Ngjarjet

Easter in Prague

Easter EggsPashka është një festë thelbësore e krishterë dhe në Pragë festohet shumë në këtë frymë. Është gjithashtu një kohë pushimi kur familjet udhëtojnë dhe mblidhen së bashku. Ndërsa ecni në rrugët e asfaltuara të Pragës, do të vini re tezgat e tregut dhe dekorimet me lule, vezët e Pashkëve që buzëqeshin nga vitrinat e dyqaneve … do t’ju bëjë të ndiheni se ndoshta festat e Pashkëve të Pragës janë bërë shumë të komercializuara. Megjithatë, në të njëjtën kohë, përshkojnë disa zakone dhe tradita popullore. Ndër më karakteristikët është shelgu i pidhi “pomlázka” të hënën e Pashkëve. Në këtë traditë, djemtë dhe burrat vizitojnë shokët e klasës, të dashurat dhe fqinjët e tyre për t’i goditur në mënyrë simbolike me çelësa të gërshetuar në një të ashtuquajtur “pomlázka”. Në rajone të caktuara, vajzat vendase spërkaten me ujë të ftohtë dhe jo me kamxhik. Megjithëse kjo traditë zakonisht shijohet më shumë nga burrat, gratë nuk rezistojnë plotësisht: në fund të fundit, supozohet se ajo do të sjellë bukuri dhe gjallëri për të gjithë vitin e ardhshëm. Kjo shpjegon pse ata madje i shpërblejnë sulmuesit e tyre me vezë me ngjyra, ëmbëlsira dhe pije freskuese! Në fshatra ka mbetur edhe sot e kësaj dite zakoni i shëtitjes nëpër lagje me trokitje e duartrokitje. Këta zhurmues, në vend të këmbanave, përdoren për të thirrur adhuruesit në kishë, pasi nga e Enjtja e Madhe deri të Shtunën e Madhe, këmbanat heshtin në shenjë zie për martirizimin e Krishtit.

Easter in Prague

Pashka është gjithashtu një kohë e mirë për të provuar disa specialitete lokale. Provoni sfungjerin “qengj” me krem sheqeri ose çokollatë, simite të ëmbla nga brumi maja, biskota me xhenxhefil të Pashkëve, salcë e Pashkëve me hithra të reja, supë me perime pranverore, rrotulla të ëmbla (“jidáše”, ose rrotulla Judas) të lustruara me mjaltë, ose të skuqura krokante “Hiret e Zotit” të lyera me sheqer pluhur.

Nëse jeni duke planifikuar ndonjëherë një udhëtim në Pragë, ne do të rekomandonim Pashkët si kohë për ta vizituar. Gezuar Pashket!

Këshillë: Festivali i Pashkëve në Pragë, me muzikë nga kompozitorë të njohur çekë, si Gustav Mahler dhe Antonin Dvorak, brenda teatrove të shkëlqyera të koncerteve të Rudolfinum, Kishës së Shën Judës dhe Simonit ose Shtëpisë Komunale ( www.fok.cz ), është i këndshëm. gjatë Pashkëve. Koncerte të tjera të Pashkëve do të mbahen gjithashtu brenda ndërtesës historike Klementinum.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button