Turne në këmbë

Sheshi i Qytetit të Vjetër deri në Shëtitjen e Shtëpisë Komunale

Ndërsa zemra moderne e Pragës rreh në Sheshin Wenceslas , e kaluara e qytetit mbahet e gjallë në Sheshin e Qytetit të Vjetër . Edhe pse është bërë në mënyrë të pashmangshme në një farë mënyre një grackë turistike – ajo me tezgat e saj të akulloreve në dollarë, festat e pafundme të turneve me guidë dhe pushtimin e Segways (kini kujdes për këto kontradikta) – nuk mund të mos mrekulloheni me sasinë e madhe të historia e ruajtur që gjendet e strukur në këtë hapësirë të vogël.

Sheshi i Qytetit të Vjetër ka qenë gjithmonë një qendër festimi. Në ditët e sotme, turmat grumbullohen këtu për finalen e një ndeshjeje ndërkombëtare hokej mbi akull, ose për të shijuar kënaqësitë e Tregu i Krishtlindjeve , por në të kaluarën, njerëzit mblidheshin për momente ndoshta më vendimtare, të tilla si pritja e themelimit të Republikës së Çekosllovakisë në vitin 1918 dhe festimet e egra të vitit 1989, në të cilat çekët tingëllonin në kthimin e demokracisë në vendin e tyre.

Megjithatë, Sheshi nuk është vetëm një qendër festimi; ai strehon gjithashtu një histori shumë më të errët – atë të pushtimit, ekzekutimit dhe mbrojtjes (më shumë prej të cilave në një moment).

1. Një qendër turistësh është pothuajse përgjithmonë e përqendruar rreth Bashkisë së Vjetër të Sheshit – një ndërtesë e shekullit të 14-të, pjesa qendrore e së cilës është Ora e saj Astronomike , e shtuar në vitin 1410 nga orëpunuesi perandorak Mikuláš nga Kadaň. Në orën, një det turistësh shikojnë lart orën, ndërsa një figurinë që përshkruan Vdekjen bie një zile dhe përmbys orën e rërës, dhe 12 Apostujt parakalojnë pranë dritareve të vogla sipër orës. Vitet e fundit, për shkak se shumë e kanë parë këtë skenë disi anti-klimatike, një trumpetist gjithashtu fryn nga bujë nga maja e kullës. Vetë faqja e orës është pothuajse e pamundshme e ndërlikuar; ai përshkruan kohën evropiane 24-orëshe, kohën tradicionale bohemiane dhe orët e lindjes dhe perëndimit të diellit.

2. Momentet më famëkeqe në historinë e bashkisë janë mbrojtja e saj (fjala me origjinë çeke që do të thotë të hidhesh nga një dritare e hapur). E para prej tyre ndodhi në vitin 1419 kur një turmë e tërbuar Hussites vrau shtatë anëtarë të këshillit të qytetit dhe e dyta në vitin 1618, kur katër Lordë Regjentë Katolikë pësuan të njëjtin fat. Megjithatë, disa burime pohojnë se ky grup i dytë i viktimave zbarkoi në një grumbull të madh pleh organik, duke u larguar kështu nga incidenti i padëmtuar. Nëse jeni me fat që ta caktoni kohën e duhur, mund të kapni një nga shfaqjet spektakolare të dritës dhe zërit që janë projektuar mbi kullë, duke kujtuar historinë e saj plot ngjyra.

3. Në të djathtë të orës dhe në mes të sheshit qëndron Memoriali i oksiduar i Jan Hus . Ky hero kombëtar i pamundur festohet në një festë kombëtare çdo 6 korrik . Pasi kontrollohet nga Hussites dhe ngrihet mbi Sheshin e Qytetit të Vjetër është Kisha e Zojës përpara Týn . Është një nga kishat më të mëdha të qytetit dhe një tjetër arritje arkitekturore e Charles IV (ai me famën e Urës së Karlit ). Thënë kështu, struktura që shihni përpara se t’ju duhej pak kohë për ta përfunduar. Puna në kishë filloi në 1365, por kulla jugore nuk përfundoi deri në vitin 1511. Kujdes për katër kunjat e vogla të vendosura rreth atyre kryesore – kjo tregon një vend ekzekutimi, një vend ku shumë Hussite humbën kokën. Kisha mund të ketë një pamje të jashtme gotike, por vër kokën rreth portës së saj dhe zbulohet një histori tjetër; atë të ndikimit të rëndë të barokut. Brenda, do të gjeni organin më të vjetër të tubit në Pragë.

