Ngjarje vjetore kulturore

Në Pragë, disa ngjarje apo festivale kulturore po zhvillohen në çdo kohë të vitit. Më poshtë është lista jonë e ngjarjeve dhe festivaleve më të njohura vjetore të Pragës. Datat dhe orët mund të ndryshojnë, prandaj sigurohuni që të kontrolloni paraprakisht me Zyrën e Turizmit të Pragës.

janar

Dita e Vitit te Ri

1 janar

Në këtë festë publike, një shfaqje fishekzjarre gjysmë ore fillon në orën 18:00 në Letná. Për pamjet më të mira, drejtohuni drejt bregut të lumit. Lexo më shumë

Festivali i Muzikës Dimërore në Pragë

Në fillim të janarit

Një festival vjetor i operës, baletit dhe muzikës klasike filloi ndërsa vendi ishte nën komunizëm në 1972. Zakonisht fillon në javën e parë të janarit dhe mbahet në vende të ndryshme, duke përfshirë Teatrin Kombëtar të Pragës, Teatrin Estates dhe Rudolfinum.

Ditët e Filmit Europian

Nga fundi i janarit deri në fillim të shkurtit

Duke filluar nga fundi i janarit, ky festival nxjerr në pah rreth 30 filma të ndryshëm evropianë në kinema të ndryshme në qendër të qytetit. Ju madje mund të takoni disa nga yjet, regjisorët dhe producentët (vende të ndryshme; faqe interneti )

shkurt

Masopust

Një javë para të mërkurës së hirit

Mishërimi lokal i Mardi Gras (Masopust është çekisht për “meat-fast”) i nxjerr të gjithë në rrugë për një festë. Versioni i Pragës përfshin parada me kostume të përpunuara të punuara me dorë dhe pjekje derri, shfaqje teatrale dhe aktivitete familjare. Ngjarjet zhvillohen në rrethe të ndryshme të Pragës ( website ).

Panairi i Shën Mateut (Matějská pouť)

Fundi i shkurtit-prillit

Panairi fillon ose në fund të shkurtit ose në fillim të marsit dhe zgjat deri në fund të prillit.

Panairi i Shën Mateut, i njohur si Matějská pouť për vendasit, është një traditë çeke e nderuar me kohë që është një ngjarje vërtet argëtuese dhe miqësore për familjen. Festivali më i hershëm i regjistruar filloi mbi 410 vjet më parë. Ka rreth 130 atraksione në mjediset e ekspozitës, duke përfshirë trole, shtëpi tmerri, karusele, ujëvara, makina të realitetit virtual, topa, një botë uji dhe një rrotë Ferris (Holešovice; website ).

mars/prill

Tregjet e Pashkëve

Mars deri në Prill, në varësi të datave të festave të Pashkëve

Disa javë përpara Pashkëve, Sheshi i Qytetit të Vjetër dhe Praga e tjera lindin një jetë shumëngjyrëshe me tezga të shpërndara me vezë të Pashkëve të punuara me dorë, lodra prej druri dhe ushqime tradicionale. Lexo më shumë

Nata e shtrigave

30 prill

Në këtë festë të lashtë popullore, ndezen zjarre dhe figurat digjen në një ritual të gjallë që feston fundin e dimrit dhe lindjen e re të pranverës. Këto festivale gjenden kryesisht në fshat, por ngjarjet vazhdojnë në shumë parqe të Pragës, ndërsa më i famshmi është në kodrën Petřín.

Mund

Maratona e Pragës

Në mes të majit

Bashkohuni me 20,000 vrapuesit e tjerë në mbarë botën në këtë maratonë ndërkombëtare, e cila fillon dhe përfundon në qendrën historike. E gjithë Maratona e Pragës Volkswagen është 42 km e gjatë (me një kufi prej shtatë orësh), por ju mund të shkoni për opsionin më të shkurtër, gjysmëmaratonën e Hervis Pragës e cila është 21 km (me një kufi prej tre orësh). faqe interneti ; Lexo më shumë

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës Pranverë i Pragës

maj deri në fillim të qershorit

Për tre javë, kjo është një seri e famshme e muzikës klasike dhe shfaqjeve të vallëzimit në kisha, pallate dhe salla koncertesh, duke tërhequr mijëra vizitorë çdo vit. Shijoni simfonitë, operat dhe muzikën e dhomës së klasit të parë nga artistë të talentuar ( uebsajti ).

