Turne në këmbë

Shëtitja hyrëse e Pragës

Për shkak të shkallës së saj relativisht të vogël, shumë nga vendet më të rëndësishme historike të Pragës mund të eksplorohen brenda një turneu të vetëm në këmbë. Kjo është pikërisht ajo që ky synon të bëjë. Në varësi të kohës që keni, mund të shijoni një turne 2-3 orësh me bilbil, ose, nëse keni gjithë ditën për të lënë, eksploroni disa vende në më shumë detaje. Mbani mend, çdo hap që hidhni në këtë turne do të jetë në vijim të atyre të mbretërve çekë, të cilët përpunuan nga Kulla e Pluhurit në Kalanë e Pragës në ditën e kurorëzimit për një hark kohor prej katër shekujsh.

1. Me gjithë historinë e saj të ruajtur në mënyrë mahnitëse, ne do të fillojmë në qendrën moderne të Pragës. Një nga gjërat e para që do të vini re për sheshin Wenceslas është se ai nuk është aspak një shesh; është më shumë si një bulevard i gjatë. Në fakt, sheshi mori emrin e tij aktual vetëm në 1848. Para kësaj, ai quhej Tregu i Kuajve, dhe kjo është arsyeja për formën dhe madhësinë e tij; imagjinoni masën e kuajve dhe tregtarëve që dikur mblidheshin këtu.

2. Duke pësuar rinovime të shumta për momentin, Muzeu Kombëtar i Pragës qëndron krenar në krye të sheshit Wenceslas dhe ka dëshmuar disa nga momentet më vitale të qytetit. Në këmbët e muzeut, shkallët janë një përkujtim për Jan Palach – studenti u dogj në mënyrë famëkeqe në shenjë proteste ndaj pushtimit sovjetik të Republikës Çeke në 1968. Mos u mashtroni nga fasada e bukur, ndonjëherë e ndotur e sheshit. Në vend të kësaj, hidhni vështrimin lart për disa shembuj të mrekullueshëm të arkitekturës Art Nouveau, duke përfshirë hotelin e mrekullueshëm Grand Hotel Europa .

3. Në fund të sheshit Wenceslas, kthehuni djathtas në rrugën e ngarkuar tregtare të Na Příkopě (që do të thotë ‘në hendek’). Këtu shtrihet një sërë markash të njohura në rrugë dhe Muzeu i Komunizmit , i gërshetuar pa asnjë ndjenjë ironie mes një kazinoje dhe një McDonald’s. Kini një sy të mprehtë edhe në të djathtë; Panská është shtëpia e Muzeut Mucha , ndërsa dy ura të këndshme të stilit venecian shtrihen në Nekázanka paralele.

4. Ndërsa arrini në fund të Na Příkopě, arkitektura përballet në mënyrë magjepsëse. Në të djathtën tuaj është Banka Kombëtare Çeke, të cilën mund ta dalloni nga një skenë në filmin aksion xXx kur Vin Diesel ul statujën e saj. Në të majtën tuaj është një ndërtesë edhe më mbresëlënëse – Kulla Gotike e Pluhurit, e cila dikur ishte pjesë e mbrojtjes mesjetare të qytetit dhe mori emrin e saj kur u shndërrua në një dyqan baruti gjatë shekullit të 17-të.

5. Po aq mahnitëse sa Kulla e Pluhurit është ndërtesa me të cilën është ngjitur – Shtëpia madhështore Komunale (Obecní dům), e cila u ndërtua gjatë ditëve halcion të vendit midis 1905 dhe 1912. Në ballkonin e saj u shpall shteti i parë çekosllovak.

6. Pasi të keni hyrë në këto vende tepër të krahasuara të Náměstí Republiky, hyni nën Kullën e Pluhurit dhe mbi Celetná . Megjithëse sot Celetná është disi e mbytur nga pikat turistike që fshikullojnë mallra të cilësisë së ndryshme, mbajini sytë hapur për Shtëpinë e veçantë të Madonës së Zezë – një strukturë kubiste e projektuar nga Josef Gočár dhe sot përmban një muze të Kubizmi dhe Grand Café Orient i lavdishëm.

7. Ju përshëndes në fund të Celetná është Sheshi i Qytetit të Vjetër të Pragës. Një nga veçoritë më të spikatura të Sheshit është Kisha e Zojës Para Týn , e cila, nëse e vëzhgoni nga afër, ka dy maja të ngjashme por të ndryshme; e shkëlqyeshme për një lojë të jetës reale, dalloni ndryshimin.

8. Megjithatë, pjesa qendrore e Sheshit është Ora e tij Astronomike . Kjo pajisje jashtëzakonisht e ndërlikuar daton nga viti 1410 dhe thuhet se shpikësi i Orës u verbua kur përfundoi krijimi i tij, në mënyrë që ai të mos përsëriste kurrë kryeveprën e tij në asnjë qytet tjetër.

