Kalaja e PragësTurne në këmbë

Shëtitja e Kalasë së Pragës

Për të gjitha vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Pragë, imazhi i vetëm përcaktues i qytetit është Kalaja. E ulur në pozitën e saj të lartë mbi Malá Strana, Kalaja u themelua në vitin 880 nga Princi Bořivoj dhe është – sipas Librit të Rekordeve Botërore Guinness – më e madhja në botë.

Në vend që të jetë një kështjellë në kuptimin tradicional, kjo është më shumë si një kompleks i madh (70,000 m²) që përmban qindra ndërtesa, duke përfshirë pallate, galeri, dyqane, muzeume, kopshte dhe shtëpi fetare. Shpesh e gabuar nga turistët si vetë Kalaja është godina gotike mahnitëse e Katedrales së Shën Vitusit , e cila është selia e Kryepeshkopit të Pragës dhe vendi i pushimit të shumë mbretërve, mbretëreshave dhe perandorëve të shenjtë romakë. Nëse keni një të tillë të dobishme, hidhini një sy një monedhë 50 CZK – është gjithashtu atje.

Për shkak të atraksioneve të saj të ndryshme, do të ishte e vështirë të bësh gjithçka që ofron kështjella brenda një jave, e lëre më një ditë apo pasdite të vetme. Kjo shëtitje, pra, do t’ju çojë nëpër të gjitha vendet më të rëndësishme me interes, duke përmendur gjatë rrugës ato të tjera që mund të dëshironi të eksploroni më në detaje.

Kalaja e Pragës

Shëtitja fillon në portat e Kalasë së Pragës . Merrni tramvajin 22 për në Pražský hrad ose Pohořelec.

Përfundon: në kopshtet jugore të Kalasë së Pragës.

Stacioni më i afërt i metrosë: Malostranská.

Turneu i listuar më poshtë mund të bëhet vetë (turne i drejtuar vetë), ose ne mund të organizojmë për ju një udhërrëfyes profesionist anglishtfolës . Guida turistike madje mund ta përshtatë këtë shëtitje sipas nevojave tuaja të veçanta. Për shembull, rekomandoni një vend për të ndaluar për drekë, duke përfshirë një lundrim në lumë ose udhëtim me tramvaj nëse jeni të lodhur nga ecja, etj. Guida mund t’ju marrë në hotelin tuaj, ose mund të organizoni takime kudo në qytet. Ju lutemi na dërgoni me email të dhënat tuaja për një kuotë çmimi.

Prague Castle Gate1. Ndërsa hyni në portën kryesore të Kështjellës përballë Hradčanské náměstí, kthehuni dhe mrekullohuni me gjigantët prej guri të Ignác František Platzer, të cilët i shoqërojnë me gëzim armiqtë e tyre për vdekje në majë të kësaj hyrjeje. Në këtë oborr të parë, ju gjithashtu keni mundësinë të bëni foton tuaj me një nga rojet me veshje gri që qëndrojnë në të dyja anët e Portës. Ju lutemi bëni çmos për t’i bërë ata të qeshin, por ato janë bërë nga gjëra edhe më të forta se ato në Londër. Këta roje kishin edhe më pak për të buzëqeshur në shekujt e kaluar: ata paguheshin vetëm në strehim dhe dru zjarri.

Guards at Prague Castle2. Diçka tjetër që këta roje kanë të përbashkët me ata në Londër është se ata ndryshojnë në orë. Kjo ceremoni e përpunuar – e prezantuar nga ish-presidenti çek Václav Havel – është zakonisht një grindje turistike. Ju këshillojmë të qëndroni në të majtë të Portës, ku do të keni një pamje më të mirë të procesit dhe nuk do të zhvendoseni në njërën anë si dalja e rojes (ndryshe nga ata turistët më pak të informuar në të djathtë). Koha më e mirë për të parë ndryshimin e rojeve është mesdita kur jepet një interpretim i veçantë muzikor. Më pas, ecni te Porta Matthias e shekullit të 17-të, e projektuar nga italiani Giovanni Maria Filippi dhe e emëruar sipas Perandorit të Shenjtë Romak (një listë e vendeve që ai sundoi shënohet poshtë shenjave të tij perandorake). Porta e Matias qëndroi këtu lirshëm për 150 vjet kur rreth saj u ndërtuan zgjerimet e Maria Theresa.

