Turne nëpër qytet

Mënyra unike për të eksploruar Pragën

Shumica e agjencive të udhëtimit në Pragë punësojnë staf që flet anglisht. Shumë prej tyre janë bërë të aftë në organizimin e udhëtimeve që kanë të bëjnë me sportin, me çdo gjë që ofrohet nga fluturimet piktoreske dhe hedhja me parashutë deri te ngjitja. Pavarësisht nëse zgjidhni një aktivitet me oktan të lartë, të tillë si kërcimi me majë, ose një udhëtim më i qetë me aeroplan piktoresk mbi Pragë, ose ndoshta një aktivitet më tradicional si çiklizmi, kajak, ose turne Segway, do të zbuloni një karakteristikë të veçantë çeke – pjesëmarrësit në përgjithësi përfundojnë në një pijetore lokale, duke u mburrur me tregimet e tyre të aventurës mbi depo birre.

Prague Vintage Cars

Udhëtoni nëpër rrugë me një makinë të cilësisë së mirë

Çfarë mënyrë më të mirë për të eksploruar bukurinë unike të Pragës, të botës së vjetër, sesa në një makinë klasike të cilësisë së mirë të viteve 1920 ose 1930? Një numër në rritje i operatorëve turistikë kanë filluar të ofrojnë turne me makina antike kohët e fundit dhe bukuroshet e vjetra janë tani një pamje e njohur rreth vendeve historike të Pragës. Disa nga operatorët turistikë përfshijnë Pragë Vintage Cars, CityDiscovery dhe Pragë Private Guides. Mund të rezervoni paraprakisht ose të merrni një udhëtim nga Malá Strana në fund të Urës së Karlit. Çmimet variojnë nga 770 CZK në 1900 CZK në varësi të kompanisë, numrit të pasagjerëve dhe kohëzgjatjes së udhëtimit. faqe interneti

Historic TramRrëshqitje nëpër qytet në linjën historike të tramvajit nr. 91

Hyni në një nga tramvajet e famshëm në linjën nr. 91 të Pragës dhe bëni një hap prapa në kohë. Tramvajet kanë qenë pjesë e qytetit që nga koha e karrocave me kuaj, por tramvajet e kuq dallues të Linjës Nr. 91 u tërhoqën nga përdorimi i përgjithshëm në 1974. Tani ato nxirren gjatë fundjavave dhe festave kombëtare midis marsit dhe nëntorit, në mënyrë që të shijoni një udhëtim nostalgjik përgjatë rrugëve të saj me kalldrëm. Kontrolloni faqen e internetit të transportit të qytetit ( www.dpp.cz ) për çmimet e biletave dhe oraret.

Jepni me qira tramvajin tuaj

Udhëtimi me tramvaj në një ditë të mirë është një nga mënyrat më të mira për të parë Pragën. Dhe akoma më unike është të marrësh me qira një tramvaj historik privat me 26 vende. Harrojeni për tramvajet e mbipopulluara të Pragës; do të ketë shumë vend për të gjithë miqtë ose familjen. Nëse pamjet në vetvete nuk do të jenë të mjaftueshme, mund të organizoni edhe një festë atje me pije freskuese dhe argëtuese me një pagesë shtesë. Çmimet fillojnë nga 3800 CZK në orë, dhe udhëtimi mund të fillojë në çdo stacion tramvaji që dëshironi. faqe interneti

Flight over PragueFluturoni nëpër qiell në një aeroplan ose helikopter

Përjetoni bukurinë e Pragës nga ajri në një nga udhëtimet turistike të AeroPrague me aeroplan ose helikopter. Këto fluturime të veçanta mund t’ju çojnë mbi qytet ose mbi Kalanë Karlštejn aty pranë. Të gjitha fluturimet nisen nga një aeroport i vogël në lagjen periferike të Letňany. Kontrolloni faqen e internetit ( www.aeroprague.com ) për detaje.

Udhëtim me helikopter

Udhëtimet me helikopter fillojnë me 20,000 CZK dhe mund të strehojnë deri në pesë pasagjerë. Rezervimet duhet të bëhen shumë më herët; megjithatë, dy ditë përpara shpesh është e mundur. Nga Praga, helikopterët nisen nga Aeroporti i Pragës ose Letňany. www.helikopter.cz

Hot Air BallooningLundroni nëpër ajër në një balonë me ajër të nxehtë

Qoftë duke kërkuar për një shëtitje romantike apo një aventurë në grup, nuk ka asgjë si lundrimi në ajër në një tullumbace me ajër të nxehtë. Sidomos në një ditë me diell, të shohësh fshatin piktoresk çek nga qielli ose çatitë e Pragës është një gjë e domosdoshme. Disa kompani ofrojnë fluturime një-orëshe ose më të gjata që ju çojnë në të gjithë fshatin përreth Pragës, duke përfshirë Kalanë Karlštejn dhe Kalanë Konopiště. Kontrolloni faqet e internetit për çmimet aktuale të biletave.

Letime Balonem

Nisje nga e gjithë Republika Çeke. Çmimet nga 3500 CZK. faqe interneti

Balon Centrum

Një tullumbace me ajër të nxehtë mbi qendrën historike të Pragës është ngjitur në një kabllo fikse – kështu që nuk keni nevojë të shqetësoheni nëse do të largoheni. Ajo ngrihet 80 metra (rreth 265 ft.) mbi Urën e Karlit, duke ofruar një pamje të mahnitshme panoramike të Pragës. faqe interneti

Balon CZ

niset nga kështjella Konopiště dhe fluturimi do t’ju çojë në zonën e bukur të Bohemisë jugore për rreth një orë. faqe interneti

Bungee Jumps

Bungee Jumps PragueKopjoni njerëzit vendas dhe provoni të hidheni nga një urë… Gjatë gjithë verës, KI Bungee Jump ( www.bungee.cz ) ju lejon të bëni pikërisht këtë: nga qershori deri në shtator (megjithëse, vetëm në fundjavë), ka seanca të shpeshta rënieje nga Zvikovské podhradí, e cila është një urë që qëndron lart mbi Vltava. Çmimet janë rreth 900 CZK deri në 1000 CZK për çdo kërcim dhe sigurohuni që të rezervoni paraprakisht. KI Bungee ofron gjithashtu aktivitete me adrenalinë më të ulët si rafting, kajak dhe aktivitete për ndërtimin e ekipit për deri në tridhjetë persona në të njëjtën kohë, si dhe ecje mbi thëngjij të nxehtë. Ky aktivitet i përmendur së fundi mund të ishte frymëzuar nga TV çek, ku disa reality show kanë shfaqur konkurrentë me pamje të bukur që e shtyjnë veten në kufijtë e tyre për të mposhtur frikën e tyre më të thellë.

Zhytje në qiell

Sky Dive PragueTendenca aktuale me parashutë është që klientët të lidhen me një instruktor për të përjetuar rënie të lirë në kërcimin e tyre fillestar pa pasur nevojë t’i nënshtrohen regjimit normal të stërvitjes së kërcimit në linjë. Skyservice dhe Paraškola Impact ofrojnë këtë shërbim, dhe stafi madje do të filmojë emocionet tuaja si kujtim. Fatkeqësisht, rënia e lirë lejohet vetëm jashtë Pragës, megjithëse organizatorët do të marrin klientët dhe do t’i transportojnë ata në aeroportin e vogël aty pranë në periferi të Pragës.

Ndikimi i Parashkollës

Dolní Twelve, Nusle, Prague Four ( www.paraskolaimpact.cz ). Çmimet: Kursi bazë 2000 CZK. Kërcimet në të njëjtën kohë 3500 CZK. Kërcim dhe video 5100 CZK. Përkundër emrit të tij për keqardhje, Impact është një shkollë me reputacion parashutizmi që ofron kurse të avancuara dhe bazë dhe kërcime të dyfishta (që nuk kërkojnë asnjë trajnim).

Skyservice

Kunětická Two, Nové Město, Prague Two ( www.skyservice.cz ). Çmimet: Kursi bazë 2000 CZK. Kërcimet në të njëjtën kohë 3800 CZK. Hedhja me parashutë nuk lejohet në Qytetin e Ri: Lista e mësipërme lidhet me zyrën e një kompanie me bazë në Pragë, e cila organizon kërcime në aeroport në Prostějov ose Příbram.

Turne të tjera të veçanta për ndonjë gjë

Ekoexpres

www.ekoexpres.cz ; treni eko, niset nga Sheshi i Qytetit të Vjetër (Mars-Nëntor).

Ebike Tours Pragë

www.ebikeprague.com ; turne të drejtuara me biçikletë elektrike.

Ekoturet

www.ecotours.cz ; turne udhërrëfyese në biçikleta elektrike, biçikleta dhe Segways.

Prague Sightseeing Train

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button