Festivali çek i birrës

Mesi i majit deri në fillim të qershorit

Fabrikat e birrës nga e gjithë Republika Çeke prezantojnë lëngun e tyre të artë vendas në këtë eventin më të madh gastronomik në Republikën Çeke. Prisni ulje në sallën e birrës në tenda të mëdha, muzikë live dhe ushqime të padëshiruara çeke (Qendra e ekspozitës Letňany; faqe interneti ).

Komploti i Mezi (Mes gardheve)

Ky është një festival muzikor dhe teatri që mbahet në ambientet e një spitali psikiatrik. Shumë akte të famshme çeke dhe trupa teatrore rezultojnë të rrisin ndërgjegjësimin për sëmundjet mendore ( faqe interneti ).

Festivali i Ushqimit në Pragë

Fundjavën e kaluar në maj

Ky festival tre-ditor, i drejtuar nga autorët e respektuar të një guida lokale restorantesh, prezanton kuzhinat e ndryshme të Pragës përmes ofertave të më shumë se 30 restoranteve më të mira të vendit (Kopshti Mbretëror i Kalasë së Pragës; faqe interneti ).

qershor

Festivali Fringe i Pragës

fillim qershori

Bazuar në Festivalin e famshëm të Edinburgh Fringe, ky festival dhjetëditor i teatrit dhe komedisë sjell shfaqje inovative dhe eksperimentale në ambiente intime, të pazakonta rreth Pragës, me një formacion interesant amatorësh dhe profesionistësh që ndryshon çdo vit (vende të ndryshme; faqe interneti ) .

Ishujt e Bashkuar të Pragës

Fundi i qershorit

Në qershor, një festival që nxjerr në pah zhanre të ndryshme muzikore zhvillohet në vende të ndryshme për disa ditë. Prisni stendat e birrës dhe koncertet në buzë të lumit Vltava ( website ).

Tanec Praha

Javën e kaluar në qershor

Ky festival ndërkombëtar i kërcimit bashkëkohor nxjerr në pah talentet më të mira vendase dhe ndërkombëtare. Ky festival është tani një nga më të suksesshmit në Pragë (vende të ndryshme; faqe interneti ).

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Karlovy Vary

Fundi i qershorit – java e parë e korrikut

Dashamirët e kinemasë nga e gjithë bota gjejnë rrugën për në qytetin perëndimor të banjës së Bohemisë, Karlovy Vary për këtë version të një festivali filmi të ngjashëm me Kanën (vende të ndryshme; faqe interneti ).

Proms në Pragë

Fundi i qershorit – fundi i korrikut

Frymëzuar nga BBC Proms në Londër, Prague Proms bashkon simfoninë në të gjitha format e saj. Një pikë kryesore është ngjarja Hollywood Nights, e cila tregon rolin e muzikës në realizimin e një filmi. Festivali është i lidhur me Orkestrën Simfonike Kombëtare Çeke (vende të ndryshme; faqe interneti ).

korrik

Bohemia Jazz Fest

Mesi i korrikut

Yjet e skenës evropiane të xhazit mblidhen në Pragë në korrik, duke ngjallur ambiente si Sheshi i Qytetit të Vjetër për koncerte gjatë natës (vende të ndryshme; faqe interneti ).