4. Dalja nga Sheshi i Qytetit të Vjetër mund të jetë një biznes i ndërlikuar, me kombinimin e kalimeve me vijë të hollë dhe turistëve të përhershëm. Opsioni juaj më i mirë është të bëni arratisjen tuaj me anë të Železná, e cila do t’ju çojë drejtpërdrejt në një hapësirë më të hapur, më të qetë dhe në Teatrin Estates – struktura neoklasike që duket paksa si një tortë e gjelbër dasme. Ky teatër përfaqëson apasionimin e Mozartit me Pragën dhe pikërisht këtu gjeniu drejtoi premierën e tij botërore të Don Giovanni -t. Jashtë ballinës së teatrit, struket statuja e kobshme Commendatore nga ajo opera. Ju gjithashtu mund të njihni brendësinë blu prej kadifeje, vendndodhjen e filmit fitues të Oskarit Amadeus , të cilin regjisori çek Miloš Forman e filmoi.

5. Në të majtë të Teatrit Estates është Carolinum , i themeluar nga Charles IV në 1348 si universiteti i parë në Evropën Qendrore. Kompleksi ishte i pajisur me salla leksionesh, një banjë dhe çuditërisht, një burg gjatë zgjerimit të tij. Tipari i jashtëzakonshëm i ndërtesës është dritarja e saj oriel gotike, e origjinës nga viti 1370 dhe e stolisur me gurë dekorativë që do të duheshin orë, nëse jo ditë, për t’u vlerësuar plotësisht. Sot Carolinum përdoret kryesisht për ceremonitë e diplomimit.

6. Ecni në anën e djathtë të Teatrit Estates dhe ndiqni Ovocný trh në të majtë, ku do të pengoheni në Shtëpia e Madonës së Zezë – një shembull i pakët i kubizmit çek, një lëvizje e cila ekzistonte në gjerësinë e kohës midis viteve 1910 dhe 1914, dhe u vra nga ardhja e Luftës së Parë Botërore. Të House of the Black Madonna strehon dy vende me interes të madh; i pari është një muze kubist dhe një dyqan dhuratash; e dyta, e restauruar me mundim Grand Café Orient , ku mund të shijoni një çokollatë të trashë të nxehtë ose një gotë verë ndërsa dëgjoni muzikë klasike të zhurmshme në pianon e madhe. Nëse kjo ndërtesë ju ka hapur oreksin për kubizmin çek, duhet të shihni gjithashtu vilën e projektuar nga Josef Chochol e vendosur në lumë lart drejt Vyšehrad .

7. Tani bashkohuni në Celetná, ku do të takoni menjëherë vështrimin e Kullës së Pluhurit – një strukturë gotike që dikur ishte pjesë e mbrojtjes së qytetit. Ishte gjithashtu vendi ku – deri në vitin 1836 – monarkët bohemë do të kalonin në rrugën e tyre për në kurorëzimin në Katedralen e Shën Vitusit. Sot, ju mund të ecni në 186 shkallët e tij dhe të shijoni një nga pamjet më të mira të qytetit të ri.

8. Bashkangjitur me Kullën Powder është padyshim shembulli më i mirë i artit të Art Nouveau në Pragë. Ai rezulton nga përpjekjet e kombinuara të shumë prej artistëve dhe arkitektëve më të shquar të vendit të kohës, duke përfshirë Alfons Mucha, i cili krijoi disa nga muralet brenda. Brenda, ka një kafene, dy restorante dhe barin amerikan të restauruar së fundmi, ku do t’ju përziejnë një Manhattan në stil. Për një përvojë ngrënieje në Art Nouveau po aq bujare, por me një çmim më tërheqës, kaloni Náměstí Republiky dhe ecni për pesë minuta poshtë Na poříčí, ku Café Imperial do të shfaqet në të majtë. Këtu mund të shijoni vezë të shijshme benedikt në shkëlqimin e ndikuar nga Egjipti.

Ky turne mund të bëhet vetë (turne me vetë-drejtuar), ose ne mund të organizojmë për ju një udhërrëfyes profesionist anglishtfolës. Udhërrëfyesi turistik mund ta përshtat këtë shëtitje sipas nevojave tuaja të veçanta; për shembull, rekomandoni një vend ku të ndaloni për drekë, duke përfshirë një lundrim lumi ose udhëtim me tramvaj nëse jeni të lodhur nga ecja, etj. Guida mund t’ju marrë në hotelin tuaj, ose mund të organizoni takime kudo në qytet. Ju lutemi na dërgoni me email të dhënat tuaja për një kuotë çmimi.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button