Prezantimi i Pragës

Prague on the MapE vendosur në qendër të Evropës – ndoshta pak më larg në veri dhe në perëndim sesa shumë njerëz besojnë – Praga është e pozicionuar në brigjet e lumit Vltava. Kjo faqe u zgjodh si për përfitimet e tij taktike ashtu edhe për shkak të qetësisë së tij. Qyteti i famshëm i vjetër është i vendosur në një ‘tas’ kodrinash.

I pafrekuentuar shumë shpesh nga turistët deri në vitin 1989, kur ra regjimi komunist, këto ditë Praga është ndër pikat më të vizituara turistike në të gjithë Evropën.

Disa destinacione kanë ende aftësinë për të bërë edhe një ndalesë turistike shumë të lodhur për reflektim, ku një koleksion i thjeshtë galerish apo muzeumesh nuk mjafton për ta bërë atë të drejtë. Praga duhet të llogaritet si një nga këto destinacione. I pashkatërruar kurrë nga lufta, historia 1000 vjeçare e qytetit është e rrënjosur në qenien e tij. Pamjet e pashembullta dhe personaliteti i tij dallues kanë evoluar ndërsa është zhvilluar në një nga kryeqytetet kryesore të Evropës. Ka qenë kryeqyteti i Distriktit të Kalasë së Bohemisë për qindra vjet. Gjatë gjithë mesjetës, Praga fitoi rëndësi si kryeqyteti i Karlit të Katërt. Karli i Katërt sundoi pjesën më të madhe të Evropës Perëndimore dhe ishte një Perandor Romak i Shenjtë. Gjatë fundit të shekullit të gjashtëmbëdhjetë dhe fillimit të shekullit të shtatëmbëdhjetë, Praga ishte vendndodhja e gjykatave të Habsburgëve dhe, në vitin 1918, ajo u miratua si kryeqyteti i vendit të ri të pavarur – Çekosllovakisë. Një regjim komunist mori kontrollin gjatë vitit 1948 dhe qeverisi qytetin; megjithatë, ata u rrëzuan në vitin 1989 nga ” Revolucioni i Kadife “, me qendër në Pragë. Në vitin 1992, pasi sllovakët dhe çekët ndanë rrugën e tyre, Praga u shpall kryeqyteti i Republikës Çeke të sapoformuar.

Vltava River
Lumi Vltava në Pragë

Praga ka qenë gjithmonë dhe është ende një qytet i kontradiktave. Është i njohur për veprat e tij të jashtëzakonshme të artit, si historikisht ashtu edhe në ditët e sotme – në piktura, skulptura, letërsi, muzikë, dizajn dhe arkitekturë – megjithatë, është i njohur për ushqimin e tij të shëndetshëm, birrën dhe industrinë turistike komerciale. Gjithashtu, Praga është një qytet revolte dhe demonstrimi, i mësuar të pohojë besimet e saj të përbashkëta. Nga Hussitët e shekullit të pesëmbëdhjetë, të cilët luftuan kundër hegjemonisë së Kishës Katolike, në luftën kundër sundimit të komunizmit në 1968 dhe (më sukses), në 1989.

Megjithatë, ky qytet e ka mirëpritur me kënaqësi konsumizmin, i dukshëm në qendrat e reja tregtare të ndërtuara. Ndonjëherë duket se po modelon identitetin e saj në skenën globale të blerjeve në Nju Jork dhe Londër. Megjithatë, e gjithë kjo është pjesë e apelit të Pragës; ndoshta ka diçka për t’i kënaqur të gjithë, veçanërisht nëse mund të shihni vetëm atë pak përtej vendbanimeve të zakonshme turistike të Sheshit dhe Kalasë së Qytetit të Vjetër . Një mënyrë e shkëlqyeshme për të provuar Pragën është të bëni një shëtitje nëpër rrugët me kalldrëm duke parë arkitekturën, ndërtesat dhe kishat e mrekullueshme që do të karakterizojnë çdo rrugë. Në fakt, ka më shumë se tetëqind e gjashtëdhjetë e gjashtë hektarë tokë të përmendur në Regjistrin e Trashëgimisë Natyrore dhe Kulturës Botërore të UNESCO-s. Historia e qytetit në fakt zgjati 1000 vjet më parë dhe fillimisht u krijua nga Keltët në (afërsisht) 200 para Krishtit. Rrjedhimisht, turistët mund të vizitojnë pamjet që variojnë nga koha e Perandorisë së Shenjtë Romake deri në epokën komuniste.

Për më tepër, ka gjithashtu shumë restorante dhe ngjarje kulturore për të marrë pjesë. Turistët mund të shijojnë opera dhe koncerte klasike ose të përfshihen në skenën e klubit. Të dy darkat dhe dreka shërbehen me çmime të arsyeshme konkurruese dhe mos harroni të provoni birrën e njohur çeke për të komplimentuar vaktin tuaj.

Old Town Square
Sheshi i Qytetit të Vjetër, një nga pikat më të vizituara dhe historike në Pragë

Qyteti i 100 Spiers

Sixhadeja arkitekturore e Pragës përfshin pothuajse çdo zhanër kryesor evropian, me shembuj të shkëlqyeshëm të gotikës, romaneskës, barokut, rilindjes, modernizmit dhe Art Nouveau të përfshira në të gjithë qytetin. Çdo fasadë shfaq punën e një piktori apo skulptori mjeshtëror, dhe pas tyre kanë punuar shumë nga muzikantët më të njohur evropianë, duke përfshirë Dvořák, Smetana dhe Mozart. Për më tepër, pjesë e tërheqjes së këtyre veprave janë nëntonet fetare dhe politike.