Festimet verore të muzikës së hershme

Fundi i korrikut – fillimi i gushtit

Kjo seri koncertesh të jashtëzakonshme fokusohet në stilet e muzikës gjatë historisë në tokat çeke; ajo bashkon muzikën me vendet historike (vende të ndryshme; faqe interneti ).

gusht/shtator

Festivali i Verdit

gusht

Duke festuar kompozitorin italian të viteve 19, Guiseppe Verdi, ky festival njëmujor hap sezonin e operës çdo vit me një seri operash më të dashura të Verdit. Festivali ofron një shans për të parë prodhime të jashtëzakonshme jashtë sezonit kryesor të operës (Opera Shtetërore e Pragës, faqe interneti ).

Vinobraní

fillim shtatori

Gjatë gjithë shtatorit, qytetet e verërave të Moravisë së Jugut festojnë vjeljen e rrushit. Dyqanet e verërave qëndrojnë të hapura vonë, duke derdhur burčák (verën e re), të shoqëruar me këngë dhe valle ( website ).

Festivali i Pragës në Dvořák

Në fillim – fundi i shtatorit

Gjatë disa javëve, Rudolfinum pret një seri koncertesh për nder të kompozitorit çek Antonín Dvořák. Përfshihen gjithashtu vepra nga Mozart, Schubert dhe Strauss ( website ).

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës Vjeshtë i Pragës (Strings of Autumn)

Mesi i shtatorit deri në mes të tetorit

Një nga faturimet kryesore të Evropës, Vjeshta e Pragës mirëpret dirigjentë nga e gjithë bota për të luajtur me Filarmoninë dhe Orkestrën Simfonike të Pragës (Rudlfinum; website ).

tetor

Festivali Ndërkombëtar i Xhazit në Pragë

Mesi i tetorit deri në mes të nëntorit

Me një traditë prej më shumë se 30 vitesh, ky festival përmban gjithçka, nga të mëdhenjtë e xhazit deri te grupet e mëdha. Ju mund të shihni shfaqje nga legjendat e xhazit në mbarë botën, me shumë yje vendas në mes. Festivali mbahet në disa vende në të gjithë Pragën, por më së shumti në Lucerna Music Bar (vende të ndryshme; faqe interneti ).

Nëntor/Dhjetor

Foto e shtypit çek

Nëntor deri në Janar

Një koleksion mbresëlënës fotografish të vlerësuara me çmime shfaqet në këtë ekspozitë falas. Punimet ilustrojnë dokumentacionin më prekës të vitit të kaluar të ngjarjeve globale dhe lokale, si dhe arritjet e mëdha artistike në median fotografike (Old Town Hall; website ).

Mbrëmja e Shën Nikollës

5 dhjetor

Njerëzit enden nëpër rrugë në grupe prej tre vetash të veshur si Shën Nikolla, një engjëll dhe një djall, që simbolizon rrëfimin, shpërblimin dhe ndëshkimin. Lexo më shumë

Tregjet e Krishtlindjeve

dhjetor

Tregjet hapen në fundjavën e fundit të nëntorit, me tregjet kryesore që janë Sheshi i Qytetit të Vjetër dhe Sheshi Wenceslas. Ngjarja më e madhe zhvillohet më 1 dhjetor, kur një pemë gjigante e Krishtlindjeve ndriçon qendrën e Sheshit të Qytetit të Vjetër, e shoqëruar nga muzikë dhe interpretues të ndryshëm në rrugë. Tezgat e tregut shesin lodra të gdhendura prej druri, qeramikë, figurina qelqi, dhurata për Krishtlindje, ëmbëlsira të shijshme me xhenxhefil, salcice të pjekura në skarë dhe verë të zier. Lexo më shumë

pragu i vitit te ri

31 dhjetor

Nëse ju pëlqen natën e Vitit të Ri të zhurmshëm dhe të zhurmshëm, atëherë dëgjoni koncertet në Sheshin Wenceslas; ose shkoni në Sheshin e Qytetit të Vjetër për ekrane të mëdha live dhe shfaqje të tjera; shikoni fishekzjarret spektakolare që shpërthejnë mbi lumë; bashkohuni me masat që festojnë në rrugë kudo në Pragë. Lexo më shumë

Back to top button