas poshtë Soběslavova për të parë gërmimet e themeleve të Bazilikës së Shën Lawrence, e ndërtuar nën kujdesin e mbretit të parë të Bohemisë, Vratislav II. Mbetjet e kësaj bazilike u zbuluan në vitin 1884 ndërsa punëtorët po gërmonin një gropë të re. 20 metra më tutje, kthehu djathtas, mbi muret e fortifikuara, ku të përshëndet një panoramë mahnitëse e çatisë.

3. Shkëmbi Vyshehrad. Sigurisht, arsyeja kryesore që Vyšehrad është pozicionuar aty ku ishte fillimisht për qëllime mbrojtëse; muri i tij shkëmbor sfidues që shkon deri në Vltava. Sipas legjendës, Shkëmbi Vyšehrad thuhet se mban varrin e një kali që flet me emrin Šemík, i cili kërceu mbi fortifikimet, pastaj poshtë shkëmbit, me zotërinë e tij të burgosur në shpinë. I rraskapitur, Šemík vdiq shpejt pas kësaj, dëshira e tij e fundit për zotërinë e tij që ai të varrosej këtu. Në majën e Shkëmbit gjenden rrënojat gotike të ‘Banjave të Libuše’s, një post mbrojtës për kështjellën mesjetare.

4. Parku Vyshehrad. E vendosur mes pemëve të larta, një ndjenjë paqeje mbretëron në parkun Vyšehrad. Piknikerët mblidhen këtu gjatë verës dhe kur është ftohtë, një grusht kafenesh dhe baresh ofrojnë filxhanë të nevojshëm me verë të zier, ose ‘Svařák’ siç njihet këtu. Statujat e mëdha që shihni janë vepër e Josef Myslbek dhe përshkruajnë legjenda të ndryshme çeke, si Přemysl Ploughman, paraardhësi mitik i dinastisë Přemyslid. Në fakt, statujat e përdorura për të banuar në Urën Palacký, por u dëmtuan gjatë Luftës Botërore, dhe restaurimi i mëposhtëm u vendos këtu. Disa çekë besojnë se kjo ishte gabim dhe jo e planifikuar. Parku ka gjithashtu një pus pa fund, dikur një furnizim jetik me ujë për kështjellën, veçanërisht gjatë rrethimeve.

5. Bazilika e Shën Pjetrit dhe Shën Palit. Bazilika mbresëlënëse neo-gotike e Shën Pjetrit dhe Shën Palit u parapri nga kisha të shumta me të njëjtin emër, jo më pak struktura origjinale romane e urdhëruar nga Vratislav II dhe përpjekjet e Charles IV, e ndërtuar në shekullin e 14-të. Ndërtesa që shihni tani është ndërtuar fillimisht në shekullin e 19-të dhe, pas një zjarri, është rindërtuar në vitin 1902.

Brenda (ka një tarifë të vogël për sipërmarrjen), pikturat murale të Art Nouveau dominojnë Kishën, megjithëse më e vlefshme është një përshkrim i Virgjëreshës Mari i shekullit të 14-të. Disa thonë se kjo është pikturuar nga askush tjetër përveç vetë Luka Ungjilltari.

Dëgjo për këmbanat që zhvishen nga majat e Bazilikës në orë. Ju mund të njihni një nga klasikët çekë, duke përfshirë “Má vlast” (“Atdheu im”) të Bedřich Smetana.

6. Varrezat e Vyšehrad dhe Panteoni. Është veçanërisht e përshtatshme që kjo kompozim të dëgjohet duke lundruar nëpër Vyšehrad, pasi varrezat e Bazilikës strehojnë varrin e Smetanës, së bashku me shumë nga bashkëkohësit e tij. E themeluar në vitin 1869, kjo varrezë është e ndikuar shumë nga moda e Art Nouveau e kohës dhe si e tillë, mund ta gjeni veten duke eksploruar për orë të tëra; shumë nga varret dhe memorialet dekadente janë vepra arti më vete. Pjesa më e famshme e varrezave është Panteoni i saj ose “Slavin”, projektuar nga Antonin Wiehl. Ndërsa hyni, në të djathtën tuaj është një listë e banorëve më të famshëm të varrezave, duke ju informuar saktësisht se ku mund të gjeni varrin e tyre.

Lini varrezat ashtu siç keni hyrë dhe kthehuni poshtë K rotundě. Në të majtën tuaj është formacioni i çuditshëm që është Kolona e Djallit, e quajtur kështu sepse u tha se ishte lënë këtu nga Djalli pasi humbi një bast me një nga priftërinjtë e Vyšehrad. Ktheni majtas dhe zbrisni tatëpjetën drejt Portës Cihelná, e cila strehon një muze të vogël që përmban gjashtë statuja origjinale nga Ura e Karlit. Pas kësaj, zbrisni në Vratislavova dhe gjeni stacionin e tramvajit Výtoň në Argjinaturën e Vltava.

Artikuj të Lidhura

Back to top button