Transporti

Mënyrat më të mira për të arritur nga aeroporti i Pragës në qendrën e qytetit

Nëse po zbarkoni në aeroportin Vaclav Havel të Pragës dhe nuk jeni të sigurt për mënyrën ideale për të hyrë në qendër të qytetit, ne kemi bashkuar të gjitha alternativat e pranueshme dhe rekomandimet tona. Praga është e famshme për shoferët e saj të dyshimtë të taksisë dhe ka transport të mirë publik dhe disa kompani fantastike private të transportit. Me këshillën tonë, transporti nga aeroporti nuk do të jetë stresues.

Aeroporti i Pragës ndodhet rreth 17 kilometra nga qendra e qytetit. Duhen rreth 25 deri në 30 minuta për të arritur atje kur nuk ka trafik. Nëse udhëtoni më tej dhe udhëtoni në trafik, udhëtimi mund të zgjasë deri në 60 minuta. Orët e pikut janë zakonisht gjatë ditëve të punës në mëngjes nga ora 7 e mëngjesit deri në 10 të mëngjesit dhe pasdite vonë nga ora 16:00 deri në 19:00. Gjatë atyre orëve të pikut, është mirë të shtoni 20 minuta në kohën tuaj të udhëtimit.

Nga të gjitha opsionet, ne gjithashtu nuk ju rekomandojmë të merrni një taksi aeroporti publik sepse mund të merrni një shërbim shumë më të mirë me një transfertë private ose Uber Black për të njëjtin çmim dhe madje shumë shpesh shumë më të ulët.

Private Transfers

Transfertat e Aeroportit të Pragës përqendrohen në transportet private në aeroport, dhe të gjithë drejtuesit e tyre janë të zgjedhur me dorë dhe të trajnuar mirë. Për një çmim pak më të ulët se një taksi aeroporti, 22 €, ju do të merrni një shofer privat, profesionist me anglisht të shkëlqyer dhe njohuri të Pragës. Shoferi do t’ju presë gjithashtu me një shenjë mirëseardhjeje në hollin e terminalit deri në 60 minuta pa pagesë shtesë. Nëse fluturimi vonohet ose mbërrin herët, shoferi juaj do të monitorojë orarin e fluturimit dhe do të menaxhojë marrjen në përputhje me rrethanat. Gjëja më e mirë është që ju do të zbarkoni dhe do të shkoni menjëherë pa pritur pasi makina juaj është gjithmonë gati. Shërbimi ka vlerësime të shkëlqyera. Vetëm Google ‘Transfertat e Aeroportit të Pragës sro’.

UBER or Bolt

Opsioni i dytë i rekomanduar është marrja e një Uber ose Bolt . Uber është tani një shërbim i besueshëm që po bëhet shumë më popullor se taksitë e rregullt. Drejtuesit e Uber zakonisht presin në një distancë prej 5 minutash nga aeroporti, kështu që kohët e pritjes janë të shkurtra. Por gjatë kohës së pikut, mund të duhen deri në 15 minuta para se të mbërrijë një makinë. Kostoja me UberX është vetëm rreth 15 €. Për UberX, ju caktohen makina kompakte kryesisht më të vogla, të cilat janë të mira për maksimum. Katër udhëtarë me dy çanta (për rehati me çanta rekomandohet vetëm për dy udhëtarë). Për Uber Select, ju merrni makina të zakonshme më të mëdha, më të mira për katër pasagjerë me tre çanta, dhe çmimi është pak më i lartë se Uber X. Uber Black është për udhëtime luksoze me një shofer profesionist, ku ju caktohen makina si Audi A6 ose Mercedes E-class për një çmim prej përafërsisht. 35 €. Disavantazhi i përdorimit të Uber ose Bolt në krahasim me Transfertat e Aeroportit të Pragës është që ju duhet të prisni makinën tuaj dhe ndonjëherë ta ndiqni atë në parking. Është e rëndësishme të theksohet se cilësia e shoferit dhe modelet e automjeteve ndryshojnë ndjeshëm. Megjithatë, rreziku më i lartë është se çmimet mund të rriten gjatë orëve të pikut dhe ndonjëherë do të përfundoni duke paguar më shumë për një makinë të vjetër e të vogël në krahasim me taksinë klasike. Bolt ofron çmime të ngjashme me Uber, por vetëm dy lloje makinash: Bolt dhe Comfort. Çmimet dhe makinat janë shumë të ngjashme me UBER. Shumica e drejtuesve punojnë për të dy aplikacionet.

Public Transport

Nëse kursimi i parave është i rëndësishëm dhe koha e udhëtimit dhe komoditeti nuk janë prioritetet kryesore, opsioni më i lirë për të marrë nga Aeroporti i Pragës është me transport publik , i cili është shumë me kosto efektive dhe i lehtë për t’u përdorur. Stacionet e autobusëve janë përpara çdo terminali (ndiqni tabelat e autobusëve). Një biletë e vetme e vlefshme për 90 minuta kushton 32 CZK (rreth 1,30 €) dhe është e transferueshme – që do të thotë se mund ta përdorni për autobus, tramvaj ose metro. Nëse mbani çanta më të mëdha si valixhe, mund t’ju duhet një biletë shtesë, e cila kushton gjysmën e çmimit të biletës suaj të zakonshme, 16 CZK. Më i përshtatshëm është autobusi nr. 119, e cila përfundon në Nádraží Veleslavín dhe prej andej mund të transferoheni në linjën A të metrosë, në drejtim të Depo Hostivař. Sipas adresës ku duhet të shkoni, mund të vazhdoni në qendër të qytetit dhe të zbrisni ose në Malostranská (Qyteti i Vogël), Staroměstská (Qyteti i Vjetër) ose Můstek (Qyteti i Ri). Autobusi shkon në intervale çdo 6 deri në 8 minuta dhe funksionon nga 4:23 e mëngjesit deri në 23:42 çdo ditë. Një tjetër mundësi është të merrni autobusin nr. 100, që shkon në Zlíčín (linja B e metrosë), ose autobusi numër 191, i cili shkon direkt në Anděl në rrethin Smíchov.

Ekziston edhe një autobus AE (Airport Express) që lidh aeroportin dhe stacionin kryesor të trenit në vetëm 35 minuta. Stacioni i autobusit është në parkingun përballë Terminalit 1. Nëse mbërrini në Terminalin 2, duhet të ecni rreth 5 deri në 7 minuta deri në Terminalin 1. Biletat kushtojnë 60 CZK (rreth 2,50 €). Autobusi AE operon çdo ditë në intervale 15-30 minuta nga 5:30 e mëngjesit deri në 22:00. Ju mund ta përdorni këtë autobus edhe nëse nuk jeni duke u lidhur me trenin dhe të transferoheni në metro (linja C). Stacioni i trenit nuk është larg nga Sheshi Wenceslas, dhe mund të konsideroni edhe 10 deri në 12 minuta në këmbë.

Shuttle Bus

Një kompromis i mirë midis transportit publik të lirë dhe një makine private mund të jetë një autobus i përbashkët . Kushton vetëm 12 € për person (19 € për një grup prej 2 personash) dhe do t’ju çojë nga aeroporti direkt në adresën e hotelit ose apartamentit tuaj. Por nëse po udhëtoni me më shumë se 2 individë, ndoshta nuk do të kurseni shumë dhe një taksi ose Uber mund të përfaqësojnë vlerë më të mirë. Ekziston edhe një version më i lirë i këtij autobusi që kushton vetëm 5,50 € për person, por shkon vetëm në qendër të qytetit (Narodní třída). Dy anijet janë shumë komode, zakonisht një minibus Mercedes Benz me ajër të kondicionuar dhe sedilje të rehatshme. Udhëtimi zgjat nga 30 deri në 60 minuta në varësi të trafikut dhe numrit të ndalesave.

Car Rental

Nëse planifikoni të merrni me qira një makinë për qëndrimin tuaj në Pragë, ka kuptim të organizoni një qira në Aeroportin e Pragës. Përballë Terminalit 1, ngjitur me hotelin Marriot, do të gjeni ndërtesën P COMFORT me kompani të ndryshme me qira si Sixt, Hertz, Avis Car Rental dhe Budget Car Rental, së bashku me disa lokale si Dvořák Rent a Car ose Czechocar Car Rental. Zyrat janë të hapura nga ora 8:00 deri në 22:00. Ky opsion ka kuptim vetëm nëse planifikoni të përdorni një makinë për vozitje jashtë Pragës; përndryshe, për shkak të kufizimeve të parkimit në qendër të qytetit dhe shpesh trafikut, nuk ka shumë kuptim.

Regiojet Bus

Autobusët e verdhë Regiojet kanë një ndalesë në Terminalin 1. Ato ofrojnë rrugë midis aeroportit dhe ndalesës Hradčanská në Pragë 6. Për shkak të intervaleve 1-orëshe nuk janë opsionet më të mira për t’u lidhur me qendrën e qytetit, por ato janë të dobishme nëse po udhëtoni në qytete të tjera nga Aeroporti i Pragës.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button