Turne në këmbë

Shëtitja Malá Strana

Mund të përkthehet si ‘Qyteti i Vogël’ në anglisht, por mos u mashtroni – Malá Strana është një nga atraksionet kryesore të Pragës.

I themeluar zyrtarisht si qytet në vitin 1257, ai u rrit me shpejtësi gjatë mbretërimit të Charles IV, i cili e zgjeroi atë dhe ndërtoi fortifikime moderne. Në vitin 16 shekulli, zona u ngrit nga hiri i dy zjarreve të mëdha për t’u bërë një nga qendrat e mëdha kulturore të Evropës, me një bollëk banorësh fisnikë që lëvizin brenda dhe një pasuri kishash të mrekullueshme barok që po ndërtohen në lagje – pika kryesore e së cilës është spektakolari St. Kisha e Nikollës, e ndërtuar nga tre breza të familjes Dientzenhofer.

Kur qendra e pushtetit politik u zhvendos në Vjenë në shekullin e 17-të, fisnikëria u largua nga qyteti dhe zona iu rikthye zejtarëve vendas dhe të varfërve. Megjithatë, ky ishte një bekim në maskim, pasi bumi i ndërtimit të shekujve 19 dhe 20 e kaloi atë, duke e lejuar atë të ruante karakterin e tij historik gjatë shekujve. Dhe sot, me oqeanin e saj me çati të kuqe, rrugët me kalldrëm, pallatet mbretërore luksoze dhe kishat historike madhështore, të gjitha të vëzhguara nga Kështjella e mrekullueshme e Pragës, Malá Strana është një nga lagjet më piktoreske të kryeqytetit çek… me një marrëveshje për t’u ofruar turistëve.

Lesser Town Walking TourGjatësia

Përafërsisht. 2 km (1,25 milje). Shëtitja, duke përjashtuar atraksionet e brendshme, zgjat rreth 90 minuta.

Pikënisje

Pamja e kalasë. Arritja atje: Merrni Linjën A për në stacionin e metrosë Malostranská, më pas Tramvaj 22 për në Pražský hrad ose Pohořelec dhe ecni në vëzhgim. Ju do të përfundoni nga Ura e Charles.

Pikat e ndalimit

Do të gjeni kafene dhe restorante të shkëlqyera që ofrojnë pije freskuese të lehta në të gjithë lagjen, por ato janë të grumbulluara kryesisht rreth Malostranské náměstí dhe pikërisht përgjatë Nerudovës.

Turneu i listuar më poshtë mund të bëhet vetë (turne i drejtuar vetë), ose ne mund të organizojmë për ju një udhërrëfyes profesionist anglishtfolës. Guida turistike madje mund ta përshtatë këtë shëtitje sipas nevojave tuaja të veçanta. Për shembull, rekomandoni një vend për të ndaluar për drekë, duke përfshirë një lundrim në lumë ose udhëtim me tramvaj nëse jeni të lodhur duke ecur, etj. Guida mund t’ju marrë në hotelin tuaj, ose mund të organizoni takime kudo në qytet. Ju lutemi na dërgoni me email të dhënat tuaja për një kuotë çmimi.

1. Pamja e Kalasë së Pragës. Turneu fillon vetëm në jug (në të djathtë) të portës kryesore të Kalasë së Pragës, e cila krenohet me një nga pamjet më të bukura në qytet. Nga këtu, ju mund të shikoni në të gjithë Malá Strana – duke pirë në kupolën e madhe të Kishës së Shën Nikollës, majën e bukur të Kishës së Zojës Fitimtare dhe një kaskadë rezidencash të bukura me çati të kuqe – dhe më gjerë, mbi Vltava, në shikoni Qytetin e Vjetër, Qytetin e Ri dhe më shumë.

Disa pamje që ia vlen të kërkohen në horizont përfshijnë Žižkov TV Tower (një kullë e gjatë, si gjilpërë, e cila u ndërtua në vitet 1980 dhe e cila – siç mund ta vërejnë njerëzit me shikim të jashtëzakonshëm – tani është e stolisur me një seri foshnjash zvarritëse, pa fytyrë, të shtuara nga shakaxhiu i artit David Černý), Vyšehrad (një katedrale dhe fortifikim historik që daton para Kalasë së Pragës), Kulla e pluhurit (një strukturë spektakolare gotike që dikur ishte porta kryesore e portave mesjetare me mure) dhe më shumë. Do të keni gjithashtu një kuptim të shkëlqyeshëm se përse kryeqyteti çek shpesh njihet si ‘Qyteti i një mijë spirave’.

