Kulturë/Argëtim

Këngëtarë dhe kompozitorë të famshëm çekë

Ema Destinnová (1878 – 1930)

Këngëtarja çeke e operës me famë botërore, e cila festoi sukses të konsiderueshëm si ylli i operës së shtetit të Berlinit dhe Covent Garden i Londrës. Në Metropolitan Opera të Nju Jorkut, ajo shkëlqeu përkrah Enrico Caruso-s si partnerja e tij në këngë.

Antonín Dvořák (1841 – 1904 Pragë)

Një nga personalitetet më të respektuara dhe më të luajtura në botën e kompozitorëve çekë. Ai kompozoi simfoni, kompozime instrumentale dhe opera. Karriera e tij mori një dimension të ri kur ai u bë drejtor i Konservatorit Kombëtar të SHBA në Nju Jork në 1892. Simfonia e Botës së Re të Dvořák ishte muzika e parë që dëgjuan astronautët amerikanë pas uljes në Hënë në vitin 1969.

Zdeněk Fibich (1850 – 1900)

Autor i operave, cikleve të pianos, melodramave dhe simfonive, ai shërbeu si këshilltar dramatik operistik i Teatrit Kombëtar në Pragë. Ai është me famë botërore për këngën e tij Poem, e cila është pjesë e poemës simfonike V podvečer (Në muzg).

Leoš Janáček (1854 – 1928)

Një nga kompozitorët çekë më të respektuar dhe kompozitor i disa operave, nga të cilat Její pastorkyňa (Njerka e saj, e njohur zakonisht si Jenufa) dhe Lašské Tance (Vallet Lachiane) është bërë me famë botërore. Dirigjent, organist dhe kompozitor, i frymëzuar nga këngët popullore moraviane, temat e të cilave pasqyrohen në punën e tij.

Jaroslav Ježek (1906-1942)

Kompozitor dhe pianist çek, autor i këngës së famshme “Bugatti Step”. Këngët dhe vallet e tij xhaz për shfaqjet e revistës së Voskovec dhe Werich, të luajtura në Teatrin e Çliruar, janë të famshme dhe luhen edhe sot. Vdiq para kohe në mërgim në Amerikë.

Gustav Mahler (1860-1911)

Një shkrimtar muzikor hebre çek nga Jihlava ishte pionier i muzikës atonale. Veprat e tij kryesore ishin Simfonia numër një: Kënga e tokës dhe Titan, të dyja të bazuara në zhurmat e fushave dhe pyjeve Moraviane.

Hans Krása (1899 – 1944)

Kantautor hebre gjerman dhe me origjinë nga Praga, student i Alexander Zemlinský, dhe opera dhe shoqërues vokal për Teatrin Gjerman në Pragë. Në vitin 1942, ai u dëbua në kampin e përqendrimit Terezín, ku organizoi ngjarje kulturore dhe shkroi operën për fëmijë Brundibár. Në fund të vitit 1944, ai u transportua nga Terezín në Auschwitz, nga ku nuk u kthye më.

Bohuslav Martinů (1890 – 1959)

Kompozitor çek me famë botërore, i ndikuar nga impresionizmi dhe xhazi. Pas studimeve në Konservatorin e Pragës, ai punoi si violinist në Filarmoninë Çeke. Veprat e tij përfshijnë operën Julietta, Pasioni grek, baletin Špalíček (Libri i kapitullit) dhe ciklin Hapja e burimeve, nga viti 1955.

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)

Ndoshta kompozitori më i famshëm i të gjitha kohërave dhe një pianist i shkëlqyer që kompozoi që në fëmijërinë e hershme. Autor i operave, simfonive dhe muzikës së dhomës, ai vizitoi Pragën disa herë. Pikërisht këtu u shfaqën premierë dy nga operat e tij më të njohura: Don Giovanni (1787) dhe La Clemenza di Tito (1791).

Karel Reiner (1910 – 1979)

Kompozitor dhe pianist hebre. I internuar gjatë Luftës së Dytë Botërore në Terezín, ku mori pjesë aktive në jetën kulturore në geto. Kompozitor i një game të gjerë kompozimesh, ai i mbijetoi disa kampeve të përqendrimit dhe një marshimi vdekjeje.

Bedřich Smetana (1824 – 1884)

Smetana është kompozitori i dytë çek më i famshëm pas Antonín Dvořák. Ai shkroi veprat e tij më të rëndësishme pasi ishte i shurdhër. Ai kompozoi ciklin simfonik me famë botërore Má vlast (Vendi im) dhe operën Nusja e shkëmbyer dhe ishte pjesëmarrës aktiv në krijimin e identitetit kombëtar çek.

Alexander Zemlinský (1871 – 1942)

Kompozitor dhe dirigjent hebre austriak, i cili kaloi disa vite si drejtues i Teatrit të Ri Gjerman (Operës Shtetërore) në Pragë dhe ishte dirigjent i ftuar i Filarmonisë Çeke. Ai kompozoi disa opera, kuartet harqesh dhe muzikë të tjera dhome. Në vitin 1938, ai emigroi në SHBA për t’u shpëtuar nazistëve.

Artikuj të Lidhura

Back to top button