9. Tani me Orën në të djathtën tuaj, ecni drejt përmes Malé náměstí dhe prej këtu kaloni drejt përmes Jilská dhe mbi Karlova, e cila ndërpritet nga Husova dhe ngrihet përsëri paksa në të djathtë. Ndërsa luftoni në rrugën tuaj përmes turmës turistike, merrni një ose dy momente për të vizituar një nga dyqanet e marionetave; këto figura prej druri janë të famshme në Pragë, dhe ka disa teatro të dedikuar në zonë.

10. Në fund të Karlovës, do të përballeni me Urën e Karlit . Edhe pse kjo strukturë daton në shekullin e 14-të, nuk është ura e parë që ka qëndruar këtu; Ura e Shën Judith u shemb nga përmbytjet në 1342. Zëvendësimi i tij, të cilin po kaloni tani, u ndërtua nga Mbreti Charles IV në 1357. Historia thotë se mbreti ishte supersticioz; ai u konsultua me astronomët e tij në ditën “më me fat” për të filluar punën në urë. Ata iu kthyen me datën palindromike të 9 korrikut 1357 në orën 5:31. Mendoni për këtë…

11. Ndërsa largoheni nga ura në skajin tjetër, duke admiruar kullën tjetër të saj të lashtë, ecni drejt në Mostecká derisa të arrini Malostranské náměstí, e cila dominohet nga kupola e Kishës së Shën Nikollës (një nga tre që mbajnë këtë emër në Pragë ). Admirojeni atë nga jashtë – nëse keni kohë, futuni për të shijuar brendësinë e saj të praruar – ndërsa lëvizni në të majtë dhe më pas ndiqni kodrën që fillon në këndin e sipërm djathtas të Malostranské náměstí.

12. Kjo pjerrësi e pjerrët – emri i saj është Nerudova – do t’ju çojë përmes një grupi restorantesh, baresh dhe galerish, në lartësitë e turbullta të Kalasë së Pragës. Ndërsa ngjiteni, sigurohuni që të merrni shumë frymë, duke përdorur justifikimin e ndalimit për të vlerësuar gdhendjet e ndërlikuara në gurë që zbukurojnë shumë ndërtesa. Mbani një sy në veçanti për disa shqiponja me pamje të ngurtë.

13. Ndërsa Nerudova largohet, kthehuni në shkallët e gurta në të djathtë. Këto do t’ju çojnë në Kalanë e Pragës . Nga pozicioni i tij i lartë, ju keni një nga pikat më të mira të qytetit, dhe nëse moti është i mirë, mund të shihni ‘Qytetin e Artë’ të shtrirë për milje përpara jush.

14. Vetë kompleksi i Kalasë nuk ka mungesë të gjërave për të bërë, duke përfshirë kopshte të bukura, një muze lodrash dhe manastirin e Strahovit , me bibliotekën e tij të famshme dhe fabrikën e birrës, e cila krijon një menu të shijshme të ales sezonale. Katedralja fluturuese e Shën Vitusit dominon në Kështjellën e Pragës dhe të shohësh dritaret e saj të pasura me njolla është një domosdoshmëri. Edhe pse ka një pagesë për të vizituar Katedralen në tërësi, vizitorët lejohen ende të qëndrojnë në të tretën e parë ose më shumë falas. Thuhet se nëse pretendoni se dëshironi të luteni atje, stafi i Katedrales nuk ka zgjidhje tjetër veçse t’ju pranojë në pjesën tjetër të ndërtesës falas .

15. Nëse deri tani, këmbët tuaja janë shumë të lodhura për të vazhduar, kthehuni nga portat e Kështjellës, largohuni nga sheshin, duke mbajtur parkun e vogël trekëndor në të djathtë dhe drejtohuni në Loretánská, e cila kryqëzohet pas rreth katër blloqeve me Keplerovën. Këtu do të shihni stacionin e tramvajit Pohořelec. Përndryshe, shkoni në portat e Kalasë, përmes oborrit të parë dhe në oborrin e dytë, ku do të shihni një dalje me hark në të majtë. Më pas, mbi urë dhe kaloni Galerinë e Shkollës së Kalërimit në Mariánské Hradby, kaloni nëpër harkun ku do të shihni stacionin e tramvajit Pražsky hrad. Për cilëndo ndalesë që shëndosheni, tramvaji nr. 22 do t’ju dërgojë përsëri në qendër të qytetit.

Ky turne mund të bëhet vetë (turne me vetë-drejtuar), ose ne mund të organizojmë për ju një udhërrëfyes profesionist anglishtfolës. Udhërrëfyesi turistik mund ta përshtat këtë shëtitje sipas nevojave tuaja të veçanta; për shembull, rekomandoni një vend ku të ndaloni për drekë, duke përfshirë një lundrim lumi ose udhëtim me tramvaj nëse jeni të lodhur nga ecja, etj. Guida mund t’ju marrë në hotelin tuaj, ose mund të organizoni takime kudo në qytet. Ju lutemi na dërgoni me email të dhënat tuaja për një kuotë çmimi.

Artikuj të Lidhura

Back to top button