Këshilla/KëshillaSiguria

Këshilla të dobishme para se të shkoni

  • Things to Know before you go to PragueNëse dëshironi të shkëmbeni para në Pragë (veçanërisht në qendër të qytetit), ju lutemi kini kujdes pasi shumë zyra këmbimi kërkojnë një komision shumë të lartë. Nuk do ta keni problem të tërhiqni para nga ndonjë ATM (shumë më lirë).
  • Kini kujdes në zonat e mbushura me njerëz si tramvajet dhe atraksionet turistike – mund të ketë hajdutë xhepash (duhet të përdoret arsyeja e shëndoshë).
  • Kur hani në restorante më të lira, ju lutemi kontrolloni faturën tuaj pasi ndonjëherë të huajt mund të mbingarkohen me artikuj shtesë të shtuar ose me çmime të ndryshuara. Çmimet në menu përfshijnë gjithmonë TVSH-në dhe nuk jeni të detyruar të lini bakshish. Një tarifë shërbimi përfshihet gjithmonë, megjithëse bakshishi midis 5% dhe 10% priten gjerësisht kur plotësohen (kohët e fundit, situata është përmirësuar dhe kjo është pothuajse e padëgjuar në restorantet më të shtrenjta).
  • Kur merrni një taksi në rrugë, jini shumë të kujdesshëm; kur është e mundur, telefononi gjithmonë një taksi nga aeroporti, rezervoni paraprakisht një transferim të sigurt në aeroport. Nuk rekomandohet të merrni një taksi nga një pikë turistike ose nga një stacion treni ose nga qendra e brendshme e qytetit – edhe vendasit e shmangin këtë.
  • Nëse po merrni telefonin tuaj celular me vete në Pragë, atëherë para se të shkoni, telefononi operatorin tuaj për të kontrolluar tarifat tuaja të roaming.
  • Mos harroni nëse gjeni një ofertë speciale për një hotel me 3 ose 4 yje dhe pretendon të jetë një hotel luksoz, kontrolloni TripAdvisor.com përpara se të rezervoni nëse nuk dëshironi të prishni pushimin tuaj romantik, pasi hotelet mund të vlerësohen me 3 yje, por në fakt, ju do të flini në stilin e shpinës!
  • Makinat e parave të gatshme (mashtrim – vjedhja e kartës suaj): nëse po merrni para nga një ATM, përpiquni të përdorni një brenda një banke. Nëse duhet të përdorni një të tillë në rrugë, kërkoni dikë në partinë tuaj që të kujdeset për ju gjatë përdorimit të makinës. Një truk i preferuar është që dikush t’ju ndërpresë ndërsa bëni transaksionin tuaj duke treguar një kartëmonedhë çeke në tokë dhe duke thënë se sapo e keni lëshuar atë. Ju përkuleni për të marrë letrën dhe kur ngriheni përsëri, karta juaj është zhdukur.
  • Karta e zbritjes “Prague Card” është veçanërisht e përshtatshme për ata që dëshirojnë të kalojnë disa ditë në Pragë dhe të vizitojnë pamjet më të njohura duke shpenzuar më pak para për biletat e hyrjes. Përveç hyrjes falas në më shumë se 50 atraksione, duke përfshirë Kalanë e Pragës, karta ofron gjithashtu zbritje për partnerë të zgjedhur dhe përfshin një guidë turistike shumë-gjuhëshe për në Pragë.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button