Aktivitetet

Sportet dhe aktivitetet e njohura

Czech Hockey TeamEkipet e futbollit

Ndër sportet kryesore të spektatorëve të Pragës duhet të jetë klubi Sparta Praha – skuadra më e mirë e futbollit në Republikën Çeke. Ky ekip luan në një stadium pranë Letná Park ( www.sparta.cz ) dhe sezoni luhet nga shtatori deri në prill. Për të marrë një përvojë të vërtetë lokale – veçanërisht nëse jeni adhurues i futbollit – ia vlen të ndiqni një ndeshje të Ligës Çeke Gambrinus. Kjo ligë përbëhet nga gjashtëmbëdhjetë klube, dhe sezoni i saj luhet nga gushti-maj, me klubet që luajnë nga tridhjetë ndeshje secila, zakonisht luhen në fundjavë. Slavia Praha është një tjetër ekip i mirë. Biletat për lojërat e tyre mund të kushtojnë nga 100 CZK në 400 CZK (ose më shumë, nëse është një lojë e rëndësishme ndërkombëtare). Lojërat më të mëdha shiten shpejt, por ju mund të blini bileta në ditën e ndeshjes për shumë lojëra më pak të rëndësishme.

Hokej në akull

Hokej mbi akull renditet lehtësisht si koha e kaluar më e njohur e Pragës (si duke e parë ashtu edhe duke luajtur), dhe vendi kryesor është stadiumi O2 Arena i HC Slavia . 02 Extraliga, liga profesionale çeke, krenohet me një reputacion të madh në mbarë botën dhe shumë lojtarë të saj përparojnë për të luajtur për ekipet e NHL në Kanada dhe SHBA. Sezoni luhet nga mesi i shtatorit deri në prill dhe Tesla Arena është vendi më i madh i hokejit në akull në Pragë ( www.hcsparta.cz ). Blini bileta për ndeshjet e ardhshme në internet në www.ticketportal.cz , ose nëpërmjet arkës në arenë. O2 Arena ( www.hcslavia.cz ) organizon gjithashtu ndeshje të rëndësishme, së bashku me koncerte rock dhe ngjarje të tjera në shkallë të gjerë.

Tenis

Njerëzit çekë janë me të drejtë krenarë për numrin e lojtarëve profesionistë të tenisit që kanë origjinën nga ishujt e tyre vitet e fundit—Qendra Kombëtare e Tenisit në ishull në Štvanice, poshtë urës Hlávkův, organizon garat e Çmimit të Madh. Do të zbuloni një përzgjedhje të këndshme të fushave dhe klubeve të vendosura përreth. Ndër klubet më të mira është Český Lawn Tennis ( www.cltk.cz , i hapur nga ora 7 e mëngjesit deri në 22:00 çdo ditë), i cili ofron dhjetë fusha të brendshme dhe katërmbëdhjetë fusha të jashtme. Këto janë në dispozicion për publikun për të rezervuar gjatë gjithë ditës gjatë fundjavave dhe deri në orën 15:00 të një dite jave. Përndryshe, mund të kontaktoni Rapid Praha ( www.tenisrapid.cz ) ose Etennis ( www.etennis.cz ).

Noti

Nëse mund të bëni pak not , Praga ka disa pishina. Kompleksi Plavecký Stadion Podolí (Podolská Seventy-Four; www.pspodoli.cz ) është pishina më e madhe në Pragë, me 1 pishinë të brendshme, disa pishina në natyrë, një rrëshqitje uji dhe dërrasa zhytjeje. Laguna Aquacentrum Letňany ( www.letnanylagoon.cz ) ofron një zonë të bukur të sigurt për fëmijët.

Hiking

Ndërkohë që rezervat dhe parqet e panumërta natyrore janë gati për t’u eksploruar në Pragë, ndër zgjedhjet kryesore është Divoká Šárka. Kjo është një hapësirë e madhe, e gjerë në kufijtë e qytetit, ku shtigjet ju udhëheqin përtej faqeve dramatike të shkëmbinjve dhe nëpër pyje kodrinore. Është më mirë të përgatiteni me një hartë për të monitoruar shtigjet. Gjatë fundjavave me diell, Wild Šárka (që është përkthimi në anglisht i emrit) shndërrohet në një procesion plot gjallëri familjesh me karroca dhe shëtitës me qen. Megjithatë, parku është ende mjaft i madh, saqë do të përjetoni një ndjenjë qetësie. Gjithashtu, Divoká Šárka ka një pishinë të ushqyer me përrua jashtë, të ndërtuar në faqen e shkëmbit.

Me qira një biçikletë

Gjatë muajve më të nxehtë, merrni me qira një biçikletë ose provoni një turne me biçikletë me udhëzues nëpër Pragë. Biznese të shumta specializohen në marrjen me qira të biçikletave dhe ofrojnë turne në qytet për çiklizëm. Një prej tyre është City Bike Prague (marrja me qira për dy orë 300 CZK, qiraja gjatë gjithë ditës 500 CZK; www.citybike-prague.com ), e cila ofron një përzgjedhje të qirave dhe turneve. Praha Bike është një tjetër mundësi ( www.prahabike.cz ). Si dhe qiratë standarde (200 CZK për dy orë; 590 CZK për 24 orë), Praha Bike ofron turne të organizuara në zonat rurale përreth si një udhëtim ditor në Kalanë Karlštejn.

Marrja me qira e anijes

Marrja me qira e një pedaloje, ose varke me vozitje , në lumin Vltava do t’ju ofrojë një pamje unike të qytetit. Gjatë verës, varkat me vozitje ofrojnë një argëtim të shkëlqyer familjar ose romantik. Varkat me vozitje kushtojnë 150 CZK në orë, ndërsa varkat me ndriçim gjatë gjithë mbrëmjeve kushtojnë 200 CZK në orë. Këto varka janë të vendosura në qytetin e ri në ishullin Slovansky, vetëm ngjitur me Teatrin Kombëtar . Ata do t’ju ofrojnë një perspektivë të mirë për qytetin e vogël dhe qytetin e vjetër. Varkat me vozitje në formë mjellme sigurisht që do t’i kënaqin fëmijët. Adresa: Slovansky Island, New Town; Hapur çdo ditë nga prilli deri në tetor, nga ora 11:00 deri në 23:00.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button