Këshilla/Këshilla

Moti, kur të udhëtoni në Pragë

janar

Janari është në fakt një kohë e shkëlqyer për të vizituar Pragën, me një sërë ngjarjesh që përkojnë me festën e Vitit të Ri. Për më tepër, mund të jetë më e lirë të vizitosh qytetin gjatë kësaj kohe falë ofertave si për biletat ajrore ashtu edhe për dhomat e hotelit. Sidoqoftë, moti mund të jetë shumë i ftohtë dhe plotësisht i ftohtë gjatë kësaj periudhe kohore. Mesatarja maksimale e pasdites në këtë muaj është pikërisht në pikën e ngrirjes me një mesatare minimale gjatë natës prej -5.4 gradë Celsius. Ndërsa mund të jetë shumë i ftohtë, është relativisht i thatë me një mesatare prej 23 milimetrash reshjesh. Qyteti mund të jetë i bukur në dëborë dhe nëse nuk ju shqetëson bora, sigurohuni që të shikoni tregjet dhe stendat që shesin ëmbëlsira të ngrohta si “trdelnik”.

Weather, Prague in Winter

shkurt

Turizmi në Pragë gjatë shkurtit zakonisht bie për shkak të motit. Në këtë kohë, marrëveshjet për akomodimin në hotele dhe madje marrëveshjet e minutës së fundit mund të jenë të lehta për t’u arritur. Në shkurt, shumë hotele do të ofrojnë tre netë me çmimin e dy, por mbani në mend se turizmi do të fillojë të rritet rreth javës së fundit të muajit, kryesisht falë një fluksi udhëtarësh evropianë.

Moti do të ngrohet pak gjatë orëve të ditës në shkurt krahasuar me janarin, por pasditet janë ende të ftohta me një mesatare maksimale afërsisht 3 gradë Celsius. Temperaturat gjatë natës do të vazhdojnë të bien shumë nën zero, me një mesatare minimale prej -4 gradë. Ndërsa muaji është gjithashtu relativisht i thatë, mund të ketë ende disa raunde shiu dhe bore.

marsh

Turizmi fillon të rritet në mars, por është ende e mundur të shënoni shumë oferta të mira nëse veproni shpejt. Marsi është zakonisht ende i ftohtë, veçanërisht në fillim të muajit, me temperatura mesatare të pasdites prej rreth 8 gradë Celsius dhe temperaturat ende bien nën zero gjatë orëve të natës. Sigurohuni që të paketoni shumë sende të ngrohta, si dhe pak veshje për shijen pasi lagështia fillon të rritet në mars.

prill

Prilli është fillimi jozyrtar i sezonit turistik të qytetit pasi temperaturat fillojnë të rriten dhe Pashka është afër. Qyteti sheh ngjarje të shumta të Pashkëve, si vezë të lyera mrekullisht të bukura dhe tregje të Pashkëve plot me mallra dhe ushqime. Prilli ka kushte të buta me një mesatare maksimale prej 13 gradë Celsius dhe temperaturat më të ulëta gjatë natës mbi ngrirjen në 3 gradë. Me këtë klimë të butë, prilli është një nga periudhat më të mira për të vizituar qytetin.

Mund

Moti në maj është më i miri që do të shohin ata që duan të vizitojnë Pragën gjatë gjithë vitit. Moti është i ngrohtë, por jo i nxehtë, dhe me lulet që lulëzojnë, qyteti është një mrekulli për t’u eksploruar. Përveç kësaj, maji është shtëpia e Festivalit të Muzikës Pranverë të Pragës, i cili zgjat nga java e dytë e muajit deri në fillim të qershorit. Me fluksin e turistëve gjatë kësaj kohe, përpiquni të shmangni fundjavat për kushte më pak të mbushura me njerëz ose qëndroni deri të martën ose të mërkurën.

Mesatarja e lartë mesatare e pasdites në Pragë gjatë majit është një temperaturë shumë e rehatshme 18 gradë Celsius me një mesatare të ulët prej 7 gradë. Sidoqoftë, mbani në dorë një ombrellë pasi maji gjithashtu bie mesatarisht 77 milimetra shi.

