Turne në këmbë

Ura e Karlit në shëtitjen e Sheshit të Qytetit të Vjetër

Shumë qytete evropiane u dëmtuan, ndonjëherë u rrafshuan me tokë nga fatkeqësitë dhe konfliktet – jo më pak nga Lufta e Dytë Botërore – Praga ka qenë më me fat. Duke hedhur një vështrim përtej Vltava nga Bregu i saj Lindor në drejtim të Kalasë, është thënë nga shumë se ata ndjejnë se janë në faqet e një libri përrallor.

Qyteti i Vjetër i Pragës është një vendbanim mesjetar, të cilit iu bashkua më vonë Qyteti i Ri i Charles IV në shekullin e 14-të, duke e shndërruar Pragën në qytetin e tretë më të madh në Evropë. Megjithëse pseudonimi i tij ‘Qyteti i Artë’ shpesh i atribuohet pamjeve mahnitëse të Pragës kur kap rrezet e diellit, origjina është shumë më praktike. Rezervat e arit të qytetit dikur ruheshin në majë të çatisë së Kalasë së Pragës .

Ndërsa Praga zhvillohet në shekullin e 21-të, ajo po forcon identitetin e saj modern. Një shembull kryesor i kësaj është Shtëpia e Vallëzimit , e cilësuar me dashuri si Ndërtesa e Fredit dhe Xhenxhefilit, e cila ngjitet në buzë të Vltava, nga Jiráskův most.

1. Filloni në skajin perëndimor të urës së CharlesMalá Strana (kjo do të thotë ‘Lagjja e Vogël ose Qyteti i Vogël’). Tani është koha për të përgatitur veten për atraksionin më të madh turistik të qytetit. Duke parë të gjitha urat e tjera që përshkojnë Vltava sot, është e vështirë të besohet se Ura e Karlit ishte, në fakt, e vetmja që e bëri këtë deri në 1841. Që nga përfundimi i saj në fillim të shekullit të 15-të, ju mund të imagjinoni se sa e zënë do të kishte qenë Ura – e mbushur plot me tregtarë dhe mallra të tyre, duke bërë rrugën e tyre nga Lagjja e Vogël në Qytetin e Vjetër. Megjithë mënyrat e shumta për të kaluar lumin sot, Ura e Karlit mbetet po aq e zënë sa ka qenë ndonjëherë.

2. Ndërsa kaloni me forcë nëpër snappers, buskers dhe hucksters të lumtur (d.m.th., nëse nuk keni arritur të ngriheni në agim dhe të mposhtni nxitimin), përpiquni të ngjiteni në njërën nga anët, secila prej të cilave është veshur me statujat baroke të shenjtorëve. Statujat origjinale u futën në urë në fillim të shekullit të 18-të, megjithëse të gjitha tani janë zëvendësuar me faksimile. Në veçanti, mbani një sy për figurën e Shën Gjon Nepomukut , i cili u hodh në lumë dhe u vra me urdhër të mbretit Wenceslaus në 1393. Thuhet se nëse prekni pllakën e artë në bazën e statujës, do të keni fat. Ndaj mos ngurroni të bashkoheni në radhën e turistëve supersticioz dhe të shihni nëse funksionon.

3. Ndërsa përfundimisht kaloni rrugën tuaj në anën tjetër të Urës, pa dyshim që keni shijuar pak muzikë në alfresko dhe keni qeshur me disa nga karikaturat e skicuara gjatë rrugës, do të arrini në Kullën e Urës së Qytetit të Vjetër . Ashtu si Kulla e Pluhurit në Náměstí Republiky, kjo dikur ishte pjesë e fortifikimeve të qyteteve të vjetra. Megjithatë, pavarësisht nga mjetet e saj praktike, zbukurimi i stilit gotik do të thotë se kjo ndërtesë konsiderohet si një nga më befasuesit e llojit të saj. Shikoni lart ndërsa kaloni nëpër vendkalimin e saj dhe mrekullohuni me muralet e tij të shekullit të 14-të.

4. Duke dalë nga Kulla e Urës në të majtë është Kisha e Shën Françeskut Seraph – shpesh e anashkaluar për shkak të rrethimit të saj nga shumë struktura të tjera historike. Ai i përkiste Urdhrit të Kalorësve të Kryqit me Yll të Kuq dhe u themelua nga Shën Agnes e Bohemisë në 1233. Spitali i manastirit ndodhet tani në një hapësirë ekspozite që shfaq një fragment të urës së Judithit. Kjo qëndroi në vend të urës së Charles deri në 1342.

5. Duke kaluar Křižovnická dhe duke zbritur në Karlova, do t’ju falet që të mendoni se kjo rrugë është prishur nga grumbullimi i dyqaneve të suvenireve dhe restoranteve goulash me çmim të lartë. Megjithatë, një inspektim më i afërt zbulon gjurmë të historisë, njëra prej të cilave gjendet në adresën 188/4. Kjo është shtëpia e dikurshme e Johannes Kepler, matematikanit dhe astronomit gjerman. Kepler vendosi ligjet e lëvizjes planetare pikërisht në këtë vend. Ndërsa rruga hapet në Liliova, do të hasni në farmacinë e dikurshme U zlaté studně (Tek Pusi i Artë), i cili është zbukuruar me fytyrat e shëruesve të murtajës St Sebastian (majtas) dhe St Roch. Nëse kjo tërheq interesin tuaj, merrni parasysh të vizitoni memorialin e murtajës që ndodhet pak më larg në jug në Bregun Lindor.

