Historia

Vrasja e Reinhard Heydrich

Reinhard HeydrichNë shtator të vitit 1941, komandanti i dytë SS dhe i preferuari personal i Hitlerit, Reinhard Heydrich, i cili ishte një nga organizatorët e Holokaustit, ranë dakord të zëvendësonin Otto Neurathin e paefektshëm si guvernator çek. Heydrich e kuptoi plotësisht pjesën që Protektorati i Moravisë dhe Bohemisë i themeluar nga nazistët kishte në përpjekjet e luftës të Gjermanisë, pasi zona jashtëzakonisht e industrializuar ishte vendndodhja e 2 prej fabrikave më të mëdha të armatimit në Evropë – njëra në Brno dhe tjetra në Pilsen . .

Kur një sërë incidentesh sabotazhi dukej sikur mund të ndërprisnin furnizimet në frontin lindor, një Heydrich i fokusuar erdhi në Pragë me një plan ogurzi me karrota dhe shkopi. Ndërkohë që rriti përfitimet për punëtorët—duke tërhequr klasën punëtore çeke me këpucë, pushime në banjë dhe mish—ai sulmoi dhunshëm edhe kundër shenjave më të vogla të kundërshtimit ose aktiviteteve ekonomike të ndaluara.

Në të njëjtën kohë, qeveria çeke po përballej me një krizë besueshmërie në sytë e Britanisë. Pasi britanikët nënshkruan Paktin e Mynihut (i cili ishte një pakt qetësimi që do të aneksonte zonën e Sudetenlandës së Çekosllovakisë te nazistët), 1000 sllovakë dhe çekë udhëtuan jashtë shtetit për të luftuar. Ata pak që mbetën në vendin e pushtuar u përfshinë në rezistencën e nëndheshme. Për më tepër, në vend që të pushtonte Çekosllovakinë, një kabinet me ndihmës dashamirës çekë mundi të ndihmonte nazistët të sundonin këtu. Kryeministri i mërguar, Edvard Beneš, konsiderohej nga aleatët si zëdhënësi i vetëshpallur i një vendi bashkëfajtor.

Në këtë kontekst, 2 parashutistë, Jan Kubiš dhe Jozef Gabčík, u zgjodhën dhe u trajnuan në Skoci, nga Operacionet Speciale Britanike, për një operacion të fshehtë dhe, siç u tha që në fillim, vetëvrasës për të vrarë Heydrich.

Më 27 maj 1942, në mëngjes, Heydrich po udhëtonte poshtë kodrës Kobylisy për të bërë udhëtimin e tij të përditshëm. Teksa makina e tij e hapur dhe e pashoqëruar uli shpejtësinë me një kthesë flokësh, Gabčík kërceu përpara automjetit të Heydrich dhe drejtoi mitralozin Sten që kishte në Heydrich dhe tërhoqi këmbëzën. Megjithatë, arma nuk funksionoi (me siguri ishte bllokuar).

Heydrich urdhëroi shoferin e tij të ndalonte dhe nxori armën e tij. Në këtë moment, Kubiš hyri nga pjesa e pasme dhe hodhi një granatë të bërë vetë, e cila humbi dhe shpërtheu jashtë automjetit. Megjithatë, ky shpërthim ishte i mjaftueshëm për të plagosur Heydrich, i cili u dërgua në një spital lokal, ku ndërroi jetë disa ditë më vonë. Gjatë funeralit të tij – që ishte ngjarja më prestigjioze e funeralit nazist ndonjëherë – Hitleri dukej vërtet i mërzitur dhe Heydrich u shpall si model për të gjithë anëtarët e SS.

Në Protektorat, përgjigja e nazistëve ishte barbare. U shpall gjendje ushtarake, 2 fshatra u shkatërruan menjëherë dhe në muajt në vijim u vranë 5000 njerëz. Është ofruar një shpërblim për informacionin që rezulton në arrestimin e vrasësve. Një anëtar i një njësie tjetër parashutistësh, Karel Čurda, tradhtoi kolegët e tij. Më 18 qershor , në orën 4:15 të mëngjesit, Gestapo iu afrua Kishës Metodi dhe Shën Kiril ku dy parashutistët ishin fshehur në rrugën Resslova. Pas dy orësh luftimesh, Kubiš, që ruante naosin e kishës, u vra së bashku me 2 roje të tjera. Gabčík, së bashku me 3 parashutistë të tjerë, vranë jetën në kriptën poshtë.

Me kalimin e viteve, opinioni për vrasjen e Heydrich ka ndryshuar. Shumë ishin të tmerruar nga humbja e jetëve dhe besuan se në thelb eliminoi opozitën e fshehtë çeke. Për shkak se misioni e kishte origjinën nga britanikët (në krahasim me sovjetikët ose nga burimet vendase), kjo gjithashtu rezultoi në probleme pas marrjes së pushtetit nga komunistët. Misioni u portretizua zyrtarisht si simbolik, por dritëshkurtër.

Këto ditë, historianët plotësojnë sakrificat që u bënë. Në ditët pas misionit, qeveria në Britani revokoi nënshkrimin e saj nga Pakti i Mynihut, duke njohur kufijtë e Çekosllovakisë para luftës; këtë e bëri edhe qeveria franceze 2 muaj më pas. Heydrich-vrasja e të cilit ishte ndër aktet më të rëndësishme të rezistencës në Evropën e pushtuar-ishte oficeri nazist i rangut më të lartë i vrarë gjatë kohës që ishte në detyrë. Në përvjetorët e vrasjes, politikanët çekë zbukurojnë trotuarin pranë kriptës me lule dhe kurora me lule. Në vitin 2009, vendi ku u vra Heydrich (në afërsi të autostradës Terezín , në veri të qytetit) u shënua përfundimisht me një monument të përshtatshëm.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button