Ekskursione/Udhëtime ditore nga Praga

Ka mundësi të mëdha për ekskursione nga Praga. Disa vende janë më të mira për t’u vizituar gjatë natës, ndërsa të tjerat janë të shkëlqyera vetëm për një udhëtim të shkurtër gjysmë-ditor ose të plotë.

Kutná Hora , një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s me kockë e cila është pothuajse tërësisht e zbukuruar me kocka njerëzore, nuk duhet humbur, e ndjekur nga Karlovy Vary , i cili është i famshëm për burimet e tij të nxehta minerale; Plzeň dhe České Budějovice janë të dyja qendrat e industrisë së birrës dhe kantinat e verës së Mělník datojnë që nga mbretërimi i Karlit IV. Kalaja mesjetare Karlštejn dhe zona përreth janë mahnitëse gjatë verës, të rrethuara nga shtigje ecjeje të shënuara mirë. Aty pranë, Kalaja Křivoklát u përdor gjithashtu si një shtëpizë gjuetie me ekspozita të shumta kulturore në brendësi të saj madhështore, e vendosur në një fshat magjepsës. Terezín, një kamp burgu ku hebrenjtë mbaheshin gjatë gjithë pushtimit nazist, është gjithashtu një udhëtim ditor i përsosur për afërsinë e tij. Qyteti mesjetar Český Krumlov është një nga destinacionet më të njohura të ekskursionit në Republikën Çeke, për të mos u humbur.

Rajoni Spa i Bohemisë Perëndimore

Karlovy Vary

Pas Pragës, zona më e frekuentuar e vendit është rajoni i banjës. Qytete si Marienbad ( Mariánské Lázně ) dhe Karlsbad ( Karlovy Vary ) shfaqin ujëra kurative, shëtitje të këndshme në park dhe arkitekturë piktoreske të spa. Më i vjetri është Karlovy Vary, me shëtitore elegante dhe arkitekturë të ‘tortës së dasmës’, por Mariánské Lázně është padyshim më tërheqës, pasi është më i qetë dhe më i gjelbër. Pranë Karlovy Vary, në një fshat të quajtur ‘Loket’, është një kështjellë e mrekullueshme në majë të një kodre.

Qyteti më i madh i rajonit, Plzeň , ofron turne me birrë, por përveç turneut depërtues të fabrikës së birrës Urquell, nuk ka shumë interes.

Udhëtime ditore nga Praga . Zbuloni Çekishten me ekskursionet dhe turnetë tona më të mira nga Praga.

Bohemia Jugore

Kjo është një minierë ari e zbuluar në Bohemi, me kështjella magjike dhe qytete të vogla të shpërndara në fshat dhe të prekur nga pyjet e dendura të maleve Šumava përgjatë kufirit me Austrinë. Qyteti i vogël i Taborit është i bukur dhe u banua nga taboritët në shekullin e pesëmbëdhjetë. Shtigjet e saj të ndërthurura me kalldrëm dhe rrjeti i tuneleve nën tokë janë interesante për t’u parë përreth. Písek është gjithashtu një qytet i këndshëm dhe krenohet me një urë këmbësore nga kohët mesjetare, e cila, në fakt, daton para Ura e Karlit në Pragë. Më thellë në jug, zona Třeboňsko është shtëpia e mbushur me moçale e disa liqeneve të krapit të bazuara rreth qytetit kompakt të Třeboň , i cili gjithashtu daton në kohët mesjetare. Pranë kësaj, qyteti më i madh, Jindřichův Hradec , ka një portofol intrigues të dizajneve arkitekturore dhe një vilë fantastike nga periudha e Rilindjes.

Ceske Budejovice

Qyteti më i madh në zonë është České Budějovice . Si dhe fabrika e birrës në Budějovický Budvar, ajo ka një shesh të madh me kalldrëm dhe një kullë të mrekullueshme ku mund të vëzhgoni peizazhet e bukura. Një udhëtim i shkurtër në jug ju çon në qytetin magjepsës të Český Krumlov , ku rrugët e pasme të kohërave mesjetare kalojnë nëpër një kthesë në formë S në lumin Vltava. E gjithë kjo anashkalohet nga një kështjellë e mrekullueshme. Për shkak të pozicionit të saj pranë kufirit me Austrinë, është bërë një ditë popullore kërcimi në kufi (si dhe disi një vendtakim për shpinës). Megjithatë, asgjë nuk e ul qetësinë e saj, veçanërisht gjatë natës pasi turmat janë zhdukur.

Český Krumlov
Český Krumlov është qyteti i dytë më i vizituar në Republikën Çeke

Në jug të Český Krumlov, përtej qytetit të mrekullueshëm të Rozmberk nad Vltavou , fillojnë malet e ulëta Šumava. Përveçse thjesht zhduket në pyjet e dendura me pisha, qoftë me biçikletë ose kanoe (të cilat mund t’i marrësh me qira) ose në këmbë, Šumava përmban shumë qytete të vogla, joshëse, si Kašperské hory, Klatovy dhe Prachatice.

Bohemia Veriore

Melnik, Labe

Nuk ka shumë këtu, por atraksionet që ekzistojnë patjetër ia vlen të vizitohen. Më pak se një orë larg Pragës, Mělník është një qytet me një kështjellë të madhe që ndodhet nga lumenjtë e bashkuar Labe dhe Vltava. Më tej në veri, qyteti i Litoměřice krenohet me një arkitekturë të mrekullueshme të Rilindjes. Vetëm një numër i vogël kilometrash larg kësaj është ish-kampi i përqendrimit i Theresienstadt ( Terezín ).

Përgjatë majave të mrekullueshme të kodrave České středohoří, lumi Labe rrjedh nëpër disa zona të vështira industriale (si Ústí nad Labem) përpara se të kalojë në zonën piktoreske të pyjeve ranor të Hřensko-ideale për ecje.

Bohemia Lindore

Ossuary, Kutna Hora

Forma e Bohemisë Lindore ndryshon nga krejtësisht e rrafshët në Pragën lindore, në mjaft kodrinore në Český ráj, në jashtëzakonisht malore në fshatin Krkonoše. Kutná Hora është një qytet i çuditshëm mesjetar minerar në këtë zonë, me një katedrale të mrekullueshme dhe një osuary të sëmurë – një kishë e stolisur me mijëra skelete njerëzore – në Sedlec afër. Hradec Králové është një qytet me një shesh të këndshëm dhe një muze të madh të artit modern. Litomyšl është gjithashtu një qytet me një shesh të bukur (që është i harkuar) dhe një vilë shumë të gjerë.

Megjithatë, fshati është atraksioni kryesor: Český ráj ka peizazhe luksoze të pyjeve dhe ‘qyteteve’ me gurë ranor—struktura shkëmbore të çuditshme që janë vërtet argëtuese për t’u negociuar; Adršpach, në drejtim të lindjes, përmban shumë të njëjtën gjë. Malet e Krkonoše kanë skijimin më të mirë në vend gjatë muajve të dimrit (veçanërisht në Pec pod Sněžkou dhe Špindlerův Mlýn) dhe ecje të shkëlqyera verore.

Moravia Veriore

Olomouc

Moravia Veriore ka të njëjtin shtyp të keq si Bohemia veriore për shkak të zonave të saj të konsiderueshme industriale. Sidoqoftë, Olomouc është një qytet fantastik me një shesh me kalldrëm me thurje dhe një katedrale gotike tërheqëse. Moravia Veriore posedon disa peizazhe magjepsëse dhe qendra të veçanta folklorike gjithashtu: malet e Jeseníky pranë kufirit me Poloninë janë mjaft të largëta dhe të thella, ndërsa zona Beskydy, krahas kufirit me Sllovakinë, ka një trashëgimi të larmishme të traditës popullore. Skanzeni i madh (muzeu popullor i hapur) në Rožnov pod Radhošťem eksploron historinë intriguese të jetës së fshatit në Moravia; qyteti afër kodrës i Štramberk ka vilat e tij origjinale prej druri dhe Hukvaldy është një fshat që ka një muze në shtëpinë e mëparshme të kompozitorit Leoš Janáček. Rrugët e shkëlqyera ecjeje ofrohen gjithashtu në malet e Beskydy.

Moravia Jugore

E bazuar në qytetin e dytë të vendit, Brno , kjo zonë përfshin veçori të ndryshme, nga malësitë e këndshme perëndimore çeko-moraviane (Českomoravská vrchovina) deri te vreshtat dhe vilat e mëdha jugore deri te vendet me rëndësi fetare lindore.

Brno
Brno është i famshëm për çmimin e madh të motorëve dhe panairet tregtare.

Edhe pse Brno nuk mund ta prek Pragën në lidhje me gamën e atraksioneve historike, padyshim që ia vlen të vizitohet, me një kombinim të shesheve të mirëmbajtura, Katedralen e mrekullueshme të Shën Pjetrit dhe Shën Palit, fortesën e frikshme Špilberk që pati veprim gjatë pushtimeve nga Suedia në gjashtëmbëdhjetë qindra dhe gjatë pushtimit nazist, dhe një koleksion intrigues i mbetjeve të qytetarëve të rëndësishëm në kishën Capuchin, të cilat janë mumifikuar. Pikërisht jashtë Brno është zona e famshme e fushëbetejës së Austerlitz (Slavkov tek çekët), ku Napoleoni pushtoi trupat e bashkuara ruse dhe austriake.

Telc

Telč ka një shesh të mrekullueshëm dhe një kalorës me ndërtesa barok dhe të Rilindjes. Ndodhet në zonën e tokave të larta, duke krijuar lirshëm një kufi me Boheminë. Në jug është qendra e prodhimit të verës në Rep çek, e vendosur në kufirin me Austrinë, me festivale të vjeshtës dhe verës që shfaqen në qytete të veçanta, si Mikulov dhe Znojmo , dhe kështjellat e bukura, si Valtice dhe Lednice. Në drejtim të lindjes, kultura dhe peizazhi kalojnë në Sllovaki. Zonat e rëndësishme kishtare, si Velehrad, janë mikpritëse për pelegrinazhe të rëndësishme, ndërsa Kroměříž është vendlindja e kopshteve dhe pallatit të një kryepeshkopi të respektuar.

Back to top button