Ngjarjet

pragu i vitit te ri

New Year's Eve ActivitiesPraga është një destinacion popullor gjatë festave të Krishtlindjeve , dhe e njëjta gjë vlen edhe për natën e Vitit të Ri. Festimet pëlqehen nga të gjithë, përfshirë të rinjtë dhe të moshuarit, çiftet e qeta dhe romantike, individët dhe grupet. Ka mundësi argëtimi për t’iu përshtatur të gjitha shijeve, nga koncertet e muzikës klasike te tregjet tradicionale të Krishtlindjeve , nga lundrimet me varka në lumin Vltava deri te klubet e vallëzimit dhe programet speciale në bare dhe restorante.

Dita e Vitit te Ri

Dita e Vitit të Ri festohet pothuajse në të njëjtën mënyrë në Pragë si në qytetet e tjera të botës. Njerëzit mblidhen me miqtë dhe familjen më 31 dhjetor dhe pinë, hanë një darkë speciale, shijojnë fishekzjarre spektakolare dhe hanë një dolli shampanjë në mesnate për të festuar ardhjen e vitit.

Aktivitetet e Pragës në natën e Vitit të Ri

Disa vizitorë dhe vendas zgjedhin një restorant me një natë gjithëpërfshirëse me ushqime të shkëlqyera, pije dhe vallëzime, ndërsa të tjerë preferojnë një darkë romantike me qirinj në një nga pjesët më të qeta të Pragës qendrore si Lesser Town. Shumica e partive të turmave të reja shkojnë në një bar zvarritje, dhe pas fishekzjarreve, ata përpiqen të gjejnë një klub, i cili ndonjëherë mund të jetë i vështirë rreth Sheshit të Qytetit të Vjetër . Të tjerë blejnë bileta për një festë në një klub ose një bar muzikor. Argëtimi i mirë është i garantuar në festën e madhe për disa mijëra adhurues të muzikës moderne në Ekspozitat e Pragës. Por nëse jeni në humor për diçka më të relaksuar, mund të vizitoni një nga koncertet e Vitit të Ri në Rudolfinum ose në Shtëpinë Komunale , apo edhe të shkoni në meshë në disa nga kishat e mrekullueshme të Pragës. Së fundi, ka edhe Anije të njohura Party me menutë e pijeve dhe ushqimeve gjithëpërfshirëse.

Festoni fundin e vitit në një varkë lumi. Çdo vit në natën e Vitit të Ri vizitorëve u ofrohen lundrime të veçanta lumore në lumin Vltava. Ekziston një zgjedhje e varkës Jazz – një lundrim lumi që shkon nga ora 20:00 deri në 01:00 me muzikë live xhaz dhe një shuplakë; the Party Boat – një lundrim lumi që shkon nga ora 21:00 deri në orën 02:00 me një DJ në bord dhe ofron një shuplakë dhe më në fund Sweet Prague Silvester – një lundrim lumi që shkon nga ora 20:30 deri në 01:00 me muzikë live piano. Të tre varkat do të ankorohen pranë Urës së Karlit pak para mesnatës, në mënyrë që pasagjerët të mund të shohin shfaqjen spektakolare të fishekzjarreve të Vitit të Ri të Pragës.

New Year's Eve Fireworks

Fishekzjarret e Vitit te Ri

Fishekzjarret e Vitit të Ri të Pragës janë bërë shumë të njohura, duke tërhequr dhjetëra mijëra vizitorë në Pragë çdo vit. Kur vjen mesnata, turmat mblidhen rreth qytetit për të parë një nga disa shfaqje fishekzjarre. Drejtohuni për shfaqje fishekzjarre kudo në lumë ose me pamje nga lumi – kjo do të thotë afër urës së Karlit , Kështjellës së Pragës ose në kodrën Petřín . Pamjet më të mira janë nga restorantet e afërta, varkat e lumenjve, ose thjesht nga rrugët, brigjet dhe urat. Atmosfera është argëtuese, e gjallë dhe e relaksuar, ndërsa ju admironi bukurinë e fishekzjarreve mbi ujë, me sfondin e Urës së Karlit, Kalasë së Pragës dhe Qytetit të Vjetër. Por nëse dëshironi të shoqëroheni me turmat e partive dhe të merrni një ndjenjë më ‘të gjallë’, drejtohuni drejtpërdrejt në Sheshin e Qytetit të Vjetër, ku masat presin afrimin e Vitit të Ri që nga orët e hershme të mbrëmjes. Më pas, në mesnatë, atmosfera bëhet më e gjallë! Vendasit kënaqen duke ndezur fishekzjarre dhe megjithëse ka një shfaqje ajrore, shumë fishekzjarre në Sheshin e Qytetit të Vjetër mbahen me dorë dhe qëllohen nga turma.

Praga është një destinacion i mrekullueshëm për festën e festës së Vitit të Ri – shpresojmë që edhe ju t’i shijoni! Pa harruar të përmend se çekët thonë se siç është në ditën e Vitit të Ri, do të jetë edhe pjesa tjetër e vitit. Pra, me shpresë, do të ktheheni përsëri në Pragë.

Lumturia dhe fati: Thyerja e xhamit sjell fat. E njëjta gjë është e vërtetë duke hedhur një këpucë mbi supe. Merimangat në shtëpinë tuaj janë gjithashtu me fat. Besëtytnia e Krishtlindjes thotë se është fatkeqësi të shkruash një letër dashurie në prag të Krishtlindjes. Lavanderia nuk duhet të bëhet në ditën e Vitit të Ri për të shmangur pakënaqësinë.

Artikuj të Lidhura

Back to top button