Udhëtime/Ekskursione Ditore

Kroměříž

Kromeriz

Ky qytet ndodhet 64 kilometra nga qyteti Moravian Brno dhe ia vlen të ndaleni. Mund të mendoni të qëndroni gjatë natës pasi ka një mikrobirrari të këndshme dhe hotel të vogël; përndryshe, nuk ka shumë për të bërë.

Tërheqja kryesore e Kroměříž është Pallati luksoz i Kryepeshkopit të hershëm barok, me kullën e tij komanduese, ambientet e brendshme rokoko dhe madje edhe një kryevepër të vërtetuar: The Flaying of Marsyas e Titian.

Fatkeqësisht, qyteti i vjetër u shkatërrua praktikisht gjatë Luftës 30-vjeçare. Mbeti vetëm një kullë e Pallatit të Peshkopit të Rilindjes. Peshkopët e princit Olomouc e rindërtuan atë, nga viti 1686 e tutje, në një shkallë të madhe. Ata ndërtuan një shtëpi pallati dhe mbollën disa kopshte tërheqëse italiane, dhe të gjitha këto mbijetojnë sot, ashtu si edhe galeria e mrekullueshme e bashkuar me pallatin. Edhe për një vend me kaq shumë pallate, ky pallat nuk është i barabartë në pasurinë dhe pompozitetin e tij.

Në vitin 1997 Kroměříž u votua si qyteti më i bukur historik në Republikën Çeke dhe një vit më vonë kalaja e tij arkipeshkvore me Kopshtin e Luleve dhe Kopshtin e Kalasë u shtua në listën prestigjioze të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Qyteti organizon rregullisht festivale muzikore, ekspozita, kongrese dhe konferenca.

Pallati i Kryepeshkopit

Kompleksi aktual që qëndron vetëm në veri të sheshit kryesor u rindërtua pothuajse plotësisht nga Princi Peshkopi Karl Eusebius von Lihtenstein Kastelkorn. Ai punësoi arkitektët italianë Giovanni Tencalla dhe Filiberto Lucchese për të hartuar planet për pallatin e tij. Planet e tyre ishin në një stil mjaft imponues të hershëm barok. Për dekorimin e pjesës së brendshme ishin përgjegjës mjeshtrit nga Italia, ku përfshihej edhe Baltasare Fontana, të cilët realizuan stuko-punimin. Gjithashtu, princi peshkopi ngriti një orkestër oborri.

Mënyra e vetme për të parë pallatin është nëpërmjet një udhërrëfyesi turistik, i cili zgjat nëntëdhjetë minuta. Gjithashtu, një turne të çon në çatinë e kullës së lartë, megjithëse kjo nuk është aq interesante. Hyrja: i rritur 200 CZK, me zbritje 120 CZK, galeria e artit 90 CZK, kulla 50 CZK. Hapur: 09:00-18:00 e martë-dielli korrik-gusht, deri në orën 17:00 e martë-diell maj, qershor dhe shtator, deri në orën 16:00 Sat & Sun Prill dhe Tetor www.zamek-kromeriz.cz

Në 1752, një zjarr shkatërroi brendësinë origjinale dhe artistët e punësuar për të rivendosur dëmin ishin Josef Stern dhe Franz Anton Maulbertsch. Pamja shumëngjyrëshe e afreskeve të Sternit, të bazuara në Parnassus, një mal i shenjtë në Greqi, bie shumë në kontrast me pamjen e errët të pallatit. Gjatë viteve 1770, Sněmovní sál (Salla e dietës) u dekorua në mënyrë të hollësishme nga artisti František von Freenthal.

Biblioteka spektakolare strehon mbi 50000 vëllime dhe një koleksion globi, dhe një arkiv gjithëpërfshirës muzikor, si partiturat nga Haydn dhe Mozart. Një koleksion medaljesh dhe monedhash përfaqëson minierën që ekzistonte në Kroměříž, nga 1613 deri në 1760. Gjatë turneut, do të shihni gjithashtu dhomën e Fronit, Sallën e Audiencës dhe Sallën e Gjuetisë. Paraqitet edhe Salla e Carit, ku Cari Aleksandri i 3 -të dhe Perandori Franz Josef i Parë u takuan në 1885.

Për të vizituar galerinë e fotografive do t’ju duhet një biletë e veçantë. Ndodhet në katin e 2-të të pallatit, ku mund të bëni një xhiro pa u drejtuar. Ky koleksion arti, më i madhi në Republikën Çeke jashtë Pragës, është themeluar në blerjet e Karl von Lihtenstein, i cili bleu me zgjuarsi koleksione të tjera private. Kryeveprat e galerisë përfshijnë vepra fetare nga Lucas Cranach Plaku dhe Mjeshtri i Kroměříž. Pikturat nga Italia përfshijnë fragmentin “Apostujt” nga Veronesé, një cikël i krijuar nga Jacopo Bassano për përrallën e Noeut dhe një kryevepër ticiane nga 1571: “Përplasja e Marsias nga Apollo”. Ky është një përshkrim shqetësues dhe shqetësues i skenës makabre. Gjithashtu, ka vepra të Pieter dhe Jan Breughel dhe një portret delikat të dyfishtë nga Anthony van Dyck, i cili është porositur nga Mbreti i Anglisë, Charles i Parë , dhe gruaja e tij, Henrietta.

Kopshtet piktoreske kufizohen me pallatin dhe shtrihen deri në brigjet e lumit Moravia. Këto kopshte kanë shumë rrugë ujore dhe liqene në to. Tërheqjet përfshijnë një zogj, një menagjeri dhe një pavijon kinez.

Për të parë pjesën e mbetur të Kroměňž, kthehuni në Velké náměstí (sheshi kryesor). Prej andej, Jánská ju çon në kishën baroke të varur të Kostel sv Jana Křtitele (Shën Gjon Pagëzori). Vetë Jánska gjithashtu përmban rezidenca për zyrtarët e kishës. Nga kisha e Shën Gjon Pagëzorit, ecni në Pilarova në shekullin e trembëdhjetë Chrám sv Mořice (Katedralja e Shën Maurice). Edhe pse kjo është ndër të paktat ndërtesa mesjetare që mbijetojnë në qytet, brendësia e katedrales është disi e dobët. Bashkia Çifute e Moravcova Nine është shembulli i vetëm i mbijetuar larg Pragës.

Qendra e Informacionit Turistik

Adresa: Velké náměstí 50; www.mesto-kromeriz.cz . Hapur: 08:30-17:00-Premte, 9:00-13:00 e shtunë dhe e diel).

Udhëtimi atje

Merrni autobusin nga Praga ose Brno, duke u nisur nga stacionet kryesore të autobusëve. Në vend të kësaj, ju mund të kapni trenin nga Brno dhe të ndryshoni në Kojetín.

Pragë Kroměňž Transporti . Alternativë për tren ose autobus. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button