6. Duke marrë një kthesë majtas përmes harkut në murin verior të sheshit, do t’ju gjeni në truallin e Clementinum , i cili aktualisht formon shtëpinë e Bibliotekës Kombëtare të Republikës Çeke. Emri i saj rrjedh nga kisha e Shën Klementit, e cila fillimisht qëndronte në vend. Që atëherë, zona priti një manastir domenikane, një kolegj jezuit dhe një observator. Clementinum përmendet në mrekullinë sekrete të Jorge Luis Borges.

7. Ndërsa kaloni gjarpër nëpër terrenet e Clementinum dhe kaloni nëpër një hark në dalje, do të arrini në Mariánské náměstí. Drejtpërdrejt para jush është Bashkia e Pragës , shtëpia e kryetarit të qytetit dhe në të majtë, Biblioteka e Qytetit të Pragës, në krye të së cilës mund të bëni statuja që përfaqësojnë lëndë të ndryshme akademike. Një oaz i vogël qetësie midis Urës së Karlit dhe Sheshit të Qytetit të Vjetër , mund të ketë diçka të frikshme për Mariánské náměstí, veçanërisht gjatë natës. Ndoshta ka të bëjë me një rrjedhje të vazhdueshme të butë uji që buron nga statuja e një vajze në një cep të Sheshit. Përndryshe, mund të jetë figura e zezë, e blinduar që qëndronte në të majtë të Bashkisë. Së fundi, është ai i Natës së Hekurt – një personazh i mallkuar që thuhet se vjen në jetë çdo 100 vjet dhe ndjek rrugët, duke kërkuar virgjëresha.

8. Me Bashkinë ende para jush, shkoni drejt në Husova, vendin më interesant të Pallatit Clam-Gallas , i ndërtuar nga arkitekti italian Domenico Canevale. Pesha e të gjithë pallatit duket se mbartet nga dy gjigantë guri, me muskujt e tyre të gdhendur të tendosur përgjithmonë. Gjatë shekullit të 18-të, Clam-Gallas ishte vendi për shumë koncerte luksoze, dy nga më të kujtuarit nga Mozart dhe Beethoven. Pak më lart përgjatë rrugës në të majtë është Kisha e Shën Giles , nga jashtë e cila padyshim që dikush do t’ju fusë një fletushka në dorë, duke promovuar një koncert klasik. Një nga predikuesit e shquar të kishës ishte Jan Milíč i Kroměříž, një avokat kryesor i Reformimit Para-Husit.

9. Në fakt, kjo zonë është e pasur me histori Husite, dhe siç mund ta keni nxjerrë tashmë, Husova është emëruar sipas reformatorit fetar Jan Hus . Arsyeja për këtë është se Hus dikur predikoi në kapelën e Betlehemit , të cilën do ta gjeni në Betlémské náměstí, në të djathtë pak para se të arrini në fund të Husovës. Edhe pse ndërtesa mund të mbajë deri në 3000 njerëz, ajo kurrë nuk e fitoi titullin “kishë”. Kur Hus u shkishërua në vitin 1412, Papa urdhëroi që Kapela e Betlehemit të rrëzohej, por këshilli i Qytetit të Vjetër e injoroi troç këtë, kështu që janë ata që duhet t’i falënderojmë për ekzistencën e saj sot.

10. Duke u kthyer përsëri në Husova, duke parë lart, zemra juaj mund të kalojë një rrahje kur shihni një burrë të varur në buzë të një ndërtese. Mos kini frikë – kjo nuk është një tentativë vetëvrasjeje, as një punëtor në rrezik – është një vepër arti e skulptorit rebel çek David Černý . Me një inspektim më të afërt, statuja i ngjan një ngjashmërie të çuditshme me Sigmund Freud. Nëse ju pëlqen prerja e krahut të Černý-t, do t’ju këshillohej të kërkoni disa nga veprat e tjera të tij artistike, të cilat përfshijnë disa statuja që çlirohen në një lug në formë të Republikës Çeke jashtë Muzeu Franz Kafka dhe një grup foshnjash të mëdha pa fytyrë që ngjiten në shtyllat e Kulla e televizionit Žižkov .

11. Ndiqni rrugën Skořepka deri në Uhelný trh (kjo përkthehet si treg qymyri, që është pikërisht ajo që ka qenë kjo faqe). Nëse dëshironi ta shpërbleni veten me një gotë verë të mirë moraviane, bëni një devijim të paturpshëm poshtë Michalská, ku do të zbuloni një koleksion të ngushtë baresh që gjallërohen çdo pasdite të ditës së javës me tingujt e vendasve që bien në kitarë dhe pak të mbytur. Nëse jeni atje në kohën e duhur të vitit, mund të shijoni edhe burchak legjendar, një pije me re e bërë nga vjelja e parë e rrushit. Përndryshe, kaloni Uhelný trh në Havelská, merrni një suvenir nga shëtitja juaj në tregun e tij të pleshtave dhe kaloni majtas në Melantrichova, e cila do t’ju ushqejë deri në Sheshin e Qytetit të Vjetër .

Ky turne mund të bëhet vetë (turne me vetë-drejtuar), ose ne mund të organizojmë për ju një udhërrëfyes profesionist anglishtfolës. Guida turistike madje mund ta përshtatë këtë shëtitje sipas nevojave tuaja të veçanta. Për shembull, rekomandoni një vend për të ndaluar për drekë, duke përfshirë një lundrim në lumë ose udhëtim me tramvaj nëse jeni të lodhur duke ecur, etj. Guida mund t’ju marrë në hotelin tuaj, ose mund të organizoni takime kudo në qytet. Ju lutemi na dërgoni me email të dhënat tuaja për një kuotë çmimi.

Artikuj të Lidhura

Back to top button