Spanish Hall at Prague Castle3. Ecni nëpër Portë, në oborrin e dytë, në zemër të një shatërvani të mrekullueshëm prej guri, i përfunduar në 1686. Mund të provoni të uleni në buzë për të pushuar këmbët ose për t’u çlodhur, por kini kujdes nga stafi pedant, i cili i largon turistët çdo disa minuta. Pranë shatërvanit është një nga puset e Kalasë, i kompletuar me mbulesë të ndërlikuar prej hekuri të farkëtuar barok. Furnizimi me ujë i Kalasë dikur besohej se ruhej nga spriti i ujit Pakit, dhe nëse spritet e ujit janë gjëja juaj, merrni parasysh një udhëtim në Operën Shtetërore, e cila shpesh ka shfaqje të Antonín Dvořák. Rusalka , historia e vajzës së një goblini uji që bie në dashuri me një princ njerëzor. Fasadat që ju rrethojnë këtu, dhe në oborrin e mëparshëm, u modifikuan nga arkitekti austriak Nicolò Pacassi. Ishte Picassi ai që mbikëqyri pjesën më të madhe të rindërtimit të Kalasë pasi ajo u dëmtua rëndë gjatë rrethimit dhe pushtimit prusian të 1757. Krahu verior strehon galerinë e fotografive të Pragës dhe Sallën Spanjolle, ku perandori Leopold I thuhet se dikur kishte kryer një gjueti dhe vrasjen e një maceje të egër me fëmijët e tij.

4. Lajmi i mirë është se shumica e atraksioneve në natyrë të Kalasë janë falas. Megjithatë, shumë ambiente të brendshme – dhe Golden Lane , gjithashtu – kërkojnë një tarifë prej 250 CZK. Një biletë më e shtrenjtë përfshin edhe galeritë e artit, por kjo shëtitje e veçantë mund të bëhet me një biletë më të lirë.

Royal Garden Belveder5. Kompleksi i Kalasë ofron shumë diversione për ata që duan të enden. Nëse jeni një nga ajo race, kalimi në anën e majtë të oborrit të dytë do t’ju çojë nëpër urën Prašný dhe në Kopshtet Mbretërore veriore, që përmbajnë një shfaqje të mrekullueshme të shatërvanëve. Shtëpitë verore tani janë shndërruar në galeri arti. Shëtitja jonë vazhdon nëpër kompleksin e Kalasë, duke marrë kalimin lindor nga oborri i dytë dhe duke ju dërguar në pragun e ndërtesës më prestigjioze të Kalasë, Katedrales së Shën Vitusit .

St Vitus Cathedral6. Kjo katedrale katolike romake – e themeluar në vitin 1344 dhe më pas e rindërtuar nga Josef Kranner gjatë mesit të shekullit të 19-të – është një shembull i shkëlqyer i arkitekturës gotike dhe ndërtesa e tretë fetare që ka qëndruar në këtë vend. Më parë, ajo erdhi në një rotonda romane në 925, dhe pas kësaj, bazilika shumë më e madhe e Princit Spytihněv II.

Për shekuj me radhë, Shën Vitus ishte vendi i kurorëzimit dhe varrosjes për mbretërit bohem. Brenda mund të gjendet varri i Shën Wenceslaus (ai i famës së këngës së Krishtlindjes) dhe Gjonit të Nepomuk, i cili u mbyt në Vltava me urdhër të Wenceslaus. Vetë Shën Vitus është Shenjti Mbrojtës i Bohemisë, për të mos përmendur aktorët, humoristët, kërcimtarët dhe epileptikët.

Stained Glass, Vitus CathedralBrendësia e katedrales përfshin disa dritare që të lënë pa frymë, veçanërisht ato në nefin verior të pikturuara nga Alfons Mucha dhe Dritarja e Trëndafilit e Frantisek Kysela, që përshkruajnë skena nga historia biblike e krijimit.

7. Pasi St Vitus ju ka mahnitur ndjeshëm, vazhdoni deri në oborrin e tretë, ku besohet se dikur qëndronte froni i gurtë i Princave Bohemian. Sot, qendrat e saj janë memoriali i Josef Pleçnik për të vdekurit e Luftës së Parë Botërore dhe një statujë hekuri që përshkruan Shën Gjergjin duke vrarë dragoin. Kjo është hedhur në 1373 dhe është statuja më e vjetër e lirë në Bohemi që gjendet jashtë. Oborri është gjithashtu vendi më i mirë për të bërë disa gargoy-spotting; mes atyre që rreshtojnë çatinë e Katedrales, kini kujdes për dragonjtë, akrepat dhe muzikantët.

Vladislav Hall8. Përballë katedrales, në anën lindore të oborrit, u themelua Pallati i Vjetër Mbretëror në shek . Që atëherë, ajo ka pësuar rinovime të panumërta nën kujdesin e shumë perandorëve. Veçoritë e jashtëzakonshme të Pallatit janë Salla e tij Vladislav, e cila priti të gjitha llojet e argëtimeve si ballo, tregje dhe gosti. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Salla është vendi ku u fshehën bizhuteritë e çmuara të kurorës çeke për t’i mbrojtur ato nga bombardimet. Thuhet se çdo mbret i rremë që do të vendosë kurorën e Shën Wenceslas do të vdesë brenda një viti, një mit që u bë edhe më i popullarizuar pasi mbrojtësi nazist Reinhard Heydrich thuhet se e bëri këtë dhe u vra shpejt nga parashutistët çekë. Kohët e fundit, Václav Havel ishte shtrirë këtu në shtet. Shkallët e Kalorësve të Sallës janë quajtur kështu sepse kalorësit mund të hynin në Sallën këtu lart pa zbritur nga kuajt e tyre.

