Aktivitetet

Kopshtet Historike të Pragës

Praga ka shumë kopshte natyrore, historike që tërheqin një numër të madh vendasësh dhe turistësh. Pjesë e kulturës dhe historisë së pasur të Pragës, këto kopshte të kujtojnë trashëgiminë evropiane të vendit. Vizita e kopshteve është një justifikim i përsosur për t’i shpëtuar ngutjes dhe nxitimit të rrugëve të qytetit të mbushura me njerëz – veçanërisht në muajt e verës kur qyteti është i mbushur me turistë. Nëse po kërkoni qetësi, këto kopshte të bollshme do të jenë vendndodhja e përsosur për ju. Këto vende janë gjithashtu një burim i shkëlqyer intrigash dhe kënaqësie për çdo adhurues të historisë. Kopshtet dhe parqet e Pragës janë padyshim një nga atraksionet më të çmuara të qytetit, dhe ka rreth dyqind kopshte për të zgjedhur. Të zhytur në histori, shumica e tyre janë restauruar dhe ruajtur edhe pse në fakt datojnë që nga Mesjeta. Kopshti Wallenstein është ndoshta kopshti i parë në Pragë dhe i përket Pallatit Wallenstein. Shumica, nëse jo të gjitha, kopshtet historike u ndërtuan nëpërmjet lidhjeve mbretërore dhe në përgjithësi u shërbenin këtyre mbretërve. Këto parqe dhe kopshte përbëjnë një tipar integral të imazhit të përgjithshëm të kryeqytetit. Të përdorura në reklama dhe broshura për turistët, ato janë një tipar i pashmangshëm i peizazhit të qytetit të Pragës. Për shembull, vitet e fundit të shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe fillimi i shekullit të njëzetë përfaqësojnë një kohë veçanërisht të begatë në historinë e zhvillimit të kopshteve në Pragë. Ai përfshinte restaurimin dhe mirëmbajtjen e kopshteve të vjetra dhe zhvillimin e atyre më të reja si Riegrovy Sady, i cili ndodhet vetëm disa milje larg nga Vinohrady. Pavarësisht nga madhësia dhe aspektet historike, të gjitha kopshtet në Pragë janë zona të qeta me shumë bukuri, ndërsa gjithashtu i ofrojnë kujtdo mundësinë për të shijuar paqësisht madhështinë historike.

Kopshtet e Kalasë së Pragës

Kalaja e Pragës, Pragë 1 – Malá Strana; www.hrad.cz

Kopshti Mbretëror është historikisht më i dalluari nga të gjitha kopshtet e kështjellës. Edhe pse e frymëzuar nga dizajnet italiane, faqosja aktuale e kopshteve ndjek një përshtatje të stilit anglez gjatë mesit të shekullit të 19-të. Një nga thesaret më të mëdha të tij është shatërvani Singing, i cili me të drejtë e ka vendin e tij ndër burimet më të bukura të ujit të Rilindjes në veri të Alpeve. E anashkaluar, dhe pa të drejtë, është hendeku i Drerit (Jelení příkop) – një luginë e qetë natyrore, ku mbahej loja. Kopshtet jugore (Rajská, Na Valech dhe Hartigovská) që shtrihen nën ballinën jugore të Kalasë së Pragës, ofrojnë pamje simpatike të qytetit të vjetër, qytetit të vogël dhe kodrës Petřín aty pranë.

Kopshtet e Pallatit nën Kalanë e Pragës

Valdštejnská 12 – 14, Praha 1 – Malá Strana; www.palacove-zahrady.cz

Në shpatet jugore, poshtë Kalasë së Pragës, është një kompleks kopshtesh historike të ndërlidhura (kopshtet Ledeburská, Malá dhe Velká Pálffyovská, Kolovratská dhe Malá Fürstenberská). Të gjitha kopshtet e tarracave të pallatit janë të pasura me dekorime arkitekturore, shkallë dekorative, balustrada, tarraca panoramike, gloriette dhe pavionë, të gjitha të ndërthurura me bimësi për të formuar kompozime piktoreske. Ky është një vend ideal për të bërë propozime romantike ose për të rimbushur bateritë pas një dite të ngarkuar.

