Këshilla/Këshilla

Arsyet për të vizituar Pragën në verë

Nuk mund të gaboni duke vizituar Pragën gjatë verës, veçanërisht nëse ju pëlqen të jeni rreth njerëzve – shumë e shumë njerëz. Ura e Charles në verë është një mulli mishi – një mori njerëzish që hyjnë në urë në të dy skajet shtypen dhe bluhen së bashku në qendër të saj. Të gjitha rrugët e vogla të ngushta janë fryrë në qepje. Do të shihni të gjitha llojet e njerëzve zbavitës nga e gjithë bota që ecin me harta në fytyrat e tyre dhe kamera mbi supe. Shumica prej tyre janë në humor të mirë dhe të lumtur që janë aty ku janë.

Kështjellat dhe kishat e vjetra ofrojnë një pushim të freskët nga dielli i nxehtë. Në të gjithë qytetin ka stola për t’u ulur dhe për të parë njerëzit që kalojnë pranë. Ka lëndina, parqe dhe madje edhe Kopshti i Mbretit ku mund të shtriheni dhe të pushoni këmbët tuaja të lodhura nga kalldrëmi. Nuk ka asgjë më të mirë në një ditë vere sesa të ecësh lart kodrës së vogël drejt kështjellës, të gjesh një copë bari, të shtrihesh me krahët pas kokës dhe të shijosh një pamje të plotë të qytetit.

Dhe mos harroni birrën. Krahasuar me shumicën e birrës në mbarë botën, e cila është shumë e gazuar, birra çeke nuk është kështu, kështu që ulet pa probleme. Me pak djersë në ballë, asgjë nuk ju bën të ndiheni më mirë sesa të mbani një gotë të ftohtë në dorë dhe ta lini birrën të rrjedhë mbi qiellzën tuaj dhe poshtë tubit për të ftohur të brendshmet. Uluni duarkryq, lëreni diellin të bjerë, dëgjoni muzikë, lëreni mendjen të endet dhe merrni një Pilsner. Praga në verë nuk mund të mposhtet.

Ka shfaqje muzikore, shfaqje operash, festivale, shëtitje me varka lumore, plazhe në lumë, kopshte dhe oborre restorantesh gjatë gjithë verës. Është një festë mes ndërtesave antike që kanë festuar verën shumë e shumë herë më parë.

Artikuj të Lidhura

Back to top button