Weather, Prague in Spring

qershor

Nëse jeni nisur për në Pragë në qershor, sigurohuni që të rezervoni herët për të marrë një marrëveshje të mirë si për biletat ajrore ashtu edhe për çmimet e hotelit. Moti gjatë kësaj periudhe të vitit është i mrekullueshëm dhe në të njëjtën kohë, shumë njerëz vendosin të përfitojnë nga kushtet e këndshme duke ngrënë dhe duke luajtur jashtë. Një pengesë është se qershori mund të jetë disi në anën e lagësht dhe mesatarisht 73 milimetra reshje. Lartësitë e pasdites janë mjaft të këndshme, me temperatura mesatare afër 21 gradë Celsius dhe 10 gradë për temperaturat mesatare të ulëta gjatë natës.

korrik

Korriku konsiderohet si një nga muajt më të nxehtë të vitit, por kjo do të thotë se më shumë njerëz po shijojnë jashtë. Gjatë kësaj kohe, sigurohuni që të paketoni veshje të thurura të lirshme dhe sende që mund të marrin frymë, si pambuku, në mënyrë që të qëndroni sa më të ftohtë. Mos harroni artikuj të tillë si pantallona të shkurtra dhe këmisha të lehta. Megjithatë, një dush i shkurtër shiu mund t’i freskojë gjërat shpejt, duke sjellë një ose dy xhup për çdo rast, veçanërisht për orët e hershme të mbrëmjes.

Mesatarja maksimale e pasdites në korrik është afërsisht 23 gradë, me një mesatare të ulët gjatë natës prej 12 gradë. Muaji gjithashtu sheh mesatarisht 66 milimetra reshje, pasi reshjet e pasdites dhe herët në mbrëmje janë të zakonshme.

gusht

Muaji gusht njihet edhe si një nga më të nxehtit e qytetit dhe duke qenë se është kështu, shumë banorë largohen nga qyteti për pushime diku tjetër. Si rezultat, ju mund ta shihni qytetin kur është më pak i mbushur me njerëz dhe ka ende shumë aktivitete të tilla si turne në kopsht ose thjesht të uleni në një kafene në natyrë dhe të shijoni një birrë të Pragës.

Pasditet në Pragë mund të jenë të ngrohta gjatë gushtit, me një mesatare maksimale prej 23 gradë. Orët e mëngjesit mund të jenë të këndshme, megjithatë, me një temperaturë minimale prej 11 gradë Celsius. Muaji gjithashtu sheh 70 milimetra shi.

shtator

Shtatori mund të jetë i ngrohtë në mëngjes, por i freskët në mbrëmje. Prandaj, do të dëshironi të visheni me shtresa për të qenë të rehatshme pavarësisht nga temperatura. Për shkak të kushteve pothuajse ideale të motit në shtator, qyteti është zakonisht i zënë me turistë, veçanërisht gjatë fundjavave. Kjo mund ta bëjë të vështirë gjetjen e ofertave të mira të minutës së fundit, prandaj sigurohuni që të rezervoni paraprakisht. Pasditet fillojnë të bëhen më të freskëta në shtator me një mesatare maksimale prej 19 gradë dhe një mesatare prej rreth 9 gradë. Shtatori është gjithashtu relativisht i thatë, me vetëm 40 milimetra reshje.

tetor

Moti në tetor mund të jetë i freskët, por është ende një muaj i mrekullueshëm për të vizituar Pragën. Turmat fillojnë të pakësohen dhe do t’ju duhet një xhaketë e lehtë për të bërë ndonjë shëtitje në natyrë. Mesatarja maksimale në tetor është 13 gradë, ndërsa më e ulëta 4 gradë. Muaji do të regjistrojë mesatarisht vetëm 30 milimetra shi.

Nëntor

Nëntori sjell një rikthim në kushte nën ngrirje, të paktën gjatë orëve të para të mëngjesit. Në fakt, bora mund të ndodhë edhe gjatë këtij muaji, dhe qyteti zakonisht është nën një kuvertë me re të errëta gri. Megjithatë, ky muaj është një kohë e shkëlqyeshme për të parë disa nga hotelet më të bukur në qytet pasi ato do të funksionojnë shumë speciale për të mbyllur hendekun midis vjeshtës dhe fillimit të sezonit të festave. Sigurohuni që të paketoni rroba të ngrohta me një temperaturë mesatare prej vetëm 6 gradë Celsius dhe temperatura gjatë natës bien në pikën e ngrirjes.

dhjetor

Gjysma e parë e muajit mund të jetë e qetë në Pragë, por me ardhjen e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, gjërat fillojnë të përmirësohen në dy javët e fundit. Sigurohuni që të merrni me vete rroba të ngrohta pasi temperatura mesatare është vetëm 2 gradë Celsius, dhe temperaturat gjatë natës do të bien në -3 gradë. Bora mund të jetë e zakonshme në dhjetor pasi muaji merr mesatarisht 25 milimetra reshje.

Artikuj të Lidhura

Back to top button