Vendi i parë duhet t’i jepet Kalasë së Pragës , qendra e fuqisë aristokratike gjatë Mesjetës. Ndodhet në majë të një kreshtë të ulur, me pamje të mrekullueshme të qytetit. Sponsorizimi mbretëror lejoi të ndërtohej një gjykatë, e cila tërhoqi shumë njerëz të pasur dhe të fuqishëm. Këta njerëz shpenzuan një pasuri për të ndërtuar pallate verore dhe pallate luksoze duke përdorur mjeshtrit më të mirë të epokës. Kleri kishte gjithashtu një rol, por rrethanat ishin komplekse: Gjatë kësaj kohe, Bohemia ishte një fushë beteje e madhe midis reformatorëve të kishës dhe partizanëve katolikë. Kishat, katedralet, manastiret, manastiret dhe kapela të panumërta të mrekullueshme të ndërtuara këtu pasqyrojnë intensitetin e konfliktit – dhe triumfin, përfundimisht, të katolikëve. Kjo është ajo që i ka dhënë Pragës pseudonimin: “qyteti i 100 majave”.

Këto faza të ndërtimit dhe rindërtimit kanë zhvilluar një nga peizazhet më mahnitëse të qytetit në Evropë. Është e pamohueshme që, në një ditë të ngrohtë vere, Praga duket piktoreske. Megjithatë, mund të jetë po aq magjike kur vendoset kundër nuancave të bakrit të vjeshtës ose kur mbulohet nga bora e freskët e dimrit. Gjatë natës, është po aq mbresëlënëse, me reflektimet e lumit Vltava dhe ndërtesat e ndriçuara nga shkëlqimi i veçantë i dritave të rrugës.

Kalaja e Pragës
Kjo është kështjella më e madhe mesjetare në botë, xhevahiri i kryeqytetit çek.

Kultura, Koha e Lirë dhe Arti

Obecni Dum
Shtëpia e Komunës

Qindra vjet teatri, arti dhe muzika e klasit të parë kanë prodhuar një shoqëri të sofistikuar dhe të kulturuar: qytetarëve të Pragës u pëlqejnë galeritë dhe teatrot e tyre në të njëjtën masë si turistët, duke u shijuar në xhevahiret artistike të epokës së Habsburgëve dhe risitë e shkëlqyera artistike që karakterizoi nacionalizmin në zhvillim gjatë gjithë shekullit të nëntëmbëdhjetë. Çmimet e biletave të koncerteve dhe çmimet e biletave për shfaqjet e tjera të qytetit janë ende mjaft konkurruese, krahasuar me vendet e tjera, dhe u mundësojnë njerëzve (d.m.th. turistëve dhe vendasve) nga çdo fushë e jetës të marrin pjesë në skenën e pasur kulturore të Pragës.

Megjithatë, kritika artistike e lartë nuk është gjithmonë mbizotëruese: Republika Çeke është ndër prodhuesit kryesorë të birrës në botë dhe individët janë gjithashtu shumë të prirur për të pirë në shtëpi në sallat e panumërta të birrës të qytetit ose për të vizituar klubet e xhazit me tym ose bare rock. Kultura e kafenesë, e cila ndikoi shumë artistë të qytetit, nga Kundera te Kafka , tani në thelb i është lënë historisë. Kështu, do të kishit shumë më shumë gjasa të shihni njerëz që hanë një lolojë akulli, duke marrë pak ajër të pastër në një nga zonat e shumta të parkut ose duke vozitur nëpër qytet me një makinë Škoda të prodhimit çek sesa duke debatuar filozofinë.

Një qytet i ditëve moderne

Modern Dancing House
Shtëpia e vallëzimit

Që nga viti 1989, shumë gjëra kanë ndryshuar si për Pragën ashtu edhe për banorët e saj. Të rinjtë janë rritur duke shijuar atë lloj lirie që të rinjtë në botën perëndimore e kanë gëzuar prej kohësh. Në të vërtetë, në disa aspekte, Praga nuk ndryshon shumë nga shumë qytete të tjera të mëdha evropiane. Qyteti tani është i mbushur me zinxhirë dyqanesh veshjesh jashtë shtetit, të cilat shesin modele identike në Paris, Milano dhe Londër. Pothuajse të gjithë kanë një telefon celular, shitjet e CD-ve dominohen nga të njëjtat grupe për të cilat dëgjoni diku tjetër, dhe ka një skenë të zhvilluar mirë të rock dhe pop çek .

Ekonomia në Republikën Çeke përfitoi shumë nga rritja e numrit të turistëve pas Revolucionit Kadife. Rrjedhimisht, shumë ndërtesa historike janë rinovuar masivisht. Megjithatë, disa nga këto rinovime kanë qenë të pandjeshme dhe nuk kanë arritur të ruajnë origjinalitetin e ndërtesës. Si rezultat, një pjesë e qytetit rrezikohet të shndërrohet në një park tematik të stilit të Evropës Qendrore. Është padyshim e vështirë t’i anashkalosh shokët turistë, qofshin ata çifte në muajin e mjaltit, të kapur për dore dhe të ecin nëpër rrugët e ngushta, studentë në turne evropiane buxhetore, apo grupe të mëdha që marshojnë me forcë rreth sheshit të qytetit.

Pavarësisht kësaj, Praga është ende ndër vendet më piktoreske dhe më intriguese për t’u vizituar në Evropë. Qoshe të qeta, apo edhe rrethe të tëra, mund të zbulohen nga kushdo që dëshiron të bëjë përpjekje. Fakti që qyteti mund të përmbushë dëshirat e ndryshme të të gjithë këtyre grupeve kozmopolite të individëve është një dëshmi e aftësisë së Pragës për t’u kapur pas thesareve të ndryshme të saj.

Back to top button