St George Basilica9. Duke dalë nga kjo shkallë dhe poshtë në Sheshin e Shën Gjergjit, tani jeni ballë për ballë me Bazilikën e Shën Gjergjit , që mendohet të jetë kisha e dytë më e vjetër në Pragë. Nëse e keni të vështirë ta besoni këtë, për shkak të fasadës barok të ndërtesës, brendësia e saj e errët romane flet për një histori shumë më të gjatë. Si dhe përmban ekspozita të përhershme të artit, Bazilika gjithashtu organizon koncerte të rregullta muzikore; Akustika e saj e shkëlqyer që garanton performancë të shkëlqyer – rekomandohet nëse mund ta bëni një të tillë.

10. Vazhdoni të kaloni Bazilikën, poshtë Jiřská, ku në të djathtë është Pallati Rosenberg, një vend ku dikur banonin gra fisnike të pangopura dhe të pamartuara. Përpara se të arrini në Pallatin Lobkowicz (e vetmja ndërtesë në pronësi private në kompleksin e Kalasë së Pragës) që vjen në anën tuaj të djathtë, një kthesë majtas të çon në Golden Lane.

Golden Lane11. Ky rresht shumëngjyrësh i shtëpive në miniaturë u ndërtua në fund të shekullit të 16-të në stilin arkitektonik të njohur si ‘Manerizëm’. Ndërsa hyni në Korsinë e Artë, Kulla e Bardhë shfaqet para jush; ky shërbeu si burg për personat fisnikë, përfshirë Katerina Bechynova nga Lazany, e cila është 1534, u la të kalbet këtu pas vrasjes së 14 personave. Një birucë tjetër, Kulla e Daliborit, qëndron në skajin tjetër të korsisë. Edhe pse Golden Lane është prishur disi nga numri i dyqaneve të dhuratave që tani e mbulojnë atë, secila shtëpi mbetet magjepsëse në vetvete. Në shtëpinë blu të nr. 22, Franz Kafka jetoi për një kohë, ndërsa profetesha Madam de Thebes – të cilën Gestapo e vrau për parathënien e nazizmit – dikur banonte nr. 14. Në vitin 1831, pati një shpërthim në një nga këto shtëpi, mbi të cilin zjarrfikësit gjetën trupin e një burri të moshuar që shtrëngonte një copë ari të pastër. Disa besojnë se ai kishte gjetur sekretin e alkimisë dhe vdiq me të.

Supreme Burgrave's House12. Nga Kulla e Daliborit, një vendkalim do t’ju çojë në shtëpinë dhe oborrin e Lartë Burgrave (ky pozicion ishte i rendit më të lartë nën atë të Mbretit). Këtu është një hapësirë e këndshme për të ndaluar për një birrë ose kafe, dhe gjithashtu mund të rivizitoni fëmijërinë tuaj në muzeun e lodrave të pajisura mirë, i cili është veçanërisht krenar për koleksionin e tij të kukullave Barbie. Kurioziteti më i çuditshëm i oborrit është statuja e një djali penisin e të cilit turistët më të rinj pëlqejnë ta fërkojnë për fat të mirë. Duke dalë nga oborri nëpërmjet portës kryesore të tij, kthehuni majtas ku do të zbrisni në portën lindore të Kalasë. Direkt jashtë, kjo është një tjetër pikë e mrekullueshme e favorshme (kjo e mbushur me teleskopë). Sa herë që të jeni gati, vazhdoni poshtë shkallëve, të cilat do t’ju çojnë në stacionet e tramvajit dhe metrosë Malostranská. Sidoqoftë, nëse jeni duke e vizituar në një kohë të vitit kur moti është më i përshtatshëm, kthehuni dhe kaloni nëpër hyrjen e vogël që të çon në Kopshtet Jugore të Kalasë.

South Castle Gardens13. Ky kopsht i vogël por i shkëlqyer me tarraca krenohet me një pavijon rrethor, shatërvan barok, dy obeliskë dhe një tas gjigant, për të mos përmendur pamjet e shumta të çatisë së lashtë të Malá Strana dhe përtej Vltava. Edhe pse daton në shekullin e 16-të, mishërimi aktual i Kopshtit u projektua nga arkitekti Pleçnik në vitet 1920. Çdo ditë në orën 10 të mëngjesit, hapja e Kopshtit lajmërohet nga rojet e Kalasë, të cilët luajnë nga pavioni i saj muzikor Hartig. Ose vazhdoni në hyrjen perëndimore të Kopshtit, duke ju rikthyer në pikën tonë të fillimit, Hradčanské náměstí, ose shkoni përsëri në portën e hyrjes lindore. Zbrisni shkallët e gjata prej guri në rrugën Klárov dhe kthehuni djathtas. Ecni pranë stacionit të metrosë Malostranská dhe përtej urës Mánes dhe do të gjeni veten në Rudolfinum.

Artikuj të Lidhura

Back to top button