Aktivitetet

Kungulli

Kushdo që mund të godasë një top drejt murit me raketë, mund të luajë kungull. Po, është kaq e thjeshtë. Sipas revistës Forbes, kungulli është një nga ushtrimet më të shëndetshme. Megjithatë, të shkëlqesh në këtë lojë kërkon përpjekje. Është një ushtrim energjik dhe i përshtatshëm për brezin e sotëm të zënë, i cili dëshiron rezultatin më të madh në një kohë minimale. Kungulli djeg rreth 1500 kalori në orë.

Me instruktorë me përvojë të disponueshëm në Pragë, ju do të jeni të detyruar të performoni jashtëzakonisht mirë në kungull. Popullariteti i kungujve në Republikën Çeke do të thotë që ju mund të gjeni lehtësisht një partner për të gjitha ato lojëra miqësore. Të listuara më poshtë janë gjykatat më të spikatura të kungujve në Pragë. Mos ngurroni të vizitoni faqet e tyre të internetit dhe të regjistroheni për atë që i përshtatet më mirë interesave tuaja. Praga organizon disa turne kungujsh gjatë gjithë vitit, duke ofruar kështu një mundësi të përsosur për entuziastët e kungujve që të shfaqin aftësitë dhe talentin e tyre. Fushat e kungujve në Pragë ofrojnë gjithashtu disa lehtësira të tjera, të tilla si pishina, palestra të fitnesit fizik, sauna dhe shumë më tepër.

Kungull Haštal

Haštalská 20, Pragë 1 – Staré Město; www.squash-hastal.cz

Kungull Haštal kujdeset për një gamë të gjerë sportesh, pikërisht në qendrën historike të Pragës. Qendra ka 6 fusha kungujsh, 5 prej tyre të certifikuara për lojë në të gjitha nivelet nga Shoqata Çeke e Kungujve.

ASB Squash Center

Václavské náměstí 835/13 dhe 15, Praga 1 – Nové Město; www.asbsquash.cz

Me 3 fusha kungujsh me cilësi të lartë, ky kompleks ndodhet në pjesën e poshtme të sheshit Wenceslas. Gjithashtu në dispozicionin tuaj këtu janë një dhomë me diell dhe një sauna.

Squashpoint

Květnového vítězství 79, Pragë 4 – Háje; www.squashpoint.cz

Pesë fusha kungujsh në një nuancë qetësuese të gjelbër të miratuar nga Bota dhe Shoqatat Çeke të kungujve. Ju gjithashtu mund të merrni pjesë në ligën e klubeve SquashPoint, ndër të tjera, të fokusuar në kungull rekreativ, amator dhe konkurrues.

Informacion: sauna, palestër, alpining, bosu, boks, kërcim, stërvitje qarkore, joga me fuqi, tjerrje, Zumba.

Squashpark Cibulka

Fabiánova 1134, Pragë 5 – Košíře; www.squashpark.cz

Ambienti është një sallë e bollshme, e ndriçuar mirë nga drita e ditës dhe e ajrosur mirë, me shumë hapësirë përpara gjykatave. Aktualisht ka 6 gjykata. Në qendrën sportive, ju mund të merrni pjesë në shumë sporte të tjera.

Informacion: një mur ngjitje shkëmbi, palestër, Pilates, slacklining, spinning, pingpong, dhomë me diell, masazhe, TRX, Zumba.

Squashcentrum Strahov

Vaníčkova 2b, Pragë 6 – Břevnov; www.squashstrahov.cz

Kjo qendër kungujsh në një pjesë rezidenciale të Pragës është një nga qendrat më të suksesshme në mesin e mjediseve sportive konkurruese. Ka ngjarje interesante të hapura për publikun në mbrëmjet e ditëve të javës – një ‘klinik’ kungujsh, stërvitje publike ose turne të mbajtur në formë.

Informacion: pishinë, sauna, vorbull, solarium, kunguj, bar.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button