2. Ke Hradu te Nerudova. Nga këndvështrimi i Kështjellës së Pragës, do të zbrisni në rrugën e shkurtër me kalldrëm Ke Hradu – kthehuni majtas në fund të shkallëve të mëdha dhe do të dilni në rrugën turistike të gjallë të Nerudovës. E emëruar sipas poetit dhe gazetarit të njohur të shekullit të 19-të, Jan Neruda – i cili shkroi një përmbledhje popullore tregimesh të titulluar (në anglisht) “Tregimet e qytetit të vogël” – kjo rrugë ka parë dhjetëra procesione madhështore, mbretërore në kohën e saj, me të gjithë nga Mbretërit Bohemianë te Perandorët e Shenjtë Romakë te udhëheqësit komunistë që po shkojnë drejt Nerudovës në rrugën për në Kalanë e Pragës.

Gjëja e parë që do të shihni kur të dilni në rrugë është një pllakë e madhe që përkujton një nga incidentet më të errëta të qytetit. Në vitin 1948, shumë studentë marshuan përgjatë rrugës në shenjë proteste kundër regjimit të ri komunist. Ata u ndeshën me një mur të fortë policie të armatosur, të cilët menjëherë filluan t’i sulmojnë dhe t’i rrahin – një pararojë tragjike për 40 vitet e shtypjes që ishin përpara. Është një hyrje shqetësuese në një rrugë ndryshe të këndshme, por një kujtesë e fuqishme dhe e rëndësishme e luftës së vazhdueshme për liri dhe sa ka ndryshuar Praga që nga Revolucioni i Kadife.

3. Duke vazhduar poshtë Nerudovës. Ndërsa vazhdoni rrugës, do të vini re se Nerudova krenohet me një shumëllojshmëri tërheqëse të shtëpive të vogla të vjetra, të cilat tani janë të zëna kryesisht nga dyqane të çuditshme suveniresh dhe restorante komode – por shikoni më nga afër. Do të shihni gjithashtu se asnjë nga shtëpitë nuk ka numra. E shihni, numërimi i shtëpive është vetëm një risi e kohëve të fundit në Pragë – ato u prezantuan vetëm në 1770 – dhe përpara se tabelat e shtëpisë mbi derën kryesore të dallonin ato ndërtesa. Kështu, ndërsa ecni përgjatë kësaj shtegu të lashtë, do të shihni shumë grupe kurioze simbolesh mbi portat e dyerve që korrespondojnë me emrin e ndërtesës.

Për shembull, në numrin 47, do të gjeni një friz që përmban dy diej me pamje mjaft të mërzitur… dhe kjo njihet, siç parashikohet, si “Shtëpia e Dy Diejve”. Ndodh gjithashtu të jetë vendi ku Jan Neruda jetoi pjesën më të madhe të jetës së tij derisa ai zhvendosi disa dyer poshtë rrugës në Shtëpinë e Tre Shqiponjave të Zeza. Vazhdoni poshtë Nerudovës dhe do të hasni edhe shumë shenja të tjera mbresëlënëse të shtëpisë historike: Shtëpia e Luanit të Kuq (nr. 41), e cila përshkruan një luan të kuq që mban një filxhan të artë në putrat e tij dhe ishte shtëpia e piktorit të kishës Petr Brandl; Shtëpia e Luanit të Artë (nr. 32), e cila tani është shtëpia e një ekspozite historike të farmacisë; dhe Shtëpia e tre violinave (nr. 12), ku jetonin tre familje violinistësh. Dhe ka edhe të tjera… shikoni nëse mund të dalloni shtëpitë e mjellmës së bardhë (nr. 49), karavidhes jeshile (nr. 43), patkua e artë (nr. 34) dhe shqiponja e kuqe (nr. 6 ).

Në fund të rrugës, do të shihni një sërë ndërtesash të projektuara nga arkitekti i njohur italian i shekullit të 18-të, Giovanni Santini. Në veçanti, mbani një sy pallatin Thun Hohenstein (nr. 20), me shqiponjat e egra që ruajnë derën, dhe Pallatin Morzin (nr. 5), ku do të shihni një palë maurësh që mbajnë ballkonin në shpinë. Tashmë këto janë ambasadat italiane dhe rumune, përkatësisht.

