Kulturë/Argëtim

Mozart in Prague

 

Mozart OperaGjatë viteve 1770 dhe 1780, Praga ishte një nga xhevahiret e Evropës – një qytet që mund të rivalizonte kudo për sa i përket kulturës dhe pasurisë. Kur qyteti ishte viktimë e një zjarri të tmerrshëm, përpjekja e rindërtimit vetëm sa e rriti pamjen dhe ndjesinë e qytetit, me arkitektë nga vende të ndryshme që të gjithë lanë gjurmën e tyre në ndërtesa dhe siguruan disa nga pallatet, kishat dhe kopshtet e pabesueshme që mund të jenë ende. gjetur sot. Popullsia e qytetit shpejt u rrit në 100,000 njerëz dhe filloi të tërheqë disa nga emrat më të mëdhenj nga e gjithë bota.

Ndërsa ky shpërthim i kulturës arriti kulmin e tij, dikush me emrin Wolfgang Amadeus Mozart hyri në Pragë, duke kërkuar një orkestër dhe një audiencë që do ta vlerësonte muzikën e tij. Pasi u transferua në vilën e tij – të quajtur Bertramka – ai filloi të shkruante një nga veprat e tij më të famshme, të quajtur Don Giovanni. Kjo pa premierën e saj në 1787 në Teatrin Estates në qytet, dhe pjesa tjetër është histori.

Visit Mozart in Prague

Falë ndikimit të Mozartit, gjithmonë do të mund të gjesh diku në Pragë duke festuar njeriun që shumë e konsiderojnë si një bir të birësuar të qytetit. Muzikantët çekë janë të njohur për faktin se janë disa nga më të talentuarit në botë, kështu që ia vlen të shkosh në të paktën një nga këto shfaqje ndërsa jeni në Pragë. Edhe nëse nuk ju pëlqen muzika klasike, përsëri do të jeni në gjendje të ndjeni magjinë e rastit.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button