Kopshti Wallenstein

Letenská St., Pragë 1 – Malá Strana; www.senat.cz

Paralelisht me ndërtimin e Pallatit Wallenstein në vitet 1623-1629, u krijua një kopsht i hershëm barok, i shtruar në mënyrë të rreptë gjeometrike. Imponues është ndërtimi kolosal në tre akse – e ashtuquajtura sala terrena dhe një mur artificial stalaktit – shpellë (shpellë). Ndërsa ecni nëpër kopshte, do t’ju shoqërojnë pallonj të lirë, ndërsa në zogjtë mund të vëzhgoni disa kukuvajkë të mençur të vjetër.

Kopshti Vrtba

Karmelitská 25, Pragë 1 – Malá Strana; www.vrtbovska.cz

Në stilin italian, një kopsht i qytetit palator është një xhevahir midis kopshteve barok italiane të të gjithë Evropës Qendrore. Për nga përmasat i takon kopshteve më të vogla, por për nga dizajni origjinaliteti arkitektonik në një zonë kaq të parregullt në një pjerrësi dhe për nga vlera artistike dhe historike e dekorimit të tij është me rëndësi botërore. Ne ju rekomandojmë veçanërisht një turne në mbrëmje në kopshtin e ndriçuar (duhet rezervimi) kur do të shijoni këtë vend të qetë dhe intim në të gjithë lavdinë e tij.

Kopshti Françeskan

Jungmannovo náměstí, Pragë 1 – Nové Město; www.praha1.cz

Ky oaz natyror i pakrahasueshëm në zemër të qytetit ka shumë stola, të harkuar nga arboret e trëndafilave metalikë, të cilët gjatë verës lulëzojnë me trëndafila. Pjesa më e madhe e kopshtit është për t’u çlodhur, me ndenjëse të bollshme të ofruara. Gardhe të prera lidhnin pjesët e tij individuale të gjelbërimit. Këtu mbillen shumë pemë frutore dhe shkurre trëndafili.

Kopsht i trishtuar i Vojanovy

U Lužického semináře 17, Pragë 1 – Malá Strana; www.vojanovysady.cz

Vojanovy Sady konsiderohet të jetë kopshti më i vjetër pjesërisht i ruajtur në Pragë. Atmosfera e saj e soditjes ka zgjatur sipas të gjithave që nga mesjeta, kur u themelua si një kopsht manastir. Këtu mund të gjeni paqen nga zhurma e qytetit të madh, ku mund të pushoni në një stol pranë pishinës, të mbuluar nga pemët e pjekura.

park Grébovka (Havlíčkovy sady).

Pragë 2 – Vinohrady; www.praha2.cz

Një park, i frymëzuar nga Rilindja Italiane, me një shatërvan dhe kaskada uji, një pellg, pavionet, skulptura dhe një shpellë simpatike, që ofron pamje unike të Pragës me vende për t’u ulur në një bodrum simpatik vere ose një kafene kopshti. Nëse dëshironi të shtriheni pak, provoni sheshin e lojërave lokale me pajisje për ushtrimin e muskujve.

Parku Vyshehrad

Pragë 2 – Vyšehrad

Një vend magjik, i mbushur me mite dhe legjenda, që ofron jo vetëm streha romantike dhe pamje të bukura të lumit Vltava dhe Kalasë së Pragës, por edhe një shesh lojrash për fëmijë dhe disa kafene. Fuqia e kohërave legjendare duket se del në sipërfaqe edhe sot, dhe ndoshta kjo është arsyeja pse Vyšehrad është kaq i popullarizuar me vizitorët më me mendje shpirtërore.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button