4. Malostranské Náměstí – Sheshi i Sipërm. Ndërsa vini në fund të Nerudovës, do të shihni se rruga hapet në pjesën e sipërme të një sheshi të madh: Malostranské Náměstí. Sheshi dominohet – dhe ndahet – nga kisha jo shumë e dobët e Shën Nikollës. Tipari kryesor i ‘sheshit të sipërm’, përveç disa teatrove të bukur dhe muzeve interesante, është kolona e madhe e murtajës jashtë hyrjes së kishës.

Dhe kjo kolonë është e veçantë për dy arsye. E para është se nuk është, siç mund ta prisnit, një memorial për ata që vdiqën nga murtaja, por më tepër një mesazh falënderimi për të mbijetuarit e epidemisë. Dhe së dyti, maja e statujës nuk është shtëpia e Virgjëreshës Mari, e cila është e zakonshme për këto kolona, por në vend të kësaj ka statuja të Trinisë së Shenjtë. Ky është një mesazh i drejtpërdrejtë për Zotin.

Tani, hidhni një vështrim të shpejtë pas jush dhe do të shihni një ndërtesë mahnitëse blu dhe krem të quajtur Pallati Lichtenstein (nr. 13). Kjo është shumë domethënëse në historinë e kryeqytetit çek, sepse dikur ishte shtëpia e Karel I, Princit të Lihtenshtajnit. I njohur gjithashtu si ‘Lichtenstein i përgjakshëm’, princi u dënua me vdekje nga 27 udhëheqësit Hussite të Betejës së Malit të Bardhë. Ju mund t’i keni parë tashmë 27 kryqet e bardhë në sheshin e qytetit të vjetër, të cilët shënojnë vendin ku u vranë, por ishte këtu që ata u dënuan – dhe kjo shënohet nga 27 kokat prej gize të montuara në një rresht shtyllash. përballë shtëpisë. Që nga shekulli i 17-të, ndërtesa është përdorur për qëllime të ndryshme – nga një zyrë postare në një kazermë ushtarake – por sot, ajo është shtëpia e shkollës muzikore të Akademisë së Arteve Performuese, duke e bërë atë vendin e përsosur për të parë koncerte të shkëlqyera të muzikës klasike në e lira!

5. Kisha e Shën Nikollës. Nga sheshi i sipërm, ka vetëm një vend logjik për të shkuar më pas… në Kishën e Shën Nikollës. Një kryevepër e vërtetë barok dhe kundërvënie e përsosur me Katedralen gotike të Shën Vitusit që ngrihet lart, kisha katolike u autorizua pas disfatës së Husitëve në Betejën e Malit të Bardhë (1620). Naosi kryesor i kishës u ndërtua midis 1703 dhe 1711 nga Krzštof Dientzenhofer, ndërsa kupola ikonike u shtua nga djali i tij Kilián Ignác Dientzenhofer 25 vjet më vonë, dhe kulla e kambanës u shtua në vitet 1750 nga djali i Kilián-it, Anselmoinra- . Pra, kjo ndërtesë madhështore ishte, në thelb, një projekt familjar. Për një tarifë shtesë, ia vlen të ngjiteni në kambanoren e Luragos për një pamje të mahnitshme të Pragës, si dhe një ekspozitë magjepsëse rreth mënyrës sesi policia e përdori kullën për të spiunuar ‘elementët subversive’ – dhe ambasadat e huaja – gjatë kohës së komunizmit.

Por përsëri në naos. Gjëja e parë që do t’ju godasë kur të hyni në kishën e Shën Nikollës është afresku i madh në tavan: ai përshkruan jetën e (e keni marrë me mend!) Shën Nikollës dhe njihet si një nga pikturat e mëdha in-situ në gjithë Evropën. Dhe pjesa tjetër e brendshme nuk është gjithashtu më pak mbresëlënëse, me një koleksion të jashtëzakonshëm statujash, afreske dhe ndryshime anësore, të gjitha të mbushura me ar dhe metale të çmuara. Ju gjithashtu mund të shkoni në ballkon për një këndvështrim të freskët të vendit.

Një nga pretendimet më të rëndësishme të kishës për famë është se Wolfgang Amadeus Mozart pëlqente të luante organin këtu – në fakt, pas vdekjes së tij, turma banorësh u mblodhën këtu për një shërbim përkujtimor të improvizuar – dhe kështu gjatë mbrëmjeve të verës, do të shpesh gjejmë recitale të Mozartit brenda kishës. Nëse keni ende një mbrëmje në Pragë që nuk është llogaritur, këto janë gjithmonë të jashtëzakonshme.

6. Malostranské Náměstí – Sheshi i Poshtëm. Ktheni majtas kur të dilni nga kisha dhe shkoni në rrugën në anë (është e stolisur me rreshta kafenesh dhe restorantesh të shkëlqyera të vendosura nën një kolonadë, të cilat janë ndalesa ideale për drekë) dhe do të dilni në ‘sheshin e poshtëm’ të Malostranské Náměstí. . Shtëpia e një përzierjeje bukuroshe të pazakontë të arkitekturës së Rilindjes dhe Barokut – ju mund të falënderoni dy zjarret shkatërruese në shekullin e 16-të për këtë – ky ballafaqim është më i dukshëm nëse shikoni stilet e kundërta të shtëpive me numra 22 dhe 23. Do të gjeni gjithashtu ndërtesa individuale që kombinojnë të dy stilet arkitekturore… më së shumti ndërtesa përballë sheshit në cep të rrugës Tomášská (Tomášská nr. 1), e cila ka harqe madhështore të stilit të Rilindjes, dritare dhe grafite, por është në krye nga një pediment dukshëm barok.

7. Shën Thomai dhe Shën Jozefi. Nëse kaloni linjat e tramvajit në shesh dhe e lini atë në lindje, në Letenská, do të kaloni dy nga kishat më të bukura më pak të njohura të Pragës. Së pari, dhe pothuajse menjëherë, do të hasni në një rrugicë të vogël në të majtë, që të çon në Kishën e Shën Tomës. E themeluar nga Hermitët Augustinian në 1285, ishte pjesë e një kompleksi të madh manastiri (përfshirë një fabrikë birre!) për shumë vite përpara një ndryshimi të madh barok nga klani Dientzenhofer gjatë viteve 1720. Sot, ajo është shtëpia e një prej papafingove më mbresëlënëse të korit në qytet, si dhe kopjet e dy pikturave të Rubens, të cilat janë në krah të altarit kryesor (vetëm në rast se nuk mund të arrini në Galerinë Kombëtare për të parë origjinalet !)

Pastaj, vetëm disa hapa më poshtë në Letenská, ka një rrugë tjetër anësore në të djathtë (Josefská), e cila ju çon në Kishën e Shën Jozefit. Fasada e lartë dhe e zbukuruar, e cila ndërthur elemente holandeze dhe italiane, barazohet me brendësinë e bukur të mermerit të bardhë me altarët anësorë të artë dhe shtyllat e larta.

8. Kopshtet dhe Pallati Wallenstein. Vazhdoni përgjatë Letenská-s – me shumë kujdes, pasi trotuaret janë të ngushta dhe makinat dhe tramvajet që lëvizin për hapësirë nuk do të ngadalësojnë shpejtësinë për këmbësorët – dhe së shpejti do ta gjeni veten duke qëndruar jashtë hyrjes mjaft të papërshkrueshme të kopshteve të mrekullueshme Wallenstein. Dhe, nëse nuk jeni atje në dimër, mund ta hapni për të ecur në një nga parqet më madhështore dhe më të fshehura të qytetit të Evropës.

Një ushtrim i vërtetë i egos nga komandanti ushtarak Albrecht i Wallenstein, këto kopshte formale të shekullit të 17-të, ka gjithçka që mund të dëshironi, duke përfshirë lëndinat e zbukuruara, pemët e skalitura, shatërvanët e zbukuruar dhe muret e shpellës… madje edhe një zogj të madh (që është shtëpia e një koleksion i mrekullueshëm i bufave). Këtu ka edhe një statujë mjaft të veçantë. Megjithatë, është një kopje e versionit origjinal që suedezët vodhën në vitin 1648 (kur, së fundmi, çekët i kërkuan zyrtarisht Suedisë ta kthente, ata qeshën dhe nuk pranuan). Fundi perëndimor i kopshteve dominohet nga një salle e madhe me tre harqe, ku mbahen koncerte gjatë verës… dhe nëse kjo siguron hyrjen në vetë pallatin.

Në përputhje me pjesën tjetër të Malá Strana, kompleksi i Pallatit Wallenstein është një përzierje e vërtetë e stileve arkitekturore të Rilindjes dhe Barokut. Është gjithashtu e madhe – Abrecht shkatërroi 23 shtëpi për të krijuar hapësirë për projektin e tij, të cilin ai donte të rivalizonte Kalanë e Pragës dhe punësoi arkitektët më të mirë të Italisë për të projektuar dhe ndërtuar shtëpinë. Ai më pas, pavarësisht mungesës së ndonjë banor të përhershëm, punësoi 700 punonjës për ta drejtuar atë! Sot pallati është vënë në përdorim më të mirë, ku strehohen zyrat administrative të Parlamentit çek.

9. Muzeu i Kafkës. Pasi të keni mbaruar me Pallatin Wallenstein, dilni nga kopshtet nga rruga ku keni hyrë dhe vazhdoni përgjatë Letenská derisa të arrini në një udhëkryq. Këtu, kthehuni djathtas në U Ležického Semináře dhe, kur rruga degëzon, shkoni majtas në Cihelná. Kjo do t’ju sjellë në Muzeun e shkëlqyer të Kafkës.

Ndoshta figura letrare më e famshme e Republikës Çeke, Franz Kafka lindi në 1883 në një shtëpi pikërisht në sheshin e qytetit të vjetër të Pragës dhe jetoi në qytet për pjesën më të madhe të jetës së tij – kështu që nuk është çudi që ekziston një muze kushtuar jetës dhe veprës së tij. Ajo që është befasuese është se ajo u hap vetëm në 2005.

Muzeu shfaq një shumëllojshmëri të gjerë ekspozitash interesante që lidhen me Kafkën, duke përfshirë disa botime të para të librave të tij, një bollëk shënimesh dhe dorëshkrimesh, shumë efekte personale (duke përfshirë letra, ditarë, fotografi dhe vizatime) dhe ekspozitën e çuditshme audiovizive. Megjithatë, në realitet, shumë njerëz nuk vijnë fare këtu për Kafkën – ata vijnë për të parë skulpturën absurde të David Černý në oborr. Kur muzeu u hap, artisti (i cili njihet gjithashtu për foshnjat që zvarriten në kullën televizive Žižkov dhe pastiçen e kalit që po vdiste në Palac Lucerna) instaloi një skulpturë të dy burrave që urinonin me gëzim në një shatërvan në formë si Republika Çeke – dhe ishte një goditje e rëndë. goditi. Pse? Epo, shikoni përreth dhe do të gjeni një numër celulari…. dërgoni mesazhin tuaj tek ai dhe skulpturat do t’ju shkruajnë në ‘urinë’.

10. Muzeu i Kafkës deri te Ura e Karlit. Pasi të keni kaluar orë të tëra duke luajtur me shatërvanin, dilni nga oborri i Muzeut Kafka dhe më pas kthehuni majtas në U Ležického Semináře. Teksa po ecni, kini kujdes për Shakespeare a Synové (nr. 10), i cili është një nga libraritë më të mira në gjuhën angleze në Pragë – vendi i përsosur për të marrë çdo gjë nga një udhëzues i dobishëm udhëtimi deri te versionet më të fundit Mills & Mirësi! Ndërsa arrini në fund të rrugës, do të arrini në një degëzim në rrugë me Urën e Charles drejt përpara. Ky, mjerisht, është fundi i turneut.

Nga këtu ju keni tre opsione, me të vërtetë: kthehuni majtas në Na Kampě dhe shkoni poshtë urës së Charles, e cila do t’ju çojë në pikën fillestare për ‘Riverfront Walk’; merrni shkallët lart mbi urë dhe filloni ‘Urën e Charles në shëtitjen e sheshit të qytetit të vjetër’; ose kthehuni përgjatë Ležického Semináře në Malostranske Náměstí, ku mund të merrni një metro ose tramvaj për kudo në qytet që dëshironi.

Çfarëdo që të vendosni të bëni, shpresojmë që të keni shijuar turneun tuaj të shkurtër në këmbë në Malá Strana. Dhe ne shpresojmë që ju bini dakord se nuk është, në asnjë mënyrë, një ‘qytet i vogël’.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button