Aktivitetet

Pishina në Pragë

Një formë tjetër e rekreacionit në ujë është noti, një sport që fëmijët dhe të rriturit e shijojnë në të gjithë botën. Në muajt e verës, noti është zgjidhja perfekte për t’u freskuar në një ditë të nxehtë. Ndërsa noti lidhet kryesisht me trupat ujorë natyrorë si liqenet, lumenjtë dhe oqeanet, pishinat ju lejojnë gjithashtu të kënaqeni me një hobi argëtues dhe të shëndetshëm. Në dimër, pishinat e brendshme ndjehen si një bekim në Pragë. Edhe me të ftohtin e padurueshëm jashtë, ju ende mund të notoni brenda. Meqenëse qyteti përjeton zgjerime të shpejta, nuk është e vështirë të gjesh një pishinë. Shumica janë vendosur brenda qendrave komerciale argëtuese. Pikat e notit shpesh janë të pajisura me sauna dhe kabina masazhi. Pishinat në Pragë janë të hapura gjatë gjithë ditës, çdo ditë, përveç festave kombëtare. Shumica ofrojnë lehtësira të shkëlqyera për fëmijët si pishina të cekëta, pajisje noti, instruktorë dhe mësime noti. Rastësisht, Republika Çeke është një vend pa dalje në det, që do të thotë se daljet natyrore të ujit si detet dhe oqeanet janë inekzistente. Ndërsa ka shumë lumenj dhe liqene për t’u vizituar, banorët e qyteteve si Praga shpesh duhet të përdorin pishina dhe ujë për të shuar etjen e tyre për rekreacion me ujë. Për t’i shpëtuar ndjenjës së kurthit dhe klaustrofobisë, Praga ofron pishina të shumta të brendshme dhe të jashtme dhe parqe ujore për t’u dhënë njerëzve mundësinë të kënaqen me sportet ujore apo edhe të ndjejnë lirinë e notimit në pishina të qeta me ujë.

Stadiumi i notit Podolí

Podolská 74, Pragë 4 – Podolí; www.pspodoli.cz

Stadiumi më i njohur i notit i Pragës hapi dyert e tij në vitin 1965. Falë dy pishinave 50 metra, është një vend i preferuar edhe për notarët profesionistë.

Kompleksi i Pishinave është i hapur gjatë gjithë vitit, por një nga pishinat e jashtme mbyllet gjatë muajve të dimrit. Pishina tjetër më e vogël e jashtme, e cila nxehet në dimër, është e aksesueshme për vizitorët gjatë gjithë vitit. Mund të jetë shumë i mbushur me njerëz gjatë muajve të verës, veçanërisht në fundjavat e nxehta me diell, kur vendasit në kërkim të arratisjes shkojnë drejt këtij kompleksi të preferuar noti.

Përveç objekteve të notit, ka edhe një palestër, një sauna, një kafene dhe një restorant që shërben ushqim bazë dhe ushqime.

Informacion: një pishinë të brendshme 50 m, pishina të jashtme 50 dhe 33 metra, një pishinë për fëmijë, rrëshqitje, sauna, dhomë me diell, palestër.

Pishina AXA

Na Poříčí 40, Pragë 1 – Nové Město; www.bazenaxa.cz

Pishina është pjesë e kompleksit AXA Spa, tradita e të cilit shkon në vitet 1930. Do ta gjeni pikërisht në zemër të qytetit.

Informacion: një pishinë 25 m, sauna, dhomë me avull, pishinë relaksimi dhe ftohjeje, ambiente masazhi.

Qendra sportive YMCA

Na Poříčí 12, Pragë 1 – Nové Město; www.scymca.cz

Jo shumë larg AXA Spa është një tjetër pishinë e brendshme, si pjesë e një qendre më të madhe sportive. Është veçanërisht i preferuar në mesin e studentëve, falë tarifës tërheqëse të hyrjes.

Informacion: një pishinë 25 m, gjimnastikë akua, palestër, sauna, dhomë me diell, pistë vrapimi…

Qendra sportive Olšanka

Táboritská 1000/23, Pragë 3 – Žižkov; www.hotelolsanka.cz/sport

Qendra sportive është pjesë e kompleksit hotelier Olšanka. Këtu do të gjeni më shumë se 10 objekte sportive për publikun e gjerë nën një çati.

Informacion: një pishinë 25 m, sauna, dhoma masazhi, gjimnastikë uji, badminton shtëpie, pingpong.

Klubi sportiv “Motorlet Prague”.

Radlická 105, Pragë 5 – Radlice; www.sk-motorlet.cz

Një pishinë dhe një kompleks sportiv me shumë qëllime, i vendosur pikërisht pranë stacionit të Metro B – Radlická. I gjithë kompleksi është i vendosur në një gjelbërim të këndshëm.

Informacion: një pishinë 25 m, një pishinë të jashtme çelik inox 13 × 7 m, kopsht i madh veror, sauna, vorbull, sallë shtëpie (badminton, volejboll, basketboll, futboll me pesë palë, futnet).

Qendra sportive Hotel Duo

Teplická 492, Pragë 9 – Střížkov www.janhotels.cz/duo-hotel-praha-sport-relax

Një pishinë e brendshme e nxehtë është e hapur për mysafirët e hotelit dhe publikun e gjerë.

Informacion: pishinë 20 m, palestër, sauna, dhoma masazhi, qendër bowling.

Qendra e notit dhe sportit Hloubětín

Hloubětínská 80, Pragë 9 – Hloubětín; www.bazenhloubetin.eu

E vetmja pishinë e Pragës me ujë të kripur (0,5 %), e cila ka veti gjallëruese, është natyralisht antiseptike dhe nuk shkakton inflamacion të syve.

Informacion: dy pishina të brendshme (25 m dhe 15 m), një e jashtme (12 m), banjë me avull, sauna, qendër fitnesi, qendër trajnimi për aqua belle dhe zhytës, fusha tenisi.

Sokol Královské Vinohrady

Pragë 2, Polská ul. (në Riegrovy sady)

Shijoni ambientet e notit në Sokol me ujë të pastër me një sistem Ecoline pa klor. Pishina është e mbyllur gjatë korrikut dhe gushtit.

Stadiumi i notit Slavia

Vladivostcká 10, Pragë 10 – Vršovice; www.psslavia.cz

Një kompleks sportiv me pishina të brendshme dhe të jashtme dhe opsione të tjera sportive.

Informacion: një pishinë 25 m (të brendshme), 50 m pishinë (të jashtme), pishinë për fëmijë, kurse trajnimi për not dhe zhytje, një zonë e madhe për banja dielli, fushë volejbolli në plazh.

Relax Center Homolka

Nemocnice Na Homolce, Roentgenova 2/37, 150 30 Praha 5; www.centrumhomolka.cz

Informacion: Pishinë 25 m, sauna, palestër, klasa noti, mësim